شرک ۳

(Shrek the Third)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی تلاش غولی سبزرنگ برای یافتن جانشینی برای پادشاه، همراه با تجربه‌ی مصمم بودن، شجاعت، کار گروهی و باور به خود

سال: 2007
  بررس فیلم: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رفتارهای شخصیت‌های داستان اعم از خشم، مهربانی، دوستی، ازخودگذشتگی و حتی کینه و دشمنی می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد. احساس شرک نسبت به خودش و تحقیرهایی که از جانب دیگران می‌شود، و نیز ارتباط و دوستی بین شرک و خر و گربه، برای کودکان قابل ارتباط است.
  شرک غول مهربانی است که عاشقانه همسرش را دوست دارد و می‌خواهد بهترین کار را برای سرزمین او انجام بدهد. شرک برای رسیدن به این هدف تلاش بسیاری می‌کند و حتی زندگی‌اش را به خطر می‌اندازد. آرتی از پادشاهی می‌ترسد اما شرک با مذاکره او را راضی می‌کند. آرتی که قبلاً در مدرسه تو سری خور بوده، یاد می‌گیرد خودش از حق خودش دفاع کند. زنان فیلم، که یاد گرفته‌اند منفعل باشند تا یکی نجات‌شان دهد، می‌آموزند که برای آزادی خودشان مبارزه کنند.
  شرک و فیونا یکدیگر را در تخت می‌بوسند. خر ملافه را می‌کشد. تنها پاهای برهنه‌ی شرک نشان داده می‌شود اما بیننده متوجه می‌شود که شرک لخت است. شرک جلوی کودکانش برهنه ظاهر می‌شود اما فقط پشتش را می‌بینیم. چارمینگ و چند نفر در یک بار می‌‌نوشند. پوس به شرک پیشنهاد می‌دهد که موهیتو بنوشند. یکی از هفت کوتوله مست می‌شود. دانش‌آموزان مدرسه‌ی آرتی از فضایی پر از دود بیرون می‌آیند و به نظر می‌رسد که تحت‌تأثیر موادند. موضوع اصلی فیلم در مورد پادشاهی و رقابت برای جانشینی است که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. از شخصیت‌های این فیلم محصولات زیاد و متنوعی در بازار موجودند و تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید این محصولات را در کودکان به جریان بیندازد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: باسن، احمق، کودن، بازنده، گند می‌زنی.
  شرک با شمشیر ضربه‌ای غیرعمدی به شانه‌ی یک شوالیه می‌زند. او یک بطری را به سمت کشتی پرتاب می‌کند که سوراخی در آن ایجاد می‌کند؛ کشتی غرق می‌شود و انفجارهایی رخ می‌دهد. سگک کمربند شرک پرتاب می‌شود و باعث اتفاقاتی می‌شود که همه چیز را به هم می‌ریزد. شخصیت‌های شرور در یک بار با یکدیگر درگیر می‌شوند. در یک خواب، یکی از بچه‌های شرک با چاقوهای در حال پرواز در معرض خطر است. وقتی شخصیت‌های شرور به شهر می‌آیند، مردم را در خیابان‌ها می‌ترسانند. سفیدبرفی سیلی می‌خورد. سفیدبرفی حیوانات جنگل را بسیج می‌کند تا با دو درخت طلسم شده مبارزه کنند. شرک و آرتور بر سر سکان کشتی دعوا می‌کنند و کشتی به سنگ برخورد می‌کند. طلسم مرلین کمی به خطا می‌رود و شرک و خر و گربه از آسمان روی درخت‌ها می‌افتند. چارمینگ چاقویی روی گلوی آرتور نگه داشته و می‌خواهد او را بکشد اما شرک مداخله می‌کند. مادر فیونا با پیشانی به سنگ‌های دیوار ضربه می‌زند که آن‌ها را بشکند. شاهزاده‌ها در فرآیند آماده شدن برای مبارزه لباس‌هایشان را پاره می‌کنند. یک نگهبان ذرت بوداده‌ی یک زن را می‌گیرد و او را به زمین هل می‌دهد. شخصیت‌های شرور برای حمله به شرک و دوستانش آماده می‌شوند. چارمینگ می‌خواهد آرتور