سیاره ۵۱

(Planet 51)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی فرود یک فضانورد روی سیاره‌ای با موجودات سبز و با زبانی شبیه انسان‌ها، و کمک آن‌ها به او برای بازگشت به زمین

سال: 2009
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناامیدی چارلز از این‌که بتواند به زمین برگردد، دوستی میان اسکیف و لِم، احساس تعلق اسکیف به روبر با این‌که یک ربات است، حمایت خانواده‌ی لِم از پیشرفت‌های او و چشیدن طعم پیروزی توسط لِم و دوستانش پس از تلاش گروهی‌شان برای نجات چارلز، همگی می‌توانند برای کودکان و نوجوانان قابل ارتباط باشند.
  لِم خودش و اعتبارش را به خطر می‌اندازد تا جان چارلز را نجات دهد و او را به سفینه‌اش برگرداند. روبر نیز با این‌که یک ربات است، اما انگار عواطف منحصر به خودش را دارد و برای نجات چارلز ازخودگذشتگی‌های زیادی می‌کند. گلار چهره‌ای عجیب و رفتارهای غیرمتعارفی دارد اما قلبی مهربان دارد و برای کمک به چارلز همراه لِم و دوستانش می‌شود. نیرا دختری فهمیده و مستقل است و وقتی متوجه رفتار اشتباهش می‌شود، به‌راحتی عذرخواهی می‌کند. ژنرال از مجهولات می‌ترسد و لِم به او یاد می‌دهد که نباید از چیزهایی که نمی‌شناسد بترسد و باید سعی کند ماهیت واقعی هر چیزی را درست بشناسد تا بتواند در برخورد با آن درست رفتار کند. چارلز فکر می‌کند که در حقیقت یک کاپیتان واقعی نیست اما زمانی که نجات همه به دست اوست، با شجاعتی مثال‌زدنی ژنرال را از آتش خارج می‌کند و هدایت سفینه را به ‌صورت دستی انجام می‌دهد. ژنرال نیز با فهمیدن واقعیت به چارلز احترام می‌گذارد.
  یکی از سربازان مجله‌ای با عکس زنان زیبا تماشا می‌کند. لِم عکس نیرا را روی در اتاقش چسبانده و با آن عاشقانه حرف می‌زند. چارلز به لِم یاد می‌دهد که چطور جذاب باشد و دل نیرا را به دست آورد. نیرا و لِم هم را می‌بوسند. وقتی چارلز از تخت جراحی بلند می‌شود، حوله‌ی دورش می‌افتد و او برهنه می‌شود و اسکیف اندام تناسلی او را به آنتن تشبیه می‌کند؛ در حالی ‌که مخاطب چیزی نمی‌بیند. مردی در پیاده‌رو به زنی با لباس یقه‌باز خیره می‌شود. در دو صحنه چارلز و لِم هم را در آغوش می‌گیرند و چارلز تلویحاً اشاره می‌کند که همجنس‌گرا نیست؛ در حالی ‌که مردم سیاره‌ی ۵۱ چنین مفهومی را نمی‌شناسند.
  در طول فیلم از عبارات توهین‌آمیزی استفاده می‌شود که بخشی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: چک و چونه‌ات رو می‌دیم پایین، دیوانه، زامبی، گوسفند فضایی، احمق، کله‌پوک‌ها، می‌کشمت، ترسو خان، اگه زیادی حرف بزنی تیکه بزرگت گوشته، غلامم، من یه آشغال بی‌ارزش و قابل‌ترحم‌ام، تو خیلی حال بهم زنی. چند لطیفه با محتوای جنسی نیز در بعضی از صحنه‌ها گفته می‌شود.
