سونیک خارپشت 2

(Sonic the Hedgehog 2)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی اکشن درباره‌ی مبارزه‌ی خارپشت و دوستانش با شخصیت‌های شرور و تلاش برای نجات جهان از قدرت‌های مخرب

سال: 2022
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تام و مدی، سرپرستان سونیک، نسبت به خصلت‌های متفاوت او حس همدلانه‌ای دارند و سونیک در جمع خانواده‌اش احساس امنیت و ارزشمند بودن دارد. او همین حس را به دوستانش نیز منتقل می‌کند و باعث می‌شود ناکلز با وجود همه‌ی بدبینی‌هایش، به او اعتماد کند و با او دوست شود. بین سونیک و دوستانش رابطه‌ای صمیمی و حمایتگرانه وجود دارد و او که مدت‌ها دوستی نداشته و تنها بوده است، بالاخره دوستی را تجربه می‌کند. مبارزه با دکتر ربانتیک و ربات‌های پیشرفته‌اش، اغلب لحظاتی ترسناک و دلهره‌آور با خود به همراه دارد و شکست در این مبارزات، گاه منجر به ناامیدی سونیک و دوستانش می‌شود، اما آن‌ها دوباره روحیه‌ی خود را بدست آورده و به توانایی‌های منحصر به فرد خود اعتماد می‌کنند. پدر و بستگان ناکلز در جنگی کشته شده‌اند و او همچنان متاثر و اندوهناک از آن واقعه است.
  سونیک شخصیتی مسئولیت‌پذیر و سختکوش دارد و به عنوان قهرمان سعی می‌کند به شرایط دیگران، به ویژه دوستانش، اهمیت بدهد و حتی ناکلز را با وجود دشمنی و نفرتش، از خود طرد نمی‌کند و سعی دارد به او کمک کند تا از دست دکتر ربانتیک خلاص شود. سرپرستان سونیک، تام و مدی، برای او ارزش قائل هستند و به توانایی‌هایش باور دارند و از تصمیمات او هر چقدر هم که مخاطره‌آمیز باشد حمایت می‌کنند. سونیک و دوستانش برای نجات جان بقیه‌ی انسان‌ها و حفاظت از کره‌ی زمین و کل کهکشان خود را به خطر می‌اندازند و باوجود ترسی که از دکتر ربانتیک و ربات‌های پیشرفته‌اش دارند، ولی وارد مبارزه با او شده و تسلیم قدرتش نمی‌شوند. ناکلز با اینکه در ابتدا با سونیک مشکل دارد، ولی بعد از مشاهده‌ی رفتارهای اشتباه دکتر ربانتیک دست از اتحاد با او برمی‌دارد و با فراموش کردن وقایع گذشته، رابطه‌ی دوستانه‌ای را با سونیک آغاز می‌کند.
  سرپرستان سونیک، تام و مدی در این قسمت، باهم ازدواج کرده‌اند و احساسی که دارند را با نگاه‌های عاشقانه و در نسخه‌ی اصلی، با بوسه و در آغوش کشیدن ابراز می‌کنند. در صحنه‌ای مردان با بالاتنه‌ی برهنه و با خالکوبی مشغول رقص هستند. در مهمانی عروسی از مهمان‌ها با نوشیدنی‌های الکلی پذیرایی می‌شود و در سفر سونیک به سیبری، افراد بزرگسال در بار مشغول مصرف نوشیدنی‌های الکلی هستند. موضوع عروسی و خیانت مرد به زن و تلاش برای جلب اعتماد هم، نیز به موضوعات جهان بزرگسالی مربوط است. موضوع دستیابی به قدرت مطلق و کنترل دنیا نیز جز موضوعات مورد دغدغه‌ی کودکان نیست.
  در فیلم از کلمات توهین‌آمیزی استفاده شده است که در نسخه‌ی دوبله بر شدت و تعداد آن افزوده شده است: ایکبیری، آشغال، بی‌عرضه، مزخرف، مفلوک، احمق، بی‌ارزش، ابله و سادلوح.
  فیلم می‌تواند کودکان و نوجوانان را به مطالعه در مورد ربات‌ها، شیوه‌ی ساخت و برنامه‌نویسی ترغیب کند.
  سربازان فضایی از طریق دریچه‌ی سفر در ابعاد، به سیاره‌ی قارچی وارد می‌شوند و با شمشیر و نیزه با دکتر ربانتیک مبارزه می‌کنند. دکتر ربانتیک و ناکلز شبانه به خانه‌ی سونیک حمله کرده و او را غافلیگر می‌کنند و مورد تعقیب قرار می‌دهند. بین سونیک و شخصیت‌های شرو مبارزاتی شکل می‌گیرد که در آن از سلاح‌ لیزری، توپ‌های محترقه، پرتاب نیزه، گرزهای تیغ‌دار و تبر استفاده شده است. در بخشی از سفر سونیک و تیلز به سیبری، افراد درون بار، نزدیک است آن‌ها را داخل تنوری در حال اشتعال بیاندازند. سونیک و دوستانش گاه با سرعت در حال رانندگی هستند، طوری‌که هر لحظه امکان انحراف از مسیر وجود دارد. دکتر ربانتیک با بدست آوردن زمرد برتری، به کمک ربات‌های پرنده‌اش، رباتی عظیم‌الجثه خلق می‌کند که قصد تخریب شهر و کهکشان را دارد و در صحنه‌ای ممکن است سونیک و خانواده‌اش را نیز زیر پا له کند. در بخشی از فیلم، پلیس سونیک و دوستانش را دستگیر و بازداشت می‌کند. پدر و بستگان ناکلز نیز در جنگی کشته شده‌اند و سیاره‌اش نابود شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سونیک خارپشت 2، براساس بازی کامپیوتری به نام سونیک خارپشت که تحت مالکیت شرکت سگا است، ساخته شده و ماجرای خارپشتی به نام سونیک با توانایی‌های ویژه است که در زمان سفر سرپرستانش، تام و مدی به هاوایی، مورد حمله‌ی دشمن قدیمی‌اش دکتر ربانتیک اکمن و موجودی فضایی قرار می‌گیرد. او به کمک یکی از طرفداران فضایی‌اش، از مخمصه فرار می‌کند و توسط جغدی افسانه‌ای به نام لانگکلا متوجه نقش خود در حفاظت از زمرد برتری می‌شود. سونیک و تیلز برای محافظت از زمرد وارد سفری مخاطره‌آمیز می‌شوند. در خلال این سفر، بین سونیک و دوستانش رابطه‌ای صمیمی و حمایتگرانه به وجود می‌آید و او که مدت‌ها دوستی نداشته و تنها بوده است، بالاخره طعم دوستی را تجربه می‌کند. مبارزه با دکتر ربانتیک و ربات‌های پیشرفته‌اش، اغلب لحظاتی ترسناک و دلهره‌آور برای سونیک و دوستانش به همراه دارد و شکست در این مبارزات، گاه منجر به ناامیدی آن‌ها می‌شود، اما آن‌ها دوباره با اتحاد و همبستگی باهم، روحیه‌ی خود را بدست آورده و به توانایی‌های منحصر به فرد خود اعتماد می‌کنند. فیلم بر اهمیت دوستی و حمایت از هم، در مواجهه با مشکلات و مقابله با شرایط سخت و غلبه بر ضعف‌ها و ترس‌ها تاکید دارد و قدرت‌های نهفته در رابطه‌ی دوستانه را از هر قدرت دیگری مهمتر معرفی می‌کند.
  در فیلم موقعیت‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد؛ مبارزه‌ی سونیک و دوستانش با شخصیت‌های شرور که در آن از سلاح‌ لیزری، توپ‌های محترقه، پرتاب نیزه، گرزهای تیغ‌دار و تبر و استفاده شده است. دکتر ربانتیک با بدست آوردن زمرد برتری، رباتی عظیم‌الجثه خلق می‌کند که قصد تخریب شهر و کهکشان را دارد و در صحنه‌ای ممکن است سونیک و خانواده‌اش را نیز زیر پا له کند. در بخشی از فیلم، پلیس سونیک و دوستانش را دستگیر و بازداشت می‌کند. پدر و بستگان ناکلز نیز در جنگی کشته شده‌اند و سیاره‌اش نابود شده است و او متاثر از این واقعه است. در یکی از موقعیت‌ها مردان با بالاتنه‌ی برهنه و با خالکوبی مشغول رقص هستند. در مهمانی عروسی از مهمان‌ها با نوشیدنی‌های الکلی پذیرایی می‌شود و افراد بزرگسال در بار مشغول مصرف نوشیدنی‌های الکلی نمایش داده می‌شوند.. موضوع عروسی، خیانت مرد به زن و تلاش برای جلب اعتماد نیز از موضوعات جهان بزرگسالی است. موضوع دست‌یافتن به قدرت مطلق و کنترل دنیا نیز در جهان کودکان معنادار نیست. در فیلم برندهای محصولات مختلفی از جمله برند شرکت اپل دیده می‌شود.

