شاهزاده‌ی روم

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و درام درباره‌ی زنی جوان که نواده‌ی قیصر روم است و برگزیده شدن او به‌ عنوان مادر امام دوازدهم شیعیان

سال: 1394
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ملیکا شخصیتی مهربان و دلسوز دارد و نسبت به دیگران بخشنده است. او هم با حیوانات و هم با کودکان با توجه و مهربانی رفتار می‌کند.
  کرایتوس در چند صحنه شراب می‌نوشد. موضوع فیلم که به ازدواج ملیکا با پدر امام زمان می‌پردازد، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. همچنین به موضوعاتی مثل اسارت و برده‌فروشی اشاره می‌شود.
  از آن‌جایی که لحن گفتگوها نوشتاری و کتابی است، فهم خیلی از جملات و عبارات برای کودکان دشوار است. کلماتی مثل: موعود، ملعبه، شریف و نجیب، سلاله، شفیع، روز جزا.
  کودکان با یکی از داستان‌های زندگی امامان شیعه آشنا می‌شوند.
  بخشی از داستان در روم قدیم و بخشی در بغداد می‌گذرد و فضای شهری، پوشش مردم و معماری آن دوران تا حدی به تصویر کشیده شده است.
  جنگ با دشمنان روم و گسترش آن به قصر و در خطر بودن ماریا، و تهدید خدمتکار به گرفتن دخترش و زندانی کردن او ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  شاهزاده‌ی روم یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که با اقتباسی آزاد از داستان تاریخی ازدواج مادر امام دوازدهم شیعیان ساخته شده است. داستان درباره‌ی شاهزاده‌ای مسیحی به نام ملیکا است که نواده‌ی قیصر روم است. او قرار است با شاهزاده‌ای به نام کرایتوس ازدواج کند ولی به این تصمیم مشکوک است و در رؤیایی، حضرت مریم و حضرت عیسی را می‌بیند که به او نوید می‌دهند قرار است با پاک‌ترین انسان ازدواج کند و فرزندشان منجی موعود بشر خواهد بود. ملیکا وقتی می‌فهمد سرنوشتش ازدواج با امام یازدهم شیعیان و به دنیا آوردن مهدی موعود است، تسلیم می‌شود و در این مسیر گام برمی‌دارد. داستان به رویدادی در تاریخ اسلام و مسیحیت می‌پردازد و پیام مثبتی در مورد ارتباط میان ادیان دارد.
  فیلم صحنه‌های ترسناک و خشن زیادی ندارد؛ جنگ با دشمنان روم و گسترش آن به قصر و در خطر بودن ماریا ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند. زبان و گفتار فیلم بزرگسالانه و سنگین است و از آن‌جایی که لحن گفتگوها رسمی و کتابی است، فهم خیلی از جملات و عبارات و در نتیجه، درک خط سیر داستان برای کودکان کوچک‌تر دشوار است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد زبان بزرگسالانه‌ی آن با والدین گفتگو کنند و در جریان داستان قرار گیرند.

  چکیده داستان

  فیلم، داستان شاهزاده‌ای مسیحی به نام ملیکا را روایت می‌کند که از نوادگان یشوعا، وصی حضرت عیسی و نیز نواده‌ی قیصر روم است. او قرار است با شاهزاده‌ای به نام کرایتوس ازدواج کند ولی به این تصمیم مشکوک است و در رؤیایی حضرت مریم و حضرت عیسی را می‌بینند که به او نوید می‌دهند قرار است با پاک‌ترین انسان ازدواج کند و فرزندشان منجی موعود بشر خواهد بود. او در یکی از جنگ‌های میان مسلمانان و رومیان اسیر می‌شود و به بغداد برده می‌شود. آن‌جا پدر امام یازدهم شیعیان، کسی را می‌فرستد تا او را از بازار برده‌فروشان بخرد. این شاهزاده‌ی مسیحی، پس از آن‌که به همسری امام یازدهم شیعیان در می‌آید، آخرین امام شیعیان را به دنیا می‌آورد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه داستان‌هایی از قرآن را خوانده یا شنیده‌اید؟ کدام ‌یک را بیشتر دوست دارید؟ چه چیزی در آن داستان برایتان جالب است؟
  چه موضوعی در این فیلم برایتان جالب بود؟ قبلاً داستان ازدواج امام یازدهم را شنیده بودید؟
  در این فیلم، پوشش و معماری رومیان و مسلمانان چه تفاوت‌هایی با هم داشت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۷۶
  سال انتشار ۱۳۹۴