سپیددندان

(White Fang)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی داستان بزرگ شدن و زندگی یک توله‌ی گرگی، سختی‌ها و موانع زیاد سر راه او و غلبه کردن او بر همه‌ی آن‌ها

سال: 2018
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مواجهه‌ی سپیددندان با دنیای اطراف خود، آموختن مهارت‌های لازم برای زنده ماندن، مقاومت کردن در برابر سختی‌ها و ناملایمات و کسب شجاعت و قدرت لازم برای غلبه بر دشواری‌ها از جمله موضوعاتی هستند که می‌توانند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل ارتباط باشند. سپیددندان که ابتدا ترسو و حساس است، در طول فیلم درمی‌یابد که انسان‌های خوب و بد وجود دارند و مهارت و شجاعت برخورد با هر یک را می‌آموزد. او از مسیر تجربه‌هایش پخته‌تر و داناتر می‌شود و قدرت و مهارت لازم برای غلبه بر مشکلات را پیدا می‌کند.
  سپیددندان جنگجو، قدرتمند، تلاشگر و صبور است. او در هر موقعیتی که قرار می‌گیرد توانایی‌ها و قدرت خود را به نمایش می‌گذارد. او آغوشی گشاده برای یادگیری دارد؛ برای مثال پس از دور شدن از دنیای دعوا با دیگر سگ‌ها، می‌آموزد که مرغ‌ها و خروس‌ها را برای غذا نکشد. سپیددندان به مادر، سرخ‌پوست و کلانتر و همسرش دل می‌بندد و از آن‌ها مهر می‌بیند، ولی از همه‌ی آن‌ها جدا می‌شود و این باعث می‌شود هر بار استقلال و قدرت بیشتری در شخصیت او ظهور پیدا کند. مرد سرخپوست برای سرزمین آبا و اجدادی خود ارزش بالایی قائل است و برای حفظ آن تلاش بسیاری می‌کند. همسر کلانتر بسیار مهربان است و به سپیددندان کمک می‌کند احساسات و عواطف خود را پس از یک دوره‌ی پر از خشونت و سختی دوباره به‌ دست بیاورد.
  در انتهای فیلم کلانتر و همسرش یکدیگر را می‌بوسند. در صحنه‌ای که مردان از سالنی خارج می‌شوند، یکی از آن‌ها مست به نظر می‌رسد.
  لحن خشن و تند در فیلم نسبتاً زیاد است.
  کودکان در خلال فیلم با دو دسته از انسان‌ها روبه‌رو می‌شوند: بومیان آمریکا و سفیدپوست‌های مهاجر اروپایی، و تا حدودی با تفاوت سبک زندگی سرخ‌پوست‌ها با سفیدپوست‌ها آشنا می‌شوند: طریقه‌ی لباس پوشیدن، به ‌دست آوردن غذا و...
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد. برخی از این صحنه‌ها برای کودکان بسیار ترسناک‌اند: در ابتدای انیمیشن سپیددندان مورد حمله‌ی دو سگ قرار می‌گیرد و بیهوش می‌شود و سپس کلانتر که برای نجات او می‌آید، از پشت با چوب مورد ضرب‌وشتم قرار می‌گیرد و بیهوش می‌شود. جنایتکاری که در حال انتقال به زندان است تهدید به قتل می‌کند و کشتن حیوانات را تشویق می‌کند. در صحنه‌ای به گرگ‌ها تیراندازی می‌شود. مادر سپیددندان مجبور می‌شود با یک گربه‌سان وحشی که زورش به او می‌چربد مبارزه کند و مدام این احتمال می‌رود که سپیددندان کم‌سن مورد حمله‌ی گربه‌سان واقع شود. در یکی از صحنه‌ها سپیددندان و مادرش توسط گرگ‌ها محاصره می‌شوند و هرچند با تدبیر مادر نجات پیدا می‌کنند ولی صحنه‌ی بسیار ترسناکی است؛ چرا که امیدی به نجات آن‌ها قابل تصور نیست. سپیددندان را برای مطیع کردن به‌شدت کتک می‌زنند؛ هرچند مستقیماً نشان داده نمی‌شود ولی صدای ناله و ضجه‌ی او آزاردهنده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سپیددندان انیمیشنی کامپیوتری است که با الهام از رمان سپیددندان، نوشته‌ی جک لندن ساخته شده است. داستان درباره‌ی یک توله‌ی گرگی به نام سپیددندان است که بعد از جدا شدن از مادرش، سردسته‌ی سگ‌های سورتمه‌ی مردی سرخ‌پوست شده است. او که در دعوا