سیندرلا و راز پرنسس

(Cinderella and the Secret Prince )
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی ماجراجویانه درباره‌ی مبارزه‌ی سیندرلا و دوستانش با جادوگر بدجنس، تجربه‌ی سفر برای باطل کردن جادوی سیاه همراه با دوستی و همدلی

سال: 2018
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سیندرلا والدین‌اش را از دست داده و همراه با نامادری و دخترانش زندگی می‌کند. او تنهاست و از سمت آنان به خاطر رفتارهای خوب و صداقتی که دارد، تحقیر می‌شود، اما سیندرلا با موش‌های خانه دوست است و در این گروه دوستی، احساس تعلق می‌کند. آن‌ها به حرف‌ها و رویاهای سیندرلا گوش می‌دهند و او را نسبت به آینده‌ای بهتر امیدوار می‌کنند. دوستی با موش‌ها، سیندرلا را وارد ماجراجویی‌های بسیاری می‌کند که همراه با تجربه‌ی امید و پیروزی است. تجربه‌ی سیندرلا و دوستانش ممکن است برای کودکان و نوجوانان هم‌ذات پندارانه باشد.
  سیندرلا دختر مهربانی است که بر خلاف مادر و خواهرانش با تمامی موجودات رفتاری همدلانه و همراه با دوستی دارد. او با موش‌های خانه دوست است و جان آن‌ها را از دست مادرش نجات می‌دهد. نامادری سیندرلا کارهای سخت خانه را به او می‌سپارد، اما سیندرلا او و خواهرانش را دوست دارد و زیبایی آن‌ها را می‌بیند. همدلی کردن و دوست داشتن دیگران به سیندرلا کمک می‌کند دوستان خوبی پیدا کند که همراه با هم ماجراجویی‌های بسیاری را تجربه کنند و در نهایت به زندگی همراه با آرامش برسند. تلاش سیندرلا برای نجات الکس، لاک‌پشتی که مراقب حلقه جادویی است را تحت تاثیر قرار می‌دهد و او حلقه را به سیندرلا و دوستانش می‌دهد. دوستان سیندرلا سه موش و یک جادوگر هستند. آن‌ها رابطه‌ای صمیمانه همراه با فداکاری با یکدیگر دارند.
  سیندرلا برای شرکت در جشن قصر باید لباسی مناسب و زیبا بپوشد و با پوشیدن لباسی جادویی، نظر شاهزاده را به خود جلب می‌کند و در رقص دونفره، شاهزاده از زیبایی او تعریف می کند. شاهزاده الکس به سیندرلا ابراز علاقه می‌کند و از او می‌خواهد در کنار هم یک زندگی جدید بسازند. در یکی از موقعیت‌ها مجسمه‌ی نیمه برهنه زنی که به سبک یونانی ساخته شده در قصر نشان داده می‌شود.
  در نسخه‌ی دوبله از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده است: مادرخونده‌ی پر مو، زشت، حال به هم‌زن، چاقالو، احمق، نامرد، دیوونه، نفرت‌انگیز و پیرزن.
  جادوگر، که خود را به عنوان معلم الکس معرفی کرده، او را با جادوی سیاه تبدیل به موش می‌کند. موش‌ها برای خوردن غذا روی میز ناهارخوری می‌روند، مادر و خواهرهای سیندرلا از آن‌ها می‌ترسند و با جارو قصد دارند موش‌ها را بکشند. سیندرلا موش‌ها را فراری می‌دهد و مادرخوانده او را یک ماه از شام، محروم می‌کند. جادوگر با جادوی سیاه الکس را به موش تبدیل کرده و حالا قصد دارد او را به قتل برساند. سیندرلا و دوستانش برای از بین بردن جادوی الکس، راهی سفری می‌شوند که خطراتی چون گیاهانی عجیب و غریب با تنه‌های ضخیم که قصد شکار سیندرلا و دوستانش را دارند و پرنده‌ی جادوگر بدجنس، آن‌ها را تهدید می‌کند. موقعیت‌هایی از تعقیب و گریز وجود دارد که در آن سیندرلا و دوستانش از ارتفاع سقوط می‌کنند. در جایی هم درون رودخانه می‌افتند در حالی که یکی از آن‌ها نمی‌تواند شنا کند. نامادری و خواهران الا، در ازای دریافت پول، او را به سربازان سلطنتی که برای جادوگر کار می کنند، تحویل می‌دهند. شاهزاده برای نجات الا با شاهزاده اولاف مبارزه می‌کند و شاهزاده اولاف، الکس را از پشت‌بام به پایین پرت می‌کند. جادوگر با الکس، سیندرلا و کریستال مبارزه می‌کند و آن‌ها را با جادوی سیاه شکنجه می‌دهد و در نهایت زمانی که شکست خورده، با جادوی خود سیندرلا را تبدیل به سنگ می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن سه بعدی