  کودکان می‌توانند آشنایی مختصری با علوم ستاره‌شناسی، فضانوردی و وسعت کیهان پیدا کنند.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناک زیادی دارد: موجوداتی با چشم‌های لیزری در یک فیلم سینمایی که همه ‌چیز را نابود می‌کنند، سگی بی‌چشم با زبانی بلند و چسبناک و ادراری اسیدی که با آن فلزها را ذوب می‌کند، بارش بارانی از قلوه‌سنگ، رباتی از سیاره‌ی زمین که نمونه‌برداری می‌کند، سقوط فضاپیمای چارلز و حضور ناگهانی او در شهر و ترس اهالی آن، حمله‌ی ارتش به سفینه‌ی چارلز، کتک خوردن گلار توسط ارتشی‌ها، شلیک به یک آیپاد که باعث ترس مردم می‌شود، پسری که مادرش را زامبی معرفی می‌کند تا به مدرسه نرود. معلمی بچه‌هایی که نمی‌توانند به‌ سرعت عمل کنند را به ‌عنوان زامبی در گوشه‌ی کلاس تنبیه می‌کند. پرفسور ارتش مغز دو سرباز را در می‌آورد تا آزمایش‌شان کند. تعدادی از سربازان با یک فرمان اشتباه به هم شلیک می‌کنند. پایگاه ژنرال منفجر می‌شود و خودش نیز زیر جسمی سنگین گیر می‌کند تا این‌که چارلز او را نجات می‌دهد. پرفسور می‌خواهد با کمک یک اره‌برقی مغز چارلز را هم درآورد اما روبر نجاتش می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این فیلم که به ‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته‌ شده، درباره‌ی فضانوردی به نام چارلز است که برای سفری تحقیقاتی به سیاره‌ای به نام ۵۱ می‌رود، اما ژنرال ارتش آن‌جا با خطرناک دانستن او سعی می‌کند دستگیرش کرده و روی مغزش آزمایش‌هایی انجام دهد. در این میان پسری به نام لِم و دوستانش که معتقدند بیگانه‌ها خطرناک نیستند، تلاش می‌کنند چارلز را فراری داده و او را به سفینه‌اش برسانند. لِم پسر عاقل و مهربانی است و برای نجات چارلز با همکاری دوستانش دست به فداکاری‌های بسیاری می‌زند. چارلز به نظر فردی با اعتمادبه‌نفس است ولی در واقعیت توانایی‌های خودش را قبول ندارد، اما در ادامه با شجاعت، لِم و دیگران را همچون یک کاپیتان کاردان از موقعیت‌های خطرناک نجات می‌دهد. چارلز و لِم سعی می‌کنند بدون در نظر گرفتن تفاوت‌هایشان دوستان خوبی برای هم باشند و همدلانه شرایط یکدیگر را درک کنند. فیلم با نمایش شباهت‌ها و تفاوت‌های انسان‌ها و مردم سیاره‌ی ۵۱ و نشان دادن شخصیت‌های لِم و چارلز و نوع نگاه‌شان به زندگی، به موضوعاتی چون احترام به تفاوت‌های فردی، اهمیت دوستی و فداکاری، آزادی بیان و کار گروهی می‌پردازد.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله ترس اغراق ‌شده‌ای که در طول فیلم نسبت به بیگانگان وجود دارد، استفاده از اسلحه و مواد منفجره، پرفسور دیوانه‌ای که مغز افرادی را که زامبی می‌داند از سرشان بیرون می‌آورد، تعقیب و گریزهای لِم و دوستانش برای نجات چارلز، انفجارهایی به دست بیگانگان، چهره‌ی عجیب مرم و حیوانات سیاره‌ی ۵۱، شلیک نیروهای ارتش به سمت چارلز و رباتش و انفجار مهیب یک ساختمان که ممکن است باعث ایجاد ترس و دلهره در کودکان کوچک‌تر شود. همچنین در بعضی از صحنه‌ها جملاتی با محتوای جنسی، علاقه و بوسه‌ی میان لِم و نیرای نوجوان و اشاره‌هایی جزئی به همجنس‌گرایی وجود دارد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 11 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 11 تا 13 سال نیز تماشای آن به همراه والدین پیشنهاد می‌شود تا علاوه بر احساس امنیت، فرصت کافی برای گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان فیلم درباره‌ی فضانوردی به نام چارلز است که با سفینه‌اش در سیاره‌ای به نام ۵۱ فرود می‌آید و در کمال تعجب می‌بیند که علاوه بر شباهت‌های ظاهری‌شان با انسان‌ها، به زبان آن‌ها نیز صحبت می‌کنند. مشکل از جایی شروع می‌شود که چارلز می‌فهمد این مردم بسیار از بیگانگان می‌ترسند و ژنرال ارتش شهر نیز قصد دستگیری او و انجام آزمایش‌هایی روی مغزش را دارد؛ تا این‌که با پسری به نام لِم و دوستانش اسکیف، نیرا و برادر او آشنا می‌شود. لِم که پسری مهربان و دلسوز است و به کیهان و ستاره‌ها علاقه‌ی بسیاری دارد، تصمیم می‌گیرد چارلز را نجات دهد و در این راه نیز از دوستانش کمک می‌گیرد. در پایان آن‌ها با همکاری هم و با کمک ربات کاوشگر چارلز او را به سفینه‌اش می‌رسانند تا به زمین بازگردد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما موجودات فضایی وجود دارند؟ اگر به‌ صورت فرضی با یکی از آن‌ها روبه‌رو شوید چه رفتاری با او خواهید داشت؟
  چگونه دوستی با لِم در چارلز تأثیر داشت و چه تغییراتی در شخصیت او به وجود آمد؟
  آیا فیلم‌های دیگری شبیه به سیاره‌ی ۵۱ دیده‌اید؟ کدام را بیشتر دوست دارید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۱
  سال انتشار ۲۰۰۹