با دیگر سگ‌ها قدرت و مهارت زیادی دارد، توسط فردی که سگ‌ها را با هم دعوا می‌اندازد خریده می‌شود و زندگی سخت و خشنی را آغاز می‌کند. اما در اوج سختی‌ها دو انسان مهربان به سراغش می‌آیند و او را با خود می‌برند و ارتباط مهرآمیزی بین آن‌ها شکل می‌گیرد. اما این هم برای سپیددندان کافی نیست و تنها زمانی به اوج استقلال و قدرت خود می‌رسد که به آغوش طبیعت بازمی‌گردد. او در طول فیلم زندگی در طبیعت و در کنار انسان‌ها را می‌آموزد، مهارت‌های لازم برای چیره شدن بر مشکلات را کسب می‌کند، با انسان‌های خوب و بد روبه‌رو می‌شود و نحوه‌ی مواجهه با هر یک را یاد می‌گیرد و با چیره شدن بر مشکلات، این فرصت را پیدا می‌کند تا آزادانه به دل طبیعت بازگردد تا زندگی خود را به شکلی که دوست دارد ادامه دهد. فیلم بر خشونت موجود در دنیای طبیعت و زندگی اجتماعی تأکید دارد و نشان می‌دهد که شجاعت و استقامت، تنها راه چیره شدن بر این مشکلات است و با تحمل مشکلات و سختی‌ها و تسیلم انسان‌های بد نشدن، می‌توان به انسان‌های مهربان رسید و طبیعت نیز جلوه‌ی مهرآمیز خود را نشان خواهد داد.
  فیلم صحنه‌های ترسناک و خشن بسیار زیادی دارد. خشونت علیه حیوانات و کتک زدن آن‌ها، دعوا انداختن حیوانات به قصد تفریح و لذت، و خشونت و کتک زدن انسان‌ها از جمله صحنه‌های خشن و ترسناک انیمیشن است. موضوع فیلم که در مورد استقامت در برابر سختی‌ها و تلاش برای زنده ماندن در دنیای خشن طبیعی و اجتماعی و بزرگ شدن و پخته شدن در مسیر تجربه‌هاست، موضوع قابل ارتباطی برای کودکان کوچک‌تر نیست؛ هرچند می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان الهام‌بخش و معنادار باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد میشود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد موضوعات طرح شده در داستان برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی یک توله‌‌ی گرگی به نام سپیددندان است که در کودکی با مادرش زندگی می‌کند. مادر سپیددندان که پیشتر سگ سورتمه بوده، از فرط گرسنگی مجبور می‌شود به همراه سپیددندان نزد صاحب پیشین خود بازگردد. وقتی او کمی بزرگ‌تر می‌شود، به اجبار از مادرش جدا می‌شود و به سردسته‌ی سگ‌های سورتمه تبدیل می‌شود. صاحب سپیددندان برای فروش دستکش به همراه او به شهر می‌رود. در آن‌جا شخصی که سگ‌ها را با یکدیگر دعوا می‌اندازد حضور دارد و از صاحب سپیددندان می‌خواهد که او را بفروشد. پس از این معامله، سپیددندان وارد دنیای وحشتناک دعوا با دیگر سگ‌ها می‌شود. اما بعدها کلانتر و همسرش که آدم‌هایی مهربان‌اند، او را پیش خود می‌برند و سپیددندان کنار آن‌ها روابط مهرآمیزی را تجربه می‌کند. ولی پس از مدتی مردی که سگ‌ها را دعوا می‌انداخت، برای پس گرفتن سپیددندان و انتقام نزد کلانتر و همسرش می‌آید و زن کلانتر را گروگان می‌گیرد اما در نهایت با کمک سپیددندان نجات پیدا می‌کنند. کلانتر و همسرش تصمیم می‌گیرند سپیددندان را آزاد کنند تا به آغوش طبیعت بازگردد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما سپیددندان باید جدایی از مادرش را می‌پذیرفت؟ او می‌توانست از پذیرش دعوا با دیگر سگ‌ها سر باز بزند؟
  فکر می‌کنید مرد سرخ‌پوست در فروش سپیددندان تصمیم درستی گرفت؟ کلانتر و همسرش کار درستی کردند که سپیددندان را آزاد کردند یا بهتر بود با خود نگهش می‌داشتند؟
  به نظرتان خشونت در دنیای طبیعی قابل اجتناب است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۵
  سال انتشار ۲۰۱۸