شاهزاده‌ی روم

بررس متن: نامیه اصفهانیان

11+ 9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و درام درباره‌ی زنی جوان که نواده‌ی قیصر روم است و برگزیده شدن او به‌ عنوان مادر امام دوازدهم شیعیان

سال انتشار: 1394

شاهزاده‌ی روم

11+
9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و درام درباره‌ی زنی جوان که نواده‌ی قیصر روم است و برگزیده شدن او به‌ عنوان مادر امام دوازدهم شیعیان

سال انتشار: 1394

بررس متن: نامیه اصفهانیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
کودکان با یکی از داستان‌های زندگی امامان شیعه آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
ملیکا شخصیتی مهربان و دلسوز دارد و نسبت به دیگران بخشنده است. او هم با حیوانات و هم با کودکان با توجه و مهربانی رفتار می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
بخشی از داستان در روم قدیم و بخشی در بغداد می‌گذرد و فضای شهری، پوشش مردم و معماری آن دوران تا حدی به تصویر کشیده شده است.
ترس و خشونت
جنگ با دشمنان روم و گسترش آن به قصر و در خطر بودن ماریا، و تهدید خدمتکار به گرفتن دخترش و زندانی کردن او ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند.
گفتار نامناسب
از آن‌جایی که لحن گفتگوها نوشتاری و کتابی است، فهم خیلی از جملات و عبارات برای کودکان دشوار است. کلماتی مثل: موعود، ملعبه، شریف و نجیب، سلاله، شفیع، روز جزا.
محتوای بزرگسالانه
کرایتوس در چند صحنه شراب می‌نوشد. موضوع فیلم که به ازدواج ملیکا با پدر امام زمان می‌پردازد، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. همچنین به موضوعاتی مثل اسارت و برده‌فروشی اشاره می‌شود.
آنچه والدین باید بدانند

شاهزاده‌ی روم یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که با اقتباسی آزاد از داستان تاریخی ازدواج مادر امام دوازدهم شیعیان ساخته شده است. داستان درباره‌ی شاهزاده‌ای مسیحی به نام ملیکا است که نواده‌ی قیصر روم است. او قرار است با شاهزاده‌ای به نام کرایتوس ازدواج کند ولی به این تصمیم مشکوک است و در رؤیایی، حضرت مریم و حضرت عیسی را می‌بیند که به او نوید می‌دهند قرار است با پاک‌ترین انسان ازدواج کند و فرزندشان منجی موعود بشر خواهد بود. ملیکا وقتی می‌فهمد سرنوشتش ازدواج با امام یازدهم شیعیان و به دنیا آوردن مهدی موعود است، تسلیم می‌شود و در این مسیر گام برمی‌دارد. داستان به رویدادی در تاریخ اسلام و مسیحیت می‌پردازد و پیام مثبتی در مورد ارتباط میان ادیان دارد. فیلم صحنه‌های ترسناک و خشن زیادی ندارد؛ جنگ با دشمنان روم و گسترش آن به قصر و در خطر بودن ماریا ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند. زبان و گفتار فیلم بزرگسالانه و سنگین است و از آن‌جایی که لحن گفتگوها رسمی و کتابی است، فهم خیلی از جملات و عبارات و در نتیجه، درک خط سیر داستان برای کودکان کوچک‌تر دشوار است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد زبان بزرگسالانه‌ی آن با والدین گفتگو کنند و در جریان داستان قرار گیرند.

چکیده داستان

فیلم، داستان شاهزاده‌ای مسیحی به نام ملیکا را روایت می‌کند که از نوادگان یشوعا، وصی حضرت عیسی و نیز نواده‌ی قیصر روم است. او قرار است با شاهزاده‌ای به نام کرایتوس ازدواج کند ولی به این تصمیم مشکوک است و در رؤیایی حضرت مریم و حضرت عیسی را می‌بینند که به او نوید می‌دهند قرار است با پاک‌ترین انسان ازدواج کند و فرزندشان منجی موعود بشر خواهد بود. او در یکی از جنگ‌های میان مسلمانان و رومیان اسیر می‌شود و به بغداد برده می‌شود. آن‌جا پدر امام یازدهم شیعیان، کسی را می‌فرستد تا او را از بازار برده‌فروشان بخرد. این شاهزاده‌ی مسیحی، پس از آن‌که به همسری امام یازدهم شیعیان در می‌آید، آخرین امام شیعیان را به دنیا می‌آورد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

چه داستان‌هایی از قرآن را خوانده یا شنیده‌اید؟ کدام ‌یک را بیشتر دوست دارید؟ چه چیزی در آن داستان برایتان جالب است؟ چه موضوعی در این فیلم برایتان جالب بود؟ قبلاً داستان ازدواج امام یازدهم را شنیده بودید؟ در این فیلم، پوشش و معماری رومیان و مسلمانان چه تفاوت‌هایی با هم داشت؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 76
سال انتشار 1394