سگ ملکه

(The Queen's Corgi)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی زندگی سگ منتخب ملکه و تجربه‌‌های او از دوستی، فداکاری و غلبه بر ترس

سال: 2019
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خرابکاری‌های رکس، محبت بیش از اندازه به او و حسادت دیگر سگ‌ها از موضوعات معنادار در کودکی است. تلاش رکس برای متحد کردن سگ‌ها در مبارزه با سگ زورگو می‌تواند در دنیای نوجوانی معنادار باشد.
  رکس تا آخرین لحظه سعی می‌کند وارد دعوا نشود و دنبال راه‌حل مسالمت‌آمیز است. او ابتدا کمی می‌ترسد و تلاش می‌کند با ترسش مقابله کند. او به سگ‌های دیگر هم کمک کند با ترس‌شان مقابله کنند. دوستان رکس از او حمایت می‌کنند و به او کمک می‌کنند به خانه برگردد.
  ماده‌سگ آمریکایی اندام رکس را بررسی می‌کند. در صحنه‌ی دیگری، وندا پشت رکس و پایین‌ترش را لمس می‌کند و رکس احساس خوبی پیدا می‌کند. رکس در اولین نگاه از وندا خوشش می‌آید و تلاش می‌کند به او نزدیک شود. وندا در کلوب مبارزه، با حرکاتش جلب توجه می‌کند، آواز می‌خواند و دور یک میله می‌رقصد. آدم‌های فیلم اندام‌های کشیده‌ای دارند و لباس‌هایی تنگ پوشیده‌اند. رکس بعد از خرابکاری، از خانه و بعداً از محل نگهداری سگ‌های خیابانی فرار می‌کند. او به سگ‌های دیگر هم کمک می‌کند از آن‌جا فرار کنند. در صحنه‌هایی از فیلم به اعتیاد به مواد مخدر و مردی که شبیه زنان لباس پوشیده و آرایش و جواهرات دارد، اشاره می‌شود. خانواده‌ی سلطنتی نوشابه‌ی کوکا می‌نوشند. ماجراهای رکس در قصر ملکه‌ی انگلستان، زندگی اشرافی و روابط سیاسی کشورها به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. سیاستمداران تلاش می‌کنند برای اتحاد دو کشور سگ‌شان را با هم جفت کنند.
  سگ‌ها در صحنه‌های مختلف در محل نامناسبی ادرار می‌کنند. عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر به فنا رفتن، توی روحت، به درک، خرفت، خل و چل در فیلم به کار می‌رود که بعضی از آن‌ها در دوبله اضافه شده‌اند. همچنین، به کلیشه‌هایی مثل مرد زندگی و مرد رؤیاها اشاره می‌شود.
  داستان در قصر ملکه‌ی انگلستان اتفاق می‌افتد و جنبه‌هایی از زندگی سلطنتی مورد توجه قرار می‌گیرد.
  رکس بارها در خطر قرار می‌گیرد، از ارتفاع سقوط می‌کند، به رودخانه‌ی یخ‌زده می‌افتد، نزدیک است غرق شود و مورد حمله‌ی سگ پرخاشجو قرار می‌گیرد. آن سگ او را به کشتن و خوردن تهدید می‌کند. چارلی از سر حسادت، ابتدا رکس را از قصر فراری می‌دهد و در موقعیت مناسب به داخل رودخانه‌ی یخ‌زده می‌اندازد. بعداً که رکس به قصر بر می‌گردد، چارلی وسایل اتاق را آتش می‌زند تا او را نابود کند؛ هرچند رکس موفق می‌شود خودش و نامزدش را نجات دهد. سگ‌های خیابانی در محلی مخفی به نام کلوب مبارزه با هم دعوا می‌کنند و قوی‌ترین سگ‌ها به بقیه زور می‌گویند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سگ ملکه انیمیشنی کامپیوتری درباره‌ی سگی از نژاد کورگی به نام رکس است. او در قصر ملکه‌ی انگلستان زندگی می‌کند و به عنوان سگ مورد علاقه‌ی ملکه انتخاب می‌شود. اجبار کردن او به جفت‌گیری با یک سگ آمریکایی به منظور تحکیم روابط دو کشور، او را به فرار از قصر وادار می‌کند. در محل نگهداری از سگ‌های خیابانی، همه تحت سلطه‌ی سگ زورگویی هستند و جرئت مخالفت ندارند اما رکس موفق می‌شود بر ترسش غلبه کند و جلوی او بایستد. دوستان رکس که شهامت او را می‌بینند، از او حمایت می‌کنند و سگ زورگو را سر جایش می‌نشانند. دوستی، مقابله با ترس و فداکاری برای دوستان موضوعاتی است که در فیلم مورد تأکید قرار گرفته‌اند.
  فیلم شامل صحنه‌های خشن و ترسناکی است. رکس بارها در خطر قرار می‌گیرد و توسط سگی پرخاشجو تهدید می‌شود. دوست حسود رکس سعی می‌کند او را سر به نیست کند و با وجود این‌که موفق نمی‌شود، او را حسابی به دردسر می‌اندازد. در فیلم، صحنه‌های متعددی از تعقیب و گریز و مبارزه‌ی سگ‌ها وجود دارد و از عبارت‌های توهین‌آمیز و تحقیرآمیزی استفاده می‌شود. ماجراهای رکس در قصر ملکه‌ی انگلستان، زندگی اشرافی و روابط سیاسی کشورها به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. رکس به خاطر یک خرابکاری از خانه فرار می‌کند؛ هرچند زود پشیمان می‌شود. او در اولین نگاه شیفته‌ی سگی دست‌نیافتنی می‌شود و برای به دست آوردنش به ناچار با سگ قوی‌هیکل رقابت می‌کند. در فیلم شوخی‌ها و موضوعات بزرگسالانه‌ی دیگری نیز به صورت گذرا وجود دارند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین ببینند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات خشن و بزرگسالانه‌ی آن را داشته باشند.

