شانس

(Luck)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی بدشانسی‌های دختری یتیم و تغییر نگرش او درباره‌ی موضوع شانس

سال: 2022
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سم به خاطر بدشانسی‌های زیاد احساس بدی نسبت به زندگی‌اش دارد و خسته و کلافه است. او با گربه و دیگر موجودات سرزمین شانس دوست می‌شود و به کمک آن‌ها نسبت به خودش احساس بهتری پیدا می‌کند. ماجراجویی‌های او در سرزمین شانس و موجودات عجیب و غریبی که آنجا ملاقات می‌کند نیز می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  سم خوش‌قلب و مهربان است و دلش می‌خواهد به دیگران کمک کند. او در طول فیلم تلاش می‌کند تا دوست کوچکش در پرورشگاه را خوشحال کند. سم با وجود اینکه ابتدا به ساکنان دنیای شانس دروغ می‌گوید اما در اولین فرصت، واقعیت را برایشان تعریف می‌کند. او سختکوش و امیدوار است و با وجود بدشانسی‌های زیاد، امید و انگیزه‌اش را از دست نمی‌دهد. دیدگاه سم درباره‌ی خوش‌شانسی و بدشانسی در طول فیلم تغییر می‌کند و در پایان فیلم متوجه می‌شود که شانس تصادفی است و بدشانسی‌ها هم می‌توانند زمینه‌ی اتفاقات خوب را فراهم کنند. گربه و دیگر شخصیت‌های دنیای شانس و بدشانسی به سم کمک می‌کنند تا به هدفش برسد.
  دو شخصیت در فیلم عاشق یکدیگرند و رفتارها و گفتگوهای معناداری دارند. باور به شانس و بدشانسی و تاثیر زیادش در زندگی، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و ممکن است در آن‌ها تصورات نادرستی درباره‌ی نقش خودشان در پیش بردن اتفاقات ایجاد کند.
  از کلمات و عبارات نامناسبی استفاده شده: گند بزنن، چه غلطی کردی، دیوونه، خنگ، بی‌نزاکت، حال‌به‌هم‌زن، لعنتی، دزد دروغگو، گستاخ.
  وضوع شانس و تصادفی بودنش می‌تواند موضوعی برای تفکر و یادگیری باشد.
  بدشانسی‌های زیادی که برای سم اتفاق می‌افتد ممکن است برای کودکان آزاردهنده باشد: درِ دستشویی روی او بسته می‌شود، در تختش گیر می‌افتد، از بلندی پرت می‌شود، توپ روی سرش می‌افتد. ولی هیچ کدام از این اتفاقات آسیبی به همراه ندارند. در دنیای شانس اگر کسی سکه‌اش را گم کند به دنیای بدشانسی تبعید می‌شود و ساکنان این دنیا از این بابت نگران‌اند. سم در دنیای بدشانسی گیر می‌افتد و آنجا با موجودات عجیبی مواجه می‌شود. در اثر اشتباه سم دنیای شانس با گَرد بدشانسی آلوده می‌شود و ارتباط دنیای شانس با دنیای انسان‌ها قطع می‌شود. سم تصور می‌کند دیگر نمی‌تواند به دنیای انسان‌ها برگردد. سم در اثر این اتفاقات احساس بدی نسبت به خودش پیدا می‌کند و خودش را مقصر همه‌ی بدشانسی‌هایش می‌داند. دوست کوچک سم منتظر خانواده‌ای است که سرپرستی‌اش را قبول کنند ولی خانواده‌ای پیدا نمی‌شود و او از این بابت غمگین می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  شانس انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی و درباره‌ی زندگی دختری یتیم به نام سم است که بعد از خارج شدن از پرورشگاه باید مستقل زندگی کند. تصور او و دیگران این است که سم بدشانس است و به همین دلیل خانواده‌ای پیدا نشده تا سرپرستی او را قبول کند. او به طور تصادفی وارد دنیای شانس می‌شود و با اتفاقاتی که آنجا تجربه می‌کند متوجه می‌شود که شانس و بدشانسی تصادفی است و برای هر کس ممکن است خوش‌شانسی و بدشانسی اتفاق بیفتد. او همچنین می‌فهمد برای زندگی خوب و شاد لازم نیست بدشانسی‌ها از زندگی حذف شوند، بلکه باید به نقش آن‌ها در رسیدن به اتفاقات خوب توجه کنیم. فیلم همچنین بر اهمیت خانواده تاکید دارد و نشان می‌دهد ما برای احساس خوشبختی، به بودن در کنار خانواده‌ای دائمی نیاز داریم.
  بدشانسی‌های سم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشنی ایجاد می‌کنند که همگی گذرا هستند و ختم به خیر می‌شوند، ولی پی در پی بودنِ این بدشانسی‌ها ممکن است برای کودکان ناخوشایند باشد؛ ضمن اینکه تاکید زیاد روی این موضوع می‌تواند در آن‌ها تصورات نادرستی درباره‌‌ی نقش خودشان در پیش بردن اتفاقات ایجاد کند. همچنین، شیوه‌ی پرداختن به موضوع شانس در این فیلم به صورتی است که تا انتهای فیلم به نظر می‌رسد شانس موضوعی مهم و تعیین‌کننده است که بعضی دارند و بعضی نه، و تنها در پایان است که نتیجه‌ی دیگری گرفته می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سَم دختری هیجده ساله و یتیم است که در پرورشگاه زندگی می‌کند. او از نظر خودش و دیگران بدشانس است و به همین دلیل تا‌به‌حال خانواده‌ای او را به فرزندی قبول نکرده است. حالا سم باید از پرورشگاه به خانه‌ای که برای خودش آماده شده منتقل شود و با کار کردن زندگی‌اش را بگذراند. او یک شب لقمه‌ای از غذایش را به گربه‌ای خیابانی می‌دهد و وقتی گربه می‌رود سکه‌ای پیدا می‌کند که متوجه می‌شود سکه‌ی شانس است. سم تصمیم می‌گیرد سکه را به دوست کوچکش در پرورشگاه برساند که منتظر است خانواده‌ای سرپرستی او را قبول کند، اما سکه را گم می‌کند. سم طی ماجراهایی با گربه وارد دنیای شانس و بدشانسی می‌شود و دید تازه‌ای نسبت به زندگی‌ و شانس پیدا می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  قبل از این فیلم به موضوع شانس فکر کرده بودید؟ فکر می‌کنید آدم‌ها در شانس و بدشانسی با هم تفاوت دارند؟
  در پایان فیلم گفته می‌شود بدشانسی‌ها می‌توانند موجب اتفاقات خوب شوند؛ نظرتان در این‌باره چیست؟ خودتان همچین تجربه‌ای داشته‌اید؟
  چه ویژگی‌هایی در سم برایتان جالب بود؟ فکر می‌کنید این ویژگی‌ها چه کمکی به او کردند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Peggy Holmes
  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۱۰۵
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا، اسپانیا
  استودیو Apple Original Films، Skydance Animation
  بازیگران ایوا نوبلیزادا، جِین فوندا، سیمون پگ
  سال انتشار ۲۰۲۲