  چکیده داستان

  دکتر ربانتیک اکمن به کمک اکیندا ناکلز از سیاره‌ی قارچی فرار می‌کند و برای به‌دست آوردن زمرد برتری به زمین می‌آید. سرپرستان سونیک خارپشت به مهمانی عروسی‌ در هاوایی رفته‌اند و سونیک خارپشت در خانه تنهاست. پس از حمله‌ی دکتر ربانتیک و ناکلز به خانه‌ی سونیک، او به کمک موجودی فضایی به نام تیلز از دستشان فرار می‌کند و با راهنمایی لانگکلا متوجه‌ی وظیفه‌اش در پیدا کردن و مراقبت از زمرد برتری می‌شود. آن‌ها با دنبال کردن نقشه‌ای، به سیبری می‌روند، ولی دکتر ربانتیک قطب‌نمایی که آن‌ها را به زمرد می‌رساند را می‌دزدد. سونیک به وسیله‌ی حلقه‌های سفر در بعدهای مختلف، به هاوایی می‌رود و به کمک دوستانش با هیولای ساخته شده توسط دکتر ربانتیک مبارزه کرده و زمرد برتری را از او پس می‌گیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا دکتر ربانتیک قصد داشت قدرت زمرد برتری را بدست آورد؟ اگر شما این قدرت را داشتید تا به هر چه فکر می‌کنید واقعی شود، به چه چیزهایی فکر می‌کردید؟
  فکر می‌کنید سونیک چطور توانست اعتماد ناکلز را بدست آورد و او را متحد خود بکند؟ تابه‌حال برایتان پیش آمده که با کسی که قبلا اختلاف داشتید، دوست صمیمی بشوید؟
  به نظر شما برای قهرمان بودن، نیاز به چه توانایی‌ها و روحیاتی است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Jeff Fowler
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۲۲
  کشور سازنده آمریکا، ژاپن
  استودیو Paramount Pictures، Sega Sammy Group، Original Film، Blur Studio، Marza Animation Planet
  بازیگران بن شوآرتز، جیم کری، جیمز مارسدن
  سال انتشار ۲۰۲۲