شاهزاده قو: ازدواج سلطنتی

(The Swan Princess: A Royal Wedding)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و عاشقانه درباره‌ی عشق شاهزاده‌ای جوان، تلاش جادوگر قصر برای طلسم او و معشوقه‌اش و مقابله‌ی آن‌ها با پلیدی

سال: 2020
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  می لی و چن بهم علاقهمند هستند و رویای ازدواج و زندگی در کنار هم را دارند، اما با تبدیل چن به اژدهایی تبعید شده، همه‌ی آرزوهایشان نقش بر آب شده و می لی به شدت ناامید و دلشکسته می‌شود، اما دوستی می لی و اودت، امید دوباره‌ای در دل میلی ایجاد می‌کند تا مشکل برطرف شود. اودت درک خوبی نسبت به احساسات می لی دارد و در زمانی که او به پیرزنی فرتوت تبدیل شده و کسی او را نمی‌شناسد، این اودت است که حرف می لی را باور می‌کند و همین باور و اعتماد کلید شکستن طلسم می‌شود. پادشاه در ابتدا به نیاز و خواسته‌ی می لی و برادرش توجه ندارد، ولی فضایی حمایتگرانه در بین فرزندان خود برقرار می‌کند تا همه بتوانند بدون ترس در کنار هم زندگی کنند. سفر ماجراجویانه‌ی درک و اودت برای حمایت از ودستان خود، اگرچه با مخاطراتی همراه است، اما همراه با خود خاطراتی هیجان‌انگیز دارد که به خودشناسی و شناخت بهتر دیگران منتهی می‌شود.
  می لی وقتی درگیر طلسم می‌شود، بدون اینکه روحیه‌ی خود را ببازد، بدنبال راه‌حل است و سعی دارد خود و چن را از این موقعیت نجات بدهد. او با دیدی خوشبینانه به شرایط نگاه می‌کند و به رخداد اتفاقات مثبت باور دارد. اودت و درک نسبت به قولی که به دوستانشان داده‌اند، احساس مسئولیت بالایی دارند و هر کاری از دستشان بر می‌آید، انجام می‌دهند تا آن‌ها را خطر نجات بدهند. پادشاه در ابتدا نسبت به خواسته‌های فرزندانشان بی‌تفاوت است، اما در ادامه، متوجه اشتباه خود می‌شود و برای جبران خطاهایش سعی می‌کند از فرزندانش حمایت کند. اودت و درک و بقیه‌ی دوستان برای مقابله با نقشه‌های شوم فنگ، از قدرت تفکرشان به خوب استفاده می‌کنند و با شجاعت و با کار تیمی موفق می‌شوند راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای رفع مشکلات پیدا کنند.
  میلی و چن همدیگر را دوست دارند و قرار است باهم ازدواج کنند. این احساس با نگاه‌های عاشقانه، تعریف از ظاهر هم و در آغوش کشیدن و بوسه ابراز می‌شود. موضوع ازدواج زوج‌ها و بچه‌دار شدن‌شان نیز در فیلم مطرح می‌شود که موضوعاتی متعلق به جهان بزرگسالی است.
  در فیلم از کلمات توهین‌آمیز استفاده است: احمق، سادهلوح، بدردنخور، بیچاره فنگ با دشمنانش با حالتی تمسخرآمیز و نگاه از بالا و به پایین برخورد می‌کند و لحنی تحقیرآمیز دارد.
  فیلم به فرهنگ سرزمین چین، هنر نقاشی و موسیقی آنجا، پوشش، معماری، افسانه‌ها و تاریخ پادشاهان این مردم اشاره می‌کند.
  فنگ طلسم‌های مختلفی اجرا می‌کند؛ تبدیل شدن چن به اژدها و تبدیل می لی به پیرزنی فرتون و رو به مرگ. عنکبوتی بزرگ، ادوت و درک را با تارهای چسبنده‌اش محبوس می‌کند و نزدیک است آن ها را با نیش خود بکشد. در جایی نیز فنگ شخصیت‌ها را دود می‌کند و به درون تابلوی نقاشی می‌فرستد، طوری‌که دست همگی از جهان بیرون قطع می‌شود. در پایان فیلم نیز فنگ با ظاهر اصلی‌اش که ماری عظیمالجثه است، از لابه‌لای صخره‌ها و با تخریب آن‌ها به‌دنبال می لی می‌رود تا او را بکشد. اودت برای نجات می لی خود را در معرض آتش مار قرار می‌دهد و برای مدت کوتاهی بیهوش می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که آخرین اثر از مجموعه‌ی شاهزاده قو است، به داستان شاهزاده‌ای جوان به نام می لی می‌پردازد که قصد ازدواج با پسری نقاش به نام چن را دارد. جادوگر قصر، فنگ، که خود عاشق چن است، با استفاده از انواع طلسم‌ها قصد دارد جلوی این ازدواج را بگیرد، اما می لی و چن به کمک دوستانشان، شاهزاده قو، ادوت و درک، به مقابله با این جادوگر وارد می‌شوند. می لی وقتی درگیر طلسم می‌شود، بدون اینکه روحیه‌ی خود را ببازد، بدنبال راه‌حل است و سعی دارد خود و چن را از این موقعیت نجات بدهد. او با دیدی خوشبینانه به شرایط نگاه می‌کند و به رخداد اتفاقات مثبت باور دارد. اودت و درک نسبت به قولی که به دوستانشان داده‌اند، احساس مسئولیت بالایی دارند و هر کاری از دستشان برمی‌آید انجام می‌دهند تا آن‌ها را خطر نجات بدهند. اودت درک خوبی نسبت به احساسات می لی دارد و در زمانی که او به پیرزنی فرتوت تبدیل شده و کسی او را نمی‌شناسد، این اودت است که حرف می لی را باور می‌کند و همین باور و اعتماد کلید شکستن طلسم و از بین رفتن فنگ می‌شود. فیلم بر اهمیت باور به ندای درون و قدرت خوبی و برتری آن بر نیروهای پلید تاکید دارد و دوستی‌های عمیق را عاملی مهم برای حل مشکلات معرفی می‌کند.
  فیلم شامل برخی صحنه‌های ترسناک است از جمله طلسم‌های مختلفی که بر روی شخصیت‌های فیلم اتفاق می‌افتد، مثل تبدیل انسان به اژدها و یا فردی پیر و رو به مرگ و یا دود شدن شخصیت‌ها و حبس درون تابلوی نقاشی. حمله‌ی عنکبوتی عظیم به شخصیت‌ها و تنیدن تار به دور آن‌ها و حمله‌ی ماری بزرگ و دمیدن آتش که به بیهوشی موقت یکی از شخصیت‌ها می‌انجامد. میلی و چن همدیگر را دوست دارند و قرار است باهم ازدواج کنند. این احساس با نگاه‌های عاشقانه، تعریف از ظاهر هم و در آغوش کشیدن و بوسه ابراز می‌شود. موضوع ازدواج زوج‌ها و بچه‌دار شدنشان نیز در فیلم مطرح می‌شود که موضوعاتی متعلق به جهان بزرگسالی است.

