شرلوک هولمز و فرار بزرگ

(Sherlock Holmes and the Great Escape)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و معمایی درباره‌ی شرلوک هولمز و درگیری او در پرونده‌ی یک دزد خیّر و دوراهی اخلاقی او در کمک به پلیس یا دزد

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فضای ماجراجویانه و معمایی داستان، شخصیت مک و روش او برای دزدیدن از ثروتمندان و بخشیدن به فقرا و ماجراهای دزد و پلیسی فیلم، در کنار رابطه‌ی دوستانه‌ی شرلوک و واتسون، همگی می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان جالب باشند.
  شرلوک وظیفه‌شناس و مصمم است و در انجام کارش سختکوش است. او وقتی متوجه می‌شود مک مورد احترام علاقه‌ی مردم است، سعی می‌کند برای کمک به او اقدام کند. شرلوک از قواعد صفر و یک پیروی نمی‌کند و برای کسی که به جرم دزدی دستگیر شده هم شخصیت انسانی قائل است و به او احترام می‌گذارد. مک دزدی خیّر است که با هدف کمک به نیازمندان، از فقرا دزدی می‌کند. او وقتی متوجه می‌شود بچه‌ها او را الگوی خود قرار داده‌اند و به راحتی از دیگران دزدی می‌کنند، نسبت به کار خود احساس پشیمانی می‌کند و از این‌که فقط به جسم آن‌ها توجه کرده و روح‌شان را فراموش کرده، احساس گناه می‌کند.
  در کافه‌ای مشروب سرو می‌شود. موضوعاتی مثل قتل و گروگان‌گیری، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند و ممکن است برای آن‌ها خیلی آزاردهنده باشند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: شیاد، طمعکار، دیوونه، دزد کثیف، تنبل، بی‌ادب، بی‌عاطفه، آشغال بوگندو، گم شو، خجالت نمی‌کشی، احمق، به حسابش می‌رسم، آشغال خائن، لعنت بهت، ترسو.
  داستان در اواخر قرن نوزده میلادی در اروپا اتفاق می‌افتد و بخش‌هایی از سبک زندگی مردم، پوشش افراد، خانه‌ها و وسایل نقلیه نمایش داده می‌شود.
  مک دزدی می‌کند و در جریان یکی از دزدی‌های او، فردی کشته می‌شود. مک با شرلوک درگیر می‌شود و پلیس او را جلوی دخترش دستگیر می‌کند. مردم از دست شرلوک عصبانی‌اند و به او بدوبیراه می‌گویند. مک با صورت‌زخمی درگیر می‌شود و به انفرادی فرستاده می‌شود. صورت‌زخمی دکتر زندان را تهدید می‌کند. او در ارابه‌ی در حال حرکت با واتسون و بقیه درگیر می‌شود. صورت‌زخمی ماشین عروس را می‌دزدد و دختر مک را با خودش می‌برد. بین او و پلیس و شرلوک، تعقیب و گریز مفصلی پیش می‌آید. در چند سناریوی فرضی، شرلوک با قطار برخورد می‌کند و می‌میرد ولی در نهایت، سناریوی دیگری انتخاب می‌شود. صورت‌زخمی دستان دختر را بسته و او را گروگان گرفته است. در کافه‌ای که او نشسته انفجاری رخ می‌دهد. او با اسلحه به مک شلیک می‌کند و مک زخمی می‌شود. در پایان فیلم و بعد از تیتراژ پایانی، به نظر می‌رسد مک دوباره به دزدی برگشته است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی دوبعدی که با الهام از شخصیت داستانی معروفی به نام شرلوک هولمز ساخته شده، درباره‌ی یکی از ماجراهای کارآگاهی شرلوک است که به دستگیری یک دزد خیّر به نام مَک منجر می‌شود. از آنجایی که مک از ثروتمندان می‌دزدد تا به فقرا کمک کند، بین مردم محبوب است و شرلوک بابت پیدا کردن او مورد خشم مردم قرار می‌گیرد. وقتی مک از زندان فرار می‌کند تا به مراسم عروسی دخترش برود، شرلوک برای ادای دین به او و جبران نقشی که در دستگیری او داشته، پلیس را مشغول می‌کند تا مک را پیدا نکنند. از طرفی، مک که متوجه شده بچه‌های فقیر او را الگوی خودشان قرار داده‌اند و به راحتی از دیگران دزدی می‌کنند، احساس گناه پیدا می‌کند و تصمیم می‌گیرد خودش را در معرض دستگیری قرار دهد. فیلم با پرداختن به تردیدهای شرلوک در ارتباط با مک، به پیچیدگی‌های رفتار انسان می‌پردازد و نشان می‌دهد آدم‌ها خوب یا بد مطلق نیستند و در تصمیمات اشتباه آن‌ها هم ممکن است انگیزه‌های خوبی وجود داشته باشد.