را بکشد و به شرک چاقو می‌زند. یک برج روی سر چارمینگ خراب می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که سومین قسمت از ماجراهای شرک است، انیمیشنی کامپیوتری است. داستان درباره‌ی همان غول سبزرنگی است که پس از مرگ پدر همسرش، باید پادشاهی سرزمین پدری فیونا را به عهده بگیرد اما می‌داند که این ایده‌ی خوبی نیست. به همین خاطر برای یافتن یک وارث دیگر تلاش می‌کند و او را می‌یابد. اما تلاش‌های او با کارشکنی‌های چارمینگ که می‌‌خواهد خودش پادشاه باشد، مواجه می‌شود. او در نهایت با همکاری و همراهی فیونا و شاهزاده‌ها و دوستانش، موفق می‌شود آرتور را پادشاه کند و بر کارشکنی‌های چارمینگ پیروز شود. فیلم بر اهمیت دوستی، کار گروهی و شجاعت تأکید می‌کند و این ویژگی‌ها را برای موفق شدن ضروری می‌داند. پرنسس‌ها که خودخواه و لوس‌اند، یاد می‌گیرند خودشان مسئول زندگی خودشان‌اند. باور داشتن به خود یکی از موضوعات برجسته در فیلم است.
  فیلم حاوی صحنه‌های ترسناک و خشنی است که گرچه بخش زیادی از آن‌ها به ‌صورت کمدی و خنده‌دار ساخته شده‌اند، ممکن است کودکان کوچک‌تر را آزار دهند؛ مانند مرگ پدر فیونا، غرق شدن کشتی، به هم ریختن همه چیز به‌خاطر پرتاب شدن سگک کمربند شرک، درگیری شخصیت‌های شرور، اقدام چارمینگ به کشتن آرتور، ترساندن و هل دادن مردم توسط شخصیت‌های شرور و چاقو خوردن شرک در پایان داستان. بعضی از شخصیت‌ها در فیلم مست یا در حال نوشیدن نشان داده می‌شوند. موضوع اصلی فیلم که به پادشاهی و رقابت برای جانشینی مربوط می‌شود، موضوع کودکانه‌ای نیست. همچنین، از شخصیت‌های این فیلم محصولات مختلفی در بازار موجودند و تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید این محصولات را در کودکان به جریان بیندازد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم در صورت نیاز فرصت داشته باشند با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  شاه آرتور که در آستانه‌ی مرگ است، شرک و فیونا را به عنوان جانشینانش معرفی می‌کند. شرک از این مسئولیت وحشتزده است که می‌فهمد یک وارث دیگر هم به نام آرتور وجود دارد. او برای یافتن آرتور عازم سفر می‌شود و او را می‌یابد اما آرتور هم که حسابی ترسیده، می‌‌خواهد به شهرش بازگردد. دعوای این دو سر سکان باعث شکستن آن و گیر افتادن‌شان در جزیره‌ای می‌شود. از طرف دیگر چارمینگ که می‌خواهد شاه شود، شخصیت‌های شرور را با خود هم‌داستان کرده و افرادش را برای یافتن شرک می‌فرستد. فیونا و مادرش و پرنسس‌ها هم که بر علیه چارمینگ بوده‌اند دستگیر می‌شوند. افراد چارمینگ شرک را می‌یابند و او را دستگیر می‌کنند. چارمینگ می‌‌خواهد در یک نمایش شرک را بکشد اما با مداخله‌ی فیونا و دوستانش و همچنین پشت کردن شخصیت‌های شرور، به هدفش نمی‌رسد و برج راپانزل روی سرش خراب می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا شاهزاده‌ها می‌خواهند نجات داده شوند؟ ملکه و فیونا چطور شاهزاده‌ها را ترغیب می‌کنند که خودشان سرنوشت‌شان را به عهده بگیرند؟
  به نظر شما چرا قسمت‌های بعدی یک فیلم هم ساخته می‌شوند؟ مثلاً چرا شرک ۲ و ۳ هم ساخته شده است؟
  برایتان پیش آمده چیزی را بخرید فقط به‌خاطر این‌که عکس شرک رویش است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۳
  سال انتشار ۲۰۰۷