شمشیر در سنگ

(The Sword in the Stone )

بررس متن: فاطمه علی زاده

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی پسربچه‌ای با رؤیای شوالیه شدن و آموزش‌های یک جادوگر به او درباره‌ی عشق، دانش و شجاعت

سال انتشار: 1963

شمشیر در سنگ

(The Sword in the Stone )
8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی پسربچه‌ای با رؤیای شوالیه شدن و آموزش‌های یک جادوگر به او درباره‌ی عشق، دانش و شجاعت

سال انتشار: 1963

بررس متن: فاطمه علیزاده

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
رفتار تحقیرآمیز خانواده‌ی ناتنی با وارت و مخالفت آن‌ها با پیشرفت او، تلاش وارت برای آموختن چیزهای مختلفی که مرلین می‌گوید و امید او به بهبود شرایط و پیروزی بر مشکلات، همگی می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه باشند.
محتوای آموزشی
مرلین با روش‌های خلاقانه‌ای مانند تبدیل وارت به ماهی، پرنده و سنجاب، مسائل مختلفی همچون گرد بودن زمین، نیروی جاذبه و نحوه‌ی شنا کردن ماهی‌ها را به او آموزش می‌دهد. البته در این میان وارت با مفاهیمی مانند روش‌های حل مسئله و استفاده از قوای ذهنی برای پیدا کردن راه‌حل‌های مختلف برای رفع یک مشکل نیز آشنا می‌شود.
الگوی شخصیتی
وارت تمام تلاش خود را می‌کند تا با آموختن درس‌های مرلین جادوگر و با استفاده از توانمندی‌های خود، مشکلات را از پیش رو بردارد و انسانی موفق باشد. او بدون استفاده از لحنی نامناسب، از ناپدری‌اش بابت رفتارهای زورگویانه‌اش نقد می‌کند و به او می‌گوید این‌که او فردی را قبول یا دوست ندارد به این معنی نیست که الزاماً آن فرد انسان خوبی نیست. وارت برای بزرگ‌ترهای خود احترام زیادی قائل است و حتی با ارشمیدس و مادام میم هم مؤدبانه صحبت می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
کودک در طول فیلم به صورتی گذرا با تاریخ انگلستان در قرون ‌وسطی، نحوه‌ی انتخاب پادشاه و رسوم جشن و پایکوبی آن‌ها آشنا می‌شود.
ترس و خشونت
تماشای حضور وارت در جنگل اشباح و همین‌طور جنگ مرلین جادوگر و مادام میم که می‌تواند هر چهره‌ای را برای خودش بسازد می‌تواند برای بعضی از کودکان دلهره‌آور باشد. در صحنه‌ای وارت که تبدیل به ماهی شده، باید تلاش کند تا از خطر شکار شدن توسط ماهی بزرگ شکارچی زنده بماند یا در جایی دیگر وقتی وارت به شکل سنجاب درآمده، باید با کمک دوستش خود را از دست گرگی بزرگ نجات دهد. تماشای این تعقیب و گریزها ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ناخوشایند باشد.
گفتار نامناسب
در نسخه‌ی اصلی فیلم فقط بعضی از گفتگوهای مادام میم لحن خشنی دارند اما در نسخه‌ی دوبله، شخصیت‌های ارشمیدس، مادام میم و برادر ناتنی وارت از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مانند خفه شو، مرده شورت رو ببرن، دست و پاچلفتی احمق و گردن کثیفت رو خرد می‌کنم، استفاده می‌کنند.
محتوای بزرگسالانه
در نسخه‌ی اصلی، افراد هنگام غذا خوردن مشروب می‌نوشند اما در نسخه‌ی دوبله، اسمی از شراب برده نمی‌شود. صحنه‌هایی از پیپ کشیدن مرلین جادوگر و مجبور کردن وارت به انجام کارهای قصر مثل شستن ظرف‌ها دیده می‌شود. گاهی نیز روابط معناداری بین شخصیت‌ها دیده می‌شود. موضوع اصلی فیلم که آماده شدن وارت برای پادشاهی است، موضوع کودکانه‌ای نیست.
آنچه والدین باید بدانند

این انیمیشن قدیمی دوبعدی بر اساس کتابی با همین نام، اثر تی. اِچ. وایت ساخته ‌شده است. داستان درباره‌ی پسربچه‌ای یتیم به نام وارت است که رؤیای شوالیه شدن دارد. روزی وارت برای پیدا کردن تیری به جنگل می‌رود و در آن‌جا با مرلین جادوگر آشنا می‌شود و با کمک آموزش‌های علمی او و همچنین با درآوردن شمشیری افسانه‌ای از دل یک سنگ، به‌ عنوان پادشاه انگلستان انتخاب می‌شود و از آن به بعد وارت کوچک را پادشاه آرتور می‌نامند. در طول داستان، مرلین جادوگر با استفاده از دانشی که از زمان خود جلوتر است، برای آموزش وارت از روش‌های خلاقانه‌ای مانند تبدیل او به ماهی، پرنده و سنجاب استفاده می‌کند تا به او درس‌هایی از علوم مختلف، شجاعت و قدرت عشق را بیاموزد و او را به پادشاهی عادل و شایسته تبدیل کند. وارت می‌آموزد که تنها زور بازو باعث موفقیت و محبوبیت انسان‌ها نیست و باید در کنار آن، با استفاده از قدرت ذهن و عشق نیز به جنگ با مشکلات رفت و به دیگران کمک کرد. در بخش‌های از فیلم شاهد تحقیر شدن وارت توسط ناپدری و برادر ناتنی‌اش هستیم. همچنین، حضور وارت در جنگل اشباح و دیدن جنگ مرلین با جادوگر دیگری به نام مادام میم که می‌تواند چهره‌های ترسناکی برای خود بسازد، ممکن است برای بعضی از کودکان دلهره‌آور باشد. در نسخه‌ی دوبله‌ی فیلم مادام میم و جغد مرلین از لحن و عباراتی توهین‌آمیز و خشن استفاده می‌کنند. موضوع اصلی فیلم که آماده شدن وارت برای پادشاهی است، موضوع کودکانه‌ای نیست؛ هرچند کودکان را با فضای داستان‌های اساطیری و کلاسیک آشنا می‌کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی پسربچه‌ای یتیم به نام وارت است که با ناپدری، همسر و فرزندش زندگی می‌کند و مجبور است همه‌ی کارهای قصر آن‌ها را انجام دهد. روزی وارت برای پیدا کردن تیری به جنگل می‌رود و با جادوگری به نام مرلین آشنا می‌شود. جادوگر می‌داند او در آینده قرار است پادشاه انگلستان شود و لازم است قبل از آن، درباره‌ی دانش‌های مختلف، عشق و شجاعت از مرلین آموزش ببیند تا بتواند پادشاهی شایسته و عادل شود.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما فقط دانش یا زور بازو می‌توانند باعث موفقیت کسی شوند؟ چه ویژگی‌هایی برای موفقیت لازم است؟ وارت از ماجراجویی‌هایش با مرلین چه چیزهایی آموخت؟ شجاعت چه نقشی در ماجراجویی‌های وارت داشت؟ شما دوست دارید در چه زمینه‌هایی آموزش ببینید؟ دوست دارید چه چیزهایی یاد بگیرید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 79
سال انتشار 1963