شاهزاده‌پری و تک‌شاخ

(The Fairy Princess & the Unicorn)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی زندگی صلح‌آمیز پری‌ها و اژدهایان و تلاش آن‌ها برای نجات سرزمین‌شان از شر تاریکی

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی پریان با هم، فضای جادویی سرزمین آن‌ها، حضور اژدهایان رنگارنگ و دوستی و همکاری همه برای رسیدن به هدف مشترک، همگی می توانند برای کودکان قابل ارتباط باشند.
  پریان مهربان و مسئولیت‌پذیرند. آن‌ها وقتی سرزمین‌شان را در خطر می‌بینند همه‌ی تلاش‌شان را می‌کنند تا آن را نجات دهند. آن‌ها با هم خوش‌رفتارند و از یکدیگر حمایت می‌کنند.
  پریان لباس‌هایی تنگ و بدن‌نما پوشیده‌اند و راه رفتن آن‌ها عشوه‌گرانه است. پر‌ی‌ها جام‌هایشان را با گفتن «به سلامتی» به هم می‌زنند. این فیلم با الهام از اسباب‌بازی‌هایی از یک شرکت آلمانی ساخته شده که مشابه آن‌ها در بازار ایران هم موجودند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: به فنا رفت، احمق، مسخره، مزخرف، مغز پوک، بدجنس، نادون، بازنده.
  با جادوی ملکه‌ی سایه، شهر در تاریکی فرورفته است. یکی از پریان در قصر ملکه گیر می‌افتد و پنج سال در آن‌جا می‌ماند. کلاغ‌های ملکه به صورت دسته‌ای بزرگ به سراغ پریان می‌روند. ملکه جادو می‌کند و درختان می‌سوزند. او با طلسم طوفان، دریا را خروشان و ترسناک می‌کند. طلسم طوفان به پریان و کشتی آن‌ها برخورد می‌کند. یکی از پری‌ها در گودال می‌افتد. پری کوچکی در برف و بوران گیر می‌کند. سربازان ملکه با پریان درگیر می‌شوند. پری‌ها ملکه را تبدیل به مجسمه می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی سه‌بعدی که با الهام از اسباب‌بازی‌های یک شرکت آلمانی ساخته شده‌اند، درباره‌ی سرزمینی جادویی به نام بایالا است که در آن پری‌ها و اژدهایان در صلح و صفا زندگی می‌کنند، اما روزی ملکه‌ی بدجنس سایه، تخم‌های اژدهایان را که مایه‌ی برکت و روشنی بایالا هستند می‌دزدد و در قصر خود پنهان می‌کند. حالا بایالا در تاریکی فرو رفته و پریان باید به قصر بروند و با خنثی کردن طلسم‌های مختلف ملکه، او را شکست بدهند و تخم‌ها را برگردانند. پریان با کشیدن نقشه‌ای دقیق و با همکاری با هم موفق می‌شوند به هدف‌شان برسند و سرزمین‌شان را از تاریکی نجات دهند. فیلم تلاش می‌کند بر اهمیت دوستی و همکاری برای رسیدن به هدف تاکید کند و نشان بدهد که در نهایت، خوبی بر بدی پیروز می‌شود.
  موقعیت‌های خشن و ترسناک فیلم کوتاه‌اند و همه به خیر و خوشی ختم می‌شوند. ملکه‌ی سایه طلسم‌های ترسناکی دارد و گاهی با فرستادن طوفان و گاهی گردباد، پریان را به دردسر می‌اندازد. با جادوی ملکه، سرزمین پریان به تاریکی فرورفته است. پریان لباس‌هایی تنگ و بدن‌نما پوشیده‌اند و عشوه‌گرانه راه می‌روند. همچنین والدین باید بدانند که این فیلم با الهام از اسباب‌بازی‌های یک شرکت آلمانی ساخته شده که مشابه آن‌ها در بازار ایران هم موجودند؛ تماشای فیلم می‌تواند میل به خریدن این اسباب‌بازی‌ها را در کودکان به جریان بیندازد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در شهر بایالا پری‌ها در کنار اژدهایان زندگی می‌کنند. اژدهایان هر سال تخم‌های جادویی خود را به پری‌ها می‌سپرند و آن‌ها یک سال از تخم‌ها مراقبت می‌کنند. بعد از آن اژدهایان برمی‌گردند و تخم‌ها را با خود می‌برند. بچه‌‌اژدهایان با دیدن والدین‌شان نیروی جادویی‌ خود را به دست می‌آورند. یک سال ملکه‌ی سایه که اوفیرا نام دارد، طوفانی می‌فرستد و تخم‌ها را از پری‌ها می‌گیرد و به قصر خود می‌برد. بعد از این اتفاق، بایالا در تاریکی فرو می‌رود. پریانی از قبایل مختلف در قصر ملکه‌ی پری‌ها جمع می‌شوند و نقشه‌ای می‌کشند تا به قصر بروند و تخم‌ها را پیدا کنند. آن‌ها در نهایت موفق می‌شوند ملکه را شکست دهند و با آزاد کردن تخم‌ها زندگی را به بایالا برگردانند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این فیلم را دوست داشتید؟ چه چیزهایی در آن برایتان جالب بود؟
  به نظرتان پیدا کردن تخم اژدها چه اهمیتی در داستان داشت؟ اگر پیدا نمی‌شد داستان چه تغییری می‌کرد؟
  فکر می‌کنید چرا ملکه‌ی سایه، تخم اژدهایان را دزدیده بود؟ چرا می‌خواست سرزمین بایالا در تاریکی فرو برود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Aina
  کشور سازنده آلمان، لوکزامبورگ
  استودیو Ulysses Filmproduktion، Fabrique d'Images، Telepool، Universum Film
  بازیگران جسیکا وب، سارا پترسن، مدیسون مولاهی
  سال انتشار ۲۰۱۹