سونیک خارپشت

(Sonic the Hedgehog)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی اکشن درباره‌ی خارپشتی آبی‌رنگ که به زمین پناه آورده، تهدید شدن او روی زمین و تلاش او و حمایت دوستانش برای نجات جانش

سال: 2020
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سونیک به خاطر ویژگی‌هایی که دارد مجبور می‌شود در کودکی سیاره‌اش را ترک کرده و بعد از آن به تنهایی زندگی کند. او خشم و عصبانیت بسیاری را به خاطر تنهایی‌اش احساس می‌کند و این خشم، او را در معرض خطر دیده شدن قرار می‌دهد. همدلی تام با سونیک سبب می‌شود دوستی عمیقی بین آن دو شکل بگیرد.
  تام واچوفسکی پلیسی مهربان است. او دوست دارد برای تحقق آروزهای خود به سانفرانسیسکو برود و در موقعیت‌های مرگ و زندگی به انسان‌ها کمک کند. تام بعد از ملاقات با سونیک، به ارزش کاری که در شهر خودش انجام می‌دهد و همچنین دوستی‌هایی که با مردم آن شکل داده پی می‌برد. مدی همسر تام، باهوش و تواناست. مدی همراه با تام و سونیک برای مقابله با دکتر روبوتنیک تلاش می‌کند و بسیار شجاع است. شخصیت مدی بر خلاف کلیشه‌های جنسیتی است. رابطه‌ی تام با مدی بر پایه درک متقابل و حمایت است و الگویی از یک رابطه‌ی گرم و صمیمی را شکل می‌دهد. سونیک به خاطر قدرت خارق‌العاده‌ی خود همیشه مجبور است پنهان شود و تنها باشد. تجربه‌ی دوستی سونیک با تام سبب می‌شود او موقعیت‌های بسیاری از همدلی کردن و ابراز محبت را تجربه کند. سونیک برای نجات جان دوستانش، از قدرت خود استفاده می‌کند و دوستانش را از دست دکتر روبوتنیک نجات می‌دهد.
  سونیک و تام در مسیر خود به سمت سانفرانسیسکو، وارد بار می‌شوند و تام نوشیدنی‌ای سفارش می‌دهد که به نظر می‌رسد آبجو است. از شخصیت سونیک در محصولات مختلفی از بازی گرفته تا لباس و سایر وسایل مربوط به کودکان استفاده شده و تماشای این فیلم می‌تواند میل به خرید آنها را در کودکان به جریان بیندازد.
  دکتر روبوتینک که به نابغه بودن خود می‌بالد، با لحنی بی‌ادبانه با دیگران حرف می‌زند و آنها را به خاطر معمولی بودنشان تحقیر می‌کند.
  تام دو بار به صورت دکتر ربوتنیک مشت می‌زند. تام و سونیک به بار می‌روند و آنجا فردی درشت‌هیکل از آنها می‌خواهد بار را ترک کنند. سونیک و تام با مرد درگیر می‌شوند و همین باعث زد و خورد بین افرادی می‌شود که در بار حضور دارند. صحنه‌هایی از حضور ربات‌ها وجود دارد که قابلیت‌های زیادی دارند و برای جان سونیک و انسان‌ها تهدیدی جدی هستند. تام و همسرش، مدی، از بالای برجی بلند به پایین پرتاب می‌شوند که در نهایت توسط سونیک نجات پیدا می‌کنند. همچنین در فیلم موقعیت‌هایی از شلیک گلوله و پرتاب لیرز وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی که بر اساس شخصیت معروف بازی سونیک خارپشت ساخته شده، درباره‌ی خارپشت آبی‌رنگی است که سرعت خارق‌العاده‌ای دارد و به همین دلیل در خطر است و مجبور می‌شود سیاره‌اش را ترک کند. سونیک باید در خفا زندگی کند و به همین خاطر همیشه تنهاست. خشم او از تنهایی منجر به قطع برق مناطق وسیعی می‌شود. به همین دلیل، انسان‌ها از فرد نابغه‌ای به نام دکتر روبوتنیک درخواست می‌کنند که در این مورد شروع به تحقیقات کند. دکتر روبوتنیک با پی بردن به قدرت سونیک، تلاش می‌کند او را دستگیر کند تا بتواند روی او تحقیقاتی انجام دهد و سرعت خارق‌العاده‌ی سونیک را به دست بیاورد. سونیک که بیشتر زمان خود را در تنهایی و نظاره‌ کردن آدم‌ها می‌گذراند، دوست دارد قبل از ترک زمین، دوستی واقعی را تجربه کند. او که شخصیتی سرزنده و کنجکاو دارد، در موقعیت‌های بحرانی یاری‌گران بسیاری پیدا می‌کند که برای نجات دادن او از دست روبوتنیک تلاش می‌کنند. تجربه‌ی دوستی او با تام و پیدا کردن خانواده‌ای صمیمی و حمایت‌کننده می‌تواند برای کودکان نویدبخش و امیدوارکننده باشد.
  فیلم فضایی کمدی و فانتزی دارد، اما صحنه‌هایی از خشونت‌ در آن دیده می‌شود؛ مانند ربات‌هایی که‌ گلوله شلیک می‌کنند یا با پرتاب لیزر سونیک و انسان‌ها را به خطر می‌اندازند. همچنین، موقعیت‌هایی از زد و خورد بین انسان‌ها در باری که تام و سونیک رفته بودند نیز در فیلم دیده می‌شود. تام و مدی از بالای برجی بلند به پایین پرت می‌شوند که برای کوچک‌ترها می‌تواند دلهره‌آور باشد، اما در نهایت سونیک با قدرت خود جان آنها را نجات می‌دهد. از شخصیت سونیک در محصولات مختلفی از بازی گرفته تا لباس و سایر وسایل مربوط به کودکان استفاده شده و تماشای این فیلم می‌تواند میل به خرید آنها را در کودکان به جریان بیندازد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  سونیک، خارپشت آبی‌رنگی است که می‌تواند با سرعت بسیار زیادی حرکت و تولید انرژی کند، اما به همین دلیل جانش در خطر است و مجبور می‌شود سیاره‌ای را که در آن زندگی می‌کند ترک کند. سونیک با استفاده از حلقه‌های ارتباطی به زمین می‌آید و در خفا زندگی می‌کند. تا اینکه یک روز خشم زیاد سونیک از تنهایی‌اش باعث می‌شود برق مناطق زیادی قطع شود. دولت با کمک دکتر روبوتنیک به دنبال دلیل این انرژی عظیم است. دکتر روبوتنیک با پی بردن به توانایی سونیک، به دنبال دست آوردن اوست، اما در نهایت سونیک با کمک دوستش، تام موفق می‌شود دکتر روبوتنیک را شکست دهد و با حلقه‌های ارتباطی او را به سیاره قارچ‌ها بفرستد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تا به حال برایتان پیش آمده که مورد قلدری قرار بگیرید؟ فکر می‌کنید در موقعیتی که مورد قلدری قرار می‌گیرید یا کسی را می‌بینید که مورد قلدری قرار گرفته، چه کاری باید انجام دهید؟
  برایتان پیش آمده که احساس تنهایی یا رها شدن داشته باشید؟ چه چیزی سبب شده شما این احساس را تجربه کنید؟
  شخصیت سونیک چه ویژگی‌هایی دارد که او را تبدیل به قهرمان کرده است؟ به نظر شما یک قهرمان چه خصوصیاتی دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  سال انتشار ۲۰۲۰