  چکیده داستان

  در جمع سگ‌های قصر، رکس به سگ مورد علاقه‌ی ملکه تبدیل می‌شود و ملکه برای تحکیم روابط با آمریکا قصد دارد او را با یک ماده‌سگ آمریکایی جفت کند اما رکس که از او خوشش نمی‌آید خرابکاری به بار می‌آورد. بعد از این خرابکاری، دوست حسودش او را به فرار از قصر ترغیب می‌کند و حتی سعی می‌کند او را سر به نیست کند. رکس به‌طرز معجزه‌آسایی نجات پیدا می‌کند و به محل نگهداری سگ‌های خیابانی منتقل می‌شود. او آن‌جا دوستان تازه‌ای پیدا می‌کند و به وندا علاقه‌مند می‌شود. این علاقه‌مندی او را با قوی‌ترین سگ آن‌جا سرشاخ می‌کند اما او پای احساسش می‌ایستد و سپس تلاش می‌کند به کمک وندا و دوستانش به قصر برگردد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، چرا رکس به دنبال راهکارهای مسالمت‌آمیز بود؟ فکر می‌کنید گفتگو مال ترسوهاست؟ رکس چطور با ترسش روبه‌رو شد؟
  رکس خود را یک سگ اصیل می‌داند؛ به نظرتان اصالت یعنی چی؟ چطور می‌توان اصالت یک نفر را تعیین کرد؟
  فکر می‌کنید ژله‌ی سلطنتی با ژله‌ی معمولی چه فرقی دارد؟ آیا اضافه یا کم کردن یک کلمه تغییری در کیفیت کالاها می‌دهد؟ به نظرتان تبلیغات‌ها چطور از این ذهنیت ما بهره‌برداری می‌کنند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۵
  سال انتشار ۲۰۱۹