  چکیده داستان

  شاهزاده می لی به پسری نقاش به نام چن علاقه‌مند است. پادشاه که مخالف ازدواج آن‌هاست، توسط جادوگرش، فنگ، پسر را به اژدهایی تبدیل می‌کند. می لی به سرزمین شاهزاده قو، اودت می‌رود و به کمک او چن را از طلسم رها می‌کند. آن‌ها برای ازدواج به سرزمین‌شان برمی‌گردند و اودت و همسرش درک نیز برای محافظت از آن‌ها، در طول سفر همراهی‌شان می‌کنند. پادشاه برای جبران خطایش، مراسمی بزرگ برای ازدواج می لی و چن ترتیب می‌دهد، اما فنگ که به چن علاقه‌مند است، می لی را به پیرزنی فرتوت تبدیل می‌کند و خود به ظاهر می لی در می‌‌ی دوستانش، متوجه این طلسم شده و جلوی نقشه‌های فنگ را می‌گیرد و او نابود می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر شما جای می لی بودید، در مورد فنگ چه تصمیمی می‌گرفتید و او را چطور مجازات می‌کردید؟ به نظر شما، برای توبیخ افراد خطاکار به چه معیارهایی باید توجه کرد؟
  تا به حال شده به چیزی باور داشته باشید، ولی هیچکس به جز شما به آن موضوع باور نداشته است؟ فکر می‌کنید باور داشتن به موضوعات به چه زمینه‌هایی نیاز دارد؟
  پادشاه برای ثبت خاطرات خود و خانواده‌اش از نقاشی دیواری استفاده می‌کرد، در حال حاضر برای ثبت خاطرات چه روش‌هایی وجود دارد؟ شما کدام روش را بر ثبت خاطرات بهتر می‌دانید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Richard Rich
  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۸۳
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو ٔNest Familly Entertainment، Sony Wonder Streetlight Animation
  بازیگران جوزف مدرانو، نینا هرزگ، یوری لاونتال
  سال انتشار ۲۰۲۰