سیاره‌ی گنج

(Treasure Plant)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و علمی-تخیلی درباره‌ی پسری ماجراجو و نگرانی‌های مادرش از این بابت، تجربه‌ی سفری پر مخاطره و تغییر رفتار او پس از این سفر

سال: 2002
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چالش جیم با مادرش به‌خاطر اشتیاقی که به کشف ناشناخته‌ها دارد و موانع قانونی و اجتماعی که مانع ارضای این کشش در جیم می‌شوند، در دنیای کودک و نوجوان چالشی جدی است. جیم پس از آن‌که با تأیید و همراهی دکتر داپلر، پا در راه کشف دنیای ناشناخته‌ای می‌گذارد، امید، شکست، درگیری، دوستی و استقلال را تجربه می‌کند. او که خام و بی‌تجربه است، هر محبت و توجهی را چون رفتار صادقانه‌ی خودش می‌بیند. اما در ماجراهایی که پشت‌سر می‌گذارد می‌آموزد که اطرافیان خود را با دیدی واقع‌بینانه بشناسد.
  جیم هاوکینز پسری ماجراجوست و در پی کشف ناشناخته‌ها از خود پشتکار خوبی نشان می‌دهد. او با کسب تجربه در سفری پرمخاطره، می‌تواند رابطه‌ی نزدیک و گرمی با مادرش برقرار کند. جیم ریسک‌پذیر است و ارزش‌های انسانی را بر منفعت‌های مادی ترجیح می‌دهد. دکتر داپلر و کاپیتان امیلیا هر دو در تخصص‌شان مهارت دارند و در روابط خود بر اساس صداقت عمل می‌کنند. جان سیلور که نیمی از بدنش مکانیکی است، هرچند در ظاهر شرور و منفعت‌طلب است اما در انتخاب بین خیر و شر به خیر گرایش بیشتری دارد.
  دکتر داپلر و کاپیتان املیا در گیرودار سفر به هم علاقه‌مند می‌شوند، نگاه‌های رمانتیکی به یکدیگر دارند و در پایان داستان با سه فرزند به مهمانی افتتاح رستوران جیم و مادرش می‌آیند. مصرف الکل و کشیدن سیگار در چند صحنه دیده می‌شود. شیوه‌ی برخورد با زیردستان توسط افراد قدرتمند، حس بهره‌کشی را ایجاد می‌کند.
  از کلمات و عبارات بی‌ادبانه‌ای مثل باد معده و موضوعات مربوط به آن استفاده شده است. کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مانند احمق، مضحک، یاوه‌گو، دهن‌تون رو ببندید، دیوونه، بدبخت و نفهم به کار رفته‌اند که عموم آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند.
  در استفاده از بادبان برای تغییر سرعت و جهت کشتی فضایی و کشش کشتی فضایی به سمت سیاهچاله، اشاره‌هایی به علوم ریاضی و فضایی می‌شود. کودکان همچنین با رمان جزیره‌ی گنج آشنا می‌شوند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد؛ از جمله پرت شدن و مرگ برخی از اعضای کشتی به فضا یا سیاه‌چاله، کشیده شدن کشتی فضایی به سمت سیاهچاله، برنامه‌ریزی پنهانی خدمه‌ی کشتی برای دزدیدن گنج و درگیری آن‌ها با جیم، دکتر داپلر و کاپیتان املیا، مشاهده‌ی اسکلت نشسته بر روی صندلی بین گنج و آسیب دیدن کشتی فضایی.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سیاره‌ی گنج انیمیشنی دوبعدی است که با اقتباس از داستانی با همین نام، نوشته‌ی رابرت لوییس استیونسن ساخته شده است. داستان درباره‌ی پسری به نام جیم هاوکینز است که با مادرش زندگی می‌کند. او بسیار ماجراجوست و از کشف ناشناخته‌ها لذت می‌برد. پس از این‌که نقشه‌ی سیاره‌ی گنج به دست جیم می‌رسد، با همراهی دکتر داپلر به سفری پرماجرا می‌رود؛ به این امید که گنج را به دست آورد و زندگی خود و مادرش را متحول کند. اما در راه سفر با خیانت خدمه‌ی کشتی فضایی روبه‌رو می‌شود. جیم از تلاش و مبارزه برای به چنگ آوردن گنج خسته نمی‌شود ولی هر جا که بین نجات یک نفر و رسیدن به گنج مجبور به انتخاب می‌شود، تنها زندگی و یاری رساندن برایش معنادار است. فیلم بر ارزش زندگی، دوستی، خانواده و صداقت تأکید می‌کند و نشان می‌دهد تغییر به سمت بهتر شدن، همیشه امکان‌پذیر است.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارند؛ مانند پرتاب شدن معاون کاپیتان کشتی به سیاهچاله، تهدید جیم و دیگران توسط خدمه‌ی خیانتکار و شورش خدمه علیه کاپیتان و جیم. موضوع فیلم به فضای ذهنی و روانی کودکان در آغاز نوجوانی مربوط می‌شود و موضوع معناداری در دنیای کودکان کوچک‌تر نیست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 9 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 9 تا 11 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات فیلم برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  جیم پسری ماجراجو است که با مادرش زندگی می‌کند ولی بیش از همراهی در رستوران خانگی‌شان، با کارهای غیرقانونی‌اش دردسر درست می‌کند. طی یک اتفاق، نقشه‌ی گنج کاپیتان فلینت در سیاره‌ی گنج به دست جیم می‌رسد. مادر جیم که اشتیاق او در کشف ناشناخته‌ها و ماجراجویی را مهارناپذیر می‌بیند، او را به همراه دکتر داپلر راهی سفر به سیاره‌ی گنج می‌کند. در این سفر جیم ارزش دوستی، محبت و صداقت را با تمام وجود لمس می‌کند و بالاخره با دستی خالی از گنج، به آغوش مادر بازمی‌گردد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چرا جیم پیش از سفر به سیاره‌ی گنج، رفتارهای دردسرسازی داشت اما بعد از بازگشت از سفر تغییر کرد و خوش‌رفتار شد؟
  سیاره‌ی گنج چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با داستان‌های دزدان دریایی که تا به حال خوانده‌اید یا دیده‌اید دارد؟
  اگر شما روزی به گنجی شبیه به گنجی که جیم با آن روبه‌رو شد دست پیدا کنید، چه کارهایی با آن می‌کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۵
  سال انتشار ۲۰۰۲