شرک برای همیشه

(Shrek Forever After)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی غولی سبزرنگ که از زندگی خانوادگی کلافه است، تلاش او برای بازگشت به زندگی پیش از ازدواج و در نهایت، فهمیدن قدر و ارزش خانواده

سال: 2010
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خانواده داشتن شرک و ارتباط او با فیونا و فرزندانش ممکن است برای کودکان همذات‌پندارانه باشد.
  شرک بعد از این‌که می‌فهمد اشتباه کرده، قدر خانواده‌اش را می‌داند و برای به دست آوردن آن‌ها تلاش می‌کند. دوستان شرک به او در پیدا کردن خانواده‌اش کمک می‌کنند و همراه او هستند. فیونا برای پیروز شدن بر جادوگر مبارزه می‌کند و دست از اعتقادش به شکست او برنمی‌دارد.
  شرک و فیونا در چند صحنه هم را می‌بوسند. خر و اژدها هم در یک صحنه می‌خواهند هم را ببوسند. در چندین صحنه افراد در حال نوشیدن مشروب نمایش داده می‌شوند. موضوع فیلم که به خستگی شرک از زندگی خانوادگی و میل به بازگشت به دوران مجردی مربوط می‌شود، به جهان کودکان بی‌ارتباط است.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مثل به جهنم، عجوزه‌های زشت و بدجنس، حالیت نیس، احمق، قالتاق، کله گوجه‌سبزی استفاده می‌شود. عبارات و جملات بزرگسالانه‌ای مثل پشت چک امضا کردی، تو دل برو و خوشمزه‌س، قسر در بره، عاطل و باطل، یار واقعی‌ش تو هستی به کار می‌رود. عموم این کلمات و عبارات در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند.
  شرک روز تولد فرزندانش غرش ترسناکی می‌کند و با مشت روی کیک آن‌ها می‌کوبد. عصبانیت و خشم شرک نسبت به خانواده‌اش ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند؛ به‌خصوص این‌که او به فیونا می‌گوید کاش او را آزاد نمی‌کرد. در صحنه‌های متعددی شرک به روستاییان غرش می‌کند و آن‌ها را فراری می‌دهد. جادوگران شرک را دوره می‌کنند و بعد او را تعقیب می‌کنند. فیونا با چاقویی شرک را تهدید می‌کند. فیونا و شرک با سلاح‌های قرون وسطایی و بعد به صورت تن به تن با هم می‌جنگند. صحنه‌های درگیری و زدوخورد در فیلم زیاد است. در صحنه‌ای یک جادوگر فلوت‌نواز بقیه را مجبور به رقصیدن می‌کند. اژدهای غول‌پیکری به سمت شرک و دوستانش آتش می‌فرستد. جادوگران خر را با شلاق می‌زنند تا آواز دلخواه آن‌ها را بخواند. در یکی از صحنه‌های پایانی، شرک شروع به ناپدید شدن می‌کند و به نظر می‌رسد مرده است ولی بعداً می‌فهمیم نمرده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است، چهارمین قسمت از سری فیلم‌های شرک است. داستان درباره‌ی غول سبزرنگی به همین نام است که در قسمت اول، پرنسسی به نام فیونا را از چنگ جادوگر نجات داده و الان در کنار فیونا و فرزندانش زندگی یکنواختی را می‌گذراند. او که از این روزمرگی خسته و عصبانی است، به فیونا می‌گوید از این‌که او را نجات داده خوشحال نیست و دوست دارد به زندگی پرهیجان قبلیش برگردد. بعد از آن، برای شرک ماجراهایی پیش می‌آید که او را از خانواده‌اش جدا می‌کند. با جادوی جادوگری به نام رامپل‌استیلسکین، دوستان و نزدیکان شرک از جمله فیونا، خر و گربه‌ی چکمه‌پوش او را فراموش می‌کنند. شرک بار دیگر باید تلاش کند تا عشق فیونا را به دست آورد تا طلسم جادوگر بشکند و او نزد همسر و خانواده‌اش بازگردد. او در این مدت، قدر خانواده‌اش و زندگی خوش کنار آن‌ها را می‌فهمد و از این‌که در شرایط عصبانیت تصمیم اشتباهی گرفته، پشیمان می‌شود. شرک با کمک دوستانش تمام تلاشش را می‌کند تا به روزهای آرام و خوش بعد از ازدواج با فیونا برگردد.
  در این فیلم صحنه‌های خشن و موقعیت‌‌های ترسناک متعددی وجود دارد؛ شرک از زندگی خانوادگی‌اش کلافه است و با همسر و فرزندانش با عصبانیت رفتار می‌کند. تعقیب و گریز و زدوخورد بین شرک و دوستانش با جادوگران مختلف رامپل‌استیلسکین هم بارها دیده می‌شود. موضوع داستان که به خستگی شرک از زندگی خانوادگی و میل به بازگشت به دوران مجردی مربوط می‌شود، به جهان کودکان بی‌ارتباط است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی خشونتی که شخصیت‌ها در فیلم استفاده می‌کنند و نیز درباره‌ی موضوع داستان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در این قسمت، شرک و فیونا با هم زندگی می‌کنند و سه فرزند دارند اما شرک از زندگی یکنواخت خانوادگی‌اش خسته است و دوست دارد به روزهای قبل از ازدواجش برگردد که تنها زندگی می‌کرد و همه از او می‌ترسیدند. او بالاخره در جشن تولد فرزندانش، کنترلش را از دست می‌دهد و با عصبانیت با فیونا حرف می‌زند و خانه را ترک می‌کند. از طرفی، جادوگری به نام رامپل‌استیلسکین که قبلاً می‌خواسته با نجات فیونا، تاج و تخت والدین او را تصاحب کند، از این موقعیت استفاده می‌کند و به شرک می‌گوید می‌تواند او را به همان روزهایی که می‌خواهد برگرداند؛ او در عوض، یک روز از زندگی شرک را از او می‌خواهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این قسمت از شرک را در مقایسه با قسمت‌های قبلی پسندیدید؟ چه بخش‌هایی از آن قوی‌تر یا ضعیف‌تر از باقی قسمت‌ها بود؟
  به نظر شما چرا شرک برای زندگی قبل از ازدواجش دلتنگ شده بود؟ برای شما هم پیش آمده که برای موقعیت‌هایی که قبلاً داشته‌اید دلتنگ شوید؟ فکر می‌کنید چرا آدم‌ها گاهی تصور می‌کنند موقعیت‌های قبلی‌شان بهتر بوده؟
  به نظر شما چرا از یک شخصیت، فیلم‌های متعددی ساخته می‌شود؟ داستان‌های شرک این قابلیت را دارند که باز هم ادامه پیدا کنند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۳
  سال انتشار ۲۰۱۰