سیزده جان

(Thirteen Lives)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی ماجرای نجات جان سیزده نفر گرفتار شده در غاری آب‌گرفته با کمک و همدلی نیروهای نجات همراه با مضامینی چون تفکر خلاق و مسئولیت‌پذیری

سال: 2022
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  گیر افتادن در فضایی تاریک، تنهایی، سرمای هوا، گرسنگی و افزایش میزان آب، ترس و دلهره را در بین بچه‌ها افزایش می‌دهد. مربی در این شرایط از بچه‌ها حمایت می‌کند و امید را در دل آن‌ها زنده نگه می‌دارد. دوستی ، همدلی و حمایت در فیلم پررنگ شده است و افراد محلی با تلاش بی‌وقفه و گذشتن از هر آنچه که به نجات بچه‌ها کمک می‌کند، احساس توانایی و خوشحالی را لمس می‌کنند. بچه‌ها با کمک مربی و با استفاده از قدرت خیال‌پردازی آرامش و امید را در خود زنده نگه می‌دارند و ترس را کنترل می‌کنند.
  بچه‌ها در بدترین شرایط هم شجاع، مهربان، سپاسگزار، مؤدب و صبور هستند. همه‌ی افراد به دور از تفاوت‌های فرهنگی و نژادی و نبود زبان مشترک به تلاش برای نجات بچه‌ها ادامه می‌دهند. اعضای گروه داوطلب با از خودگذشتگی، پشتکار و همکاری بی‌نظیر با یکدیگر موفق به پیروزی در عملیاتی غیرممکن می‌شوند. آن‌ها مسئولیت تصمیم خود را می‌پذیرند و شجاعانه برای نجات بچه‌ها وارد عمل می‌شوند. اعضای گروه داوطلب برای حل مسئله از مهارت‌های تفکر خلاق، اعتماد، مدیریت احساسات و همدلی استفاده می‌کنند.
  شخصیت‌های فیلم در موقعیت‌های مختلفی سیگار می‌کشند.
  در موقعیت‌های پرتنش افراد از کلمه‌هایی مانند؛ لعنتی و گندش بزنن، استفاده می‌کنند.
  با مشاهده‌ی فیلم نوجوانان با مفاهیمی چون کار گروهی، همدلی، شجاعت، مدیریت احساسات و تمرکز حواس آشنا می‌شوند.
  فرهنگ، حکومت، شیوه‌ی زندگی مردم بومی و باورهای معنوی تایلندی در فیلم نشان داده می‌شود.
  فیلم اتفاقی واقعی را نشان می‌دهد که زندگی 12 کودک و چندین بزرگسال در معرض خطر شدید است. بسیاری از صحنه‌ها در زیر آب است و سنگ‌ها بر سر غواصان می‌ریزند. خونریزی ناشی از خراشیدگی، بریدگی و کوبیده شدن به سنگ‌ها مکرراً نمایش داده می‌شود. غواصی جان خود را از دست می‌دهد و غرق شدن او به صورت واضح نشان داده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سیزده جان برگرفته از رویدادی واقعی است. دوازده کودک تایلندی به همراه مربی خود، به دلیل بارش غیرمنتظره باران در غاری گیر می‌افتند. نیروهای مختلفی از جمله نیروی دریایی تایلند و گروهی از غواصان داوطلب از سرتاسر دنیا برای نجات جان سیزده نفر تلاش می‌کنند. داستان فیلم سرشار از مفاهیمی چون فداکاری، ازخودگذشتگی، مسئولیت‌پذیری و همدلی در نیروهای نجات است.مربی بچه‌ها با مدیریت احساسات و تمرکز حواس در موقعیت‌های دشوار آرامش را حفظ می‌کند، کودکان شجاع و صبورند و افراد محلی همدلی و گذشت قابل‌توجهی دارند. در کنار مفاهیم اصلی، نوجوانان با تماشای انیمیشن با زندگی بومی مردم در تایلند، اعتقادات مذهبی و فرهنگ آن‌ها نیز آشنا می‌شوند.
  در فیلم موقعیت‌های خشن و ترسناک زیادی وجود دارد؛ غرق شدن یک غواص، بریدگی، خون‌ریزی و خفگی در زیرآب، تزریق آرام‌بخش و بی‌هوش کردن بچه‌ها و ریزش دیواره‌ی غار روی انسان‌ها. در برخی موقعیت‌ها افراد در حال سیگار کشیدن دیده می‌شوند و از عبارات توهین‌آمیزی استفاده می‌کنند. تماشای این فیلم برای افراد کوچک‌تر از 11 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 11 تا 13 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین خود تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  در سال 2018، تیم فوتبال پسران تایلندی و مربی آن‌ها به دلیل بارش غیر منتظره‌ی باران در غار تام لوانگ در تایلند گیر می‌افتند و راه خروج آن‌ها بسته می‌شود. گروه‌های مختلفی از تمام نقاط جهان برای نجات افراد گرفتار وارد عمل می‌شوند و درنهایت گروه داوطلبان حرفه‌ای با وجود امید کم، موفق به نجات جان هر سیزده نفر می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه دلیلی امید را تا لحظه آخر در کودکان زنده نگه داشت؟ مهارتی که مربی از آن استفاده کرد چه بود؟
  آیا حضور غواصان برای نجات افراد گرفتار در غار کافی بود؟
  کدام شخصیت از نظر شما شجاع‌تر بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Ron Howard
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۴۷
  کشور سازنده انگلستان
  استودیو Metro-Goldwyn-Mayer، Bron Studios، Imagine Entertainment، Magnolia Mae Films، Storyteller Productions
  بازیگران جوئل اجرتون، کالین فارل، ویگو مورتنسن
  سال انتشار ۲۰۲۲