شرک

(Shrek )

بررس متن: نیکو علیپور

9+ 7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی یک غول سبزرنگ و بر هم خوردن زندگی آرامش و تلاش او برای نجات جان یک شاهزاده و بازگرداندن آرامش به زندگی

سال انتشار: 2001

شرک

(Shrek )
9+
7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی یک غول سبزرنگ و بر هم خوردن زندگی آرامش و تلاش او برای نجات جان یک شاهزاده و بازگرداندن آرامش به زندگی

سال انتشار: 2001

بررس متن: نیکو علیپور

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شرِک و ظاهر زشتش، احساس حقارتی که بابت ظاهرش می‌کند و رفتارهای خشن و بی‌ادبانه‌ای که برای جبران این احساس حقارت می‌کند، و نیز دوستی و همکاری او با الاغ، برای کودکان همذات‌پندارانه‌اند.
محتوای آموزشی
کودکان با یکی از افسانه‌های کلاسیک غربی آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
شرِک برخلاف ظاهر ترسناکش، قلب مهربانی دارد و قابل اعتماد، شجاع و باوفاست. فیونا زنی مستقل و قوی است که خلاف کلیشه‌های مرسوم پرنسس‌ها رفتار می‌کند. الاغ دوستی باوفا و همراه است و در لحظات سختی و دشواری به شرِک و دیگران کمک می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در فیلم چندین موقعیت ترسناک و خشن وجود دارد: وقتی شکارچیان قصد دارند با ابزارهای ترسناک‌شان شرِک را شکار کنند و خانه‌اش را تهدید به خراب کردن می‌کنند، شرِک با فریادهای ترسناکی آن‌ها را تهدید می‌کند. الاغ و شرِک مورد حمله‌ی سربازان شاه قرار می‌گیرند. شرِک با پرتاب کردن سربازها و ضربه زدن به سرشان و کشتی گرفتن، از آن‌ها انتقام می‌گیرد. پادشاه سعی می‌کند با گذاشتن شمشیر روی گلوی فیونا او را مجبور به ازدواج کند. صحنه‌های درگیری با اژدها و آزاد کردن فیونا هم ترسناک‌اند.
گفتار نامناسب
از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: لعنتی، احمق، خفه شو، خر، چندش و چرند که بعضی از آن‌ها در دوبله اضافه شده‌اند. شرِک در موقعیت‌های متعددی دیگران را می‌ترساند، مثلاً می‌گوید: خون‌شان را می‌مکم یا چشمان‌شان را درمی‌آورم. شوخی‌های مربوط به بدن و باد معده هم زیاد به کار رفته است.
محتوای بزرگسالانه
بعضی اشاره‌های جنسی وجود دارند که ممکن است از طرف کودکان مورد سؤال قرار گیرند؛ مثلاً شرِک وقتی ساختمان بلندی را که شاه ساخته می‌بیند، به الاغ می‌گوید این را برای جبران چیزی ساخته. فیونا عاشق شرِک می‌شود و بین‌شان نگاه‌ها و بوسه‌های عاشقانه تبادل می‌شود. پادشاه در یک صحنه در حال نوشیدن دیده می‌شود.
آنچه والدین باید بدانند

«شرِک» انیمیشنی کامپیوتری است که برداشتی آزاد از افسانه‌ای کلاسیک به همین نام از ویلیام استیگ است. داستان درباره‌ی غولی سبزرنگ به نام شرِک است که در سکوت و آرامش در جنگلی زندگی می‌کند ولی دستور پادشاه برای تبعید موجودات عجیب‌غریب قصه‌های پریان به محل زندگی او، آرامشش را به هم می‌ریزد. او با همراهی یکی از این موجودات که یک الاغ سخنگوست، سعی می‌کند با پادشاه صحبت کند و حیوانات را به محل زندگی خودشان برگرداند اما متوجه می‌شود که برای تغییر نظر پادشاه، باید پرنسس فیونا را از دست اژدها آزاد کند. شرِک در این مسیر از خود شجاعت و استقامت زیادی نشان می‌دهد. ارتباط او با الاغ، دوستانه و حمایتگرانه است و تلاش آن‌ها برای آزادی پرنسس، مسئولانه و تأثیرگذار است. فیلم پیام‌های مثبتی درباره‌ی روراستی با خود، قضاوت نکردن براساس ظاهر افراد و قدرت دوستی دارد. در فیلم چندین موقعیت ترسناک و خشن وجود دارد؛ از جمله صحنه‌های تعقیب‌وگریز فراوان، درگیری با اژدها، تهدید موجودات به از بین بردن‌شان و نیز استفاده از جملات و عبارات تهدیدآمیز و خشن از جانب شخصیت اصلی. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی که فیلم را با حضور والدین تماشا کنند، پیشنهاد می‌شود. کودکان کنار والدین احساس امنیت می‌کنند و فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان نیز برایشان فراهم می‌شود.

چکیده داستان

شرِک یک غول سبزرنگ است که به‌ تنهایی و با خوشحالی در یک مرداب زندگی می‌کند؛ تا این‌که لرد فارکوآد، حاکم شهر دولاک، تصمیم می‌گیرد با خلاص شدن از شر همه‌ی شخصیت‌های افسانه‌ای، با اسکان دادن آن‌ها در اقامت‌گاهی مشخص، یک قلمرو پادشاهی آرمانی‌ برای خود بسازد. به ‌زودی سه موش کور، سه خوک کوچولو، مرد زنجفیلی، جادوگران پرنده، پینوکیو و الاغ سخنگو به مرداب شرِک نقل‌ مکان می‌کنند. شرِک از حضور این میهمانان ناخوانده خشمگین می‌شود و با فارکوآد که برای کامل شدن قلمرو پادشاهی‌اش به دنبال ازدواج با یک شاهدخت است، معامله‌ای می‌کند. قرار می‌شود شرِک شاهدخت را نجات داده و به نزد فارکوآد ببرد و او هم مردابش را به او بازگرداند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظرتان شرِک با وجود ظاهر ترسناکش چه جور موجودی بود؟ آیا می‌شود از روی ظاهر آدم‌ها در مورد آن‌ها قضاوت کرد؟ آیا باید با افرادی که ظاهر متفاوتی با ما دارند رفتارهای تبعیض‌آمیز داشته باشیم؟ نظرتان در مورد این جمله‌ی شرِک چیست که می‌گفت برایش مهم نیست دیگران چه نظری درباره‌اش دارند؟ نظر و قضاوت دیگران چقدر برای شما مهم است؟ پرنسس فیونا چطور توانست ظاهر متفاوتش را بپذیرد؟ چرا مهم است که ظاهرمان را همان‌طوری که هست بپذیریم؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 93
سال انتشار 2001