  در ابتدای فیلم مردی به قتل می‌رسد که به نظر می‌‌آید مک او را کشته است. در زندان، یک زندانی قوی‌هیکل و خشن هست که با مک درگیر می‌شود و زندانی‌ها را تهدید می‌کند. او از زندان فرار می‌کند و دختر مک را می‌دزدد و گروگان می‌گیرد و به خود او هم شلیک می‌کند. مک زخمی می‌شود ولی درنهایت خوب می‌شود. فضای دزد و پلیسی و کارآگاهی فیلم ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. موضوعاتی مثل قتل و گروگان‌گیری و چالش‌هایی مثل اخلاقی بودن دزدی برای افراد فقیر، موضوعات سنگین و بزرگسالانه‌ای هستند که به دنیای کودکان ارتباطی ندارند. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی هم همراه با لحن خشن و تهدیدآمیز استفاده شده است. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  مَک که به طوفان سفید شهرت دارد، یک دزد خیّر است که از ثروتمندان می‌‌دزدد و به فقرا می‌بخشد. شرلوک هولمز و دستیارش واتسون که مدت‌هاست به دنبال او هستند، موفق می‌شوند او را در مراسم تولد دخترش دستگیر کنند. از آنجایی که مک مورد علاقه و احترام مردم است، شرلوک به خاطر این کارش مورد سرزنش قرار می‌گیرد و تصمیم می‌گیرد کاری برای مک انجام دهد. چهار سال بعد، مک بعد از دریافت نامه‌ای از دخترش در زندان، با یک زندانی قوی‌هیکل به نام صورت‌زخمی درگیر می‌شود و از زندان فرار می‌کند. وقتی شرلوک متوجه می‌شود او برای شرکت در مراسم عروسی دخترش فرار کرده، حواس پلیس را از مک پرت می‌کند تا به او فرصت شرکت در مراسم را بدهد. صورت‌زخمی هم که همان موقع از زندان فرار کرده، به مراسم می‌آید و دختر مک را گروگان می‌گیرد. مک به او قول می‌دهد در ازای برگرداندن دخترش، هرچه از ثروتمندان دزدیده به او بدهد. بین او و صورت‌زخمی درگیری پیش می‌آید و مک زخمی می‌شود. در نهایت، شرلوک و واتسون با همکاری پلیس، مک و دخترش را نجات می‌دهند و صورت‌زخمی را دستگیر می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه شخصیت معروف دیگری را می‌شناسید که مثل مک از ثروتمندان می‌دزدد و به فقرا می‌دهد؟ نظرتان درباره‌ی این روش دزدی چیست؟ اگر جای شرلوک بودید چه کار می‌کردید؟
  فکر می‌کنید چرا شرلوک اجازه داد مک به عروسی دخترش برود؟ اگر صورت‌زخمی هم می‌خواست همین کار را بکند، شرلوک چه کار می‌کرد؟
  ادامه‌ی فیلم را بعد از تیتراژ پایانی تماشا کردید؟ به نظرتان چه مفهومی داشت؟ چه چیزی از آن فهمیدید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Matthew Chow، Toe Yuen
  مدت زمان ۸۴
  کشور سازنده هنگ‌کنگ
  استودیو Golden Scene، Simage Animation and Media
  بازیگران کن کای-چئونگ ونگ، لوئیس سیو چونگ یوئن، مونته کای-هیم چو
  سال انتشار ۲۰۱۹