کامپیوتری که بر اساس داستان عامیانه‌ی سیندرلا ساخته شده، ماجرای دختری به نام الا، سیندرلا، است که با کمک دوستانش، سه موش و یک جادوگر، به قصر می‌رود، اما زمانی که سیندرلا شاهزاده را ملاقات می‌کند، موش‌ها و کریستال متوجه می‌شوند که یکی از موش‌ها، الکس، شاهزاده‌ی واقعی است که با جادوی سیاه طلسم شده است. پس از آن، سفر و ماجراجویی‌های سیندرلا و دوستانش برای باطل کردن طلسم آغاز می‌شود. آن‌ها خطرات و سختی‌های بسیاری را پشت سر می‌گذارند و در نهایت با قدرت ایمان، دوستی و همدلی نگهبان حلقه‌ای که جادوی سیاه را باطل می‌کند را تحت تاثیر قرار می‌دهند و آن را به دست می‌آورند. جادوگر بار دیگر سیندرلا و دوستانش را در معرض خطر قرار می‌دهد تا الکس را نابود کند. فیلم با پررنگ کردن مفاهیمی چون دوستی، همدلی و شجاعت این پیام را دارد که قدرت دوستی و همدلی کردن به انسان‌ها شجاعت مواجهه با خطرات و سختی‌ها را می‌دهد؛ مانند سیندرلا و دوستانش که از مواجه شدن با خطرات سفر، ترسی ندارند و با نیروی امید در نهایت موفق می‌شوند آرامش و پیروزی را تجربه کنند.
  در فیلم موقعیت‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد که ممکن است برای کوچکترها آزاردهنده باشد: جادوگر که ظاهر یک معلم دلسوز و مهربان را دارد، ناگهان تبدیل به زنی خشن و ستمگر می‌شود و با استفاده از جادو با سیندرلا و دوستانش مبارزه می‌کند. او الکس را به موش تبدیل کرده است و زمانی که متوجه می‌شود شکست خورده، سیندرلا را تبدیل به سنگ می‌کند. نامادری سیندرلا یک ماه او را از خوردن شام منع می‌کند. او و دخترانش در ازای دریافت پول، سیندرلا را به دام جادوگر می‌اندازند. در سفری که سیندرلا و دوستانش برای به دست آوردن حلقه جادویی دارند، خطراتی مانند گیاهان آدم‌خوار و پرتاب شدن به رودخانه جان آن‌ها را به خطر می‌اندازد. در فیلم موقعیت‌هایی از مبارزه با شمشیر وجود دارد که جان برخی از شخصیت‌ها را تهدید می‌کند. علاوه بر آن موقعیت‌هایی چون ابراز علاقه‌ی الکس و پیشنهاد او برای ساختن زندگی جدید با الا، مربوط به دنیای بزرگسالانه است و برای کودکان معنادار نیست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  موش‌ها و جادوگری به نام کریستال به سیندرلا کمک می‌کنند برای مهمانی پادشاه آماده شود. در قصر، کریستال متوجه می‌شود یکی از موش‌ها به نام الکس، شاهزاده‌ی واقعی است که جادوگر او را با طلسمی کهن، جادو کرده و یکی دیگر را به جای او نشانده است. جادوی الکس تنها با به دست آوردن حلقه‌ای که در سرزمینی دور وجود دارد، از بین می‌رود. سیندرلا، موش‌ها و کریستال راهی سفر می‌شوند، خطرات و فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر می‌گذارند و در نهایت موفق می‌شوند طلسم الکس را از بین ببرند. جادوگر که احساس خطر می‌کند، با حیله‌ای سیندرلا را فریب می‌دهد تا به قصر برود. سیندرلا و دوستانش در قصر با جادوگر مبارزه می‌کنند و جادوگر در لحظاتی که متوجه می‌شود شکست خورده، سیندرلا را به سنگ تبدیل می‌کند. الکس نیز برای نجات سیندرلا، حلقه را به او می‌دهد و دوباره تبدیل به موش می‌شود. سیندرلا، الکس و دوستانشان در قصر به زندگی ادامه می‌دهند تا اینکه یک روز کریستال، راهی برای باطل کردن جادوی الکس پیدا می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فیلم‌های دیگری که از داستان سیندرلا ساخته شده را تماشا کرده‌اید؟ به نظر شما این نسخه‌ها چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند و شما کدام را ترجیح می‌دهید؟
  شما هم مانند سیندرلا در موقعیتی قرار گرفته‌اید که با دوستان خود همدلی کنید؟ چه احساسی در آن موقعیت تجربه کرده‌اید؟
  به نظر شما کار گروهی چقدر در موفقیت سیندرلا و دوستانش تاثیرگذار بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۲۰۱۸