شنگول و منگول

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی داستان قدیمی شنگول و منگول و عاقبت گوش ندادن به حرف بزرگ‌ترها، با مضامینی از همکاری و ظلم‌ستیزی

سال: 1368
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی شنگول، منگول و حبه‌ی انگور از ترس و تنهایی در خانه و نیز اردوی دسته‌جمعی دانش‌آموزان و معلم در پارک و گوش دادن به قصه‌های او می‌تواند برای کودکان معنادار باشد.
  خانم معلم در مورد داستان با بچه‌ها صحبت می‌کند تا آن‌ها را با داستان درگیر کند. حیوانات جنگل برای نجات بچه‌ها و مبارزه با شیر سنگدل همکاری می‌کنند.
  عبارت‌های توهین‌آمیز متعددی، نظیر خفه شو، گم شو، غلط کردم، یه غلطی کرده، احمق، بیچاره، چه مرگشه، به کار می‌رود و بعضی از آن‌ها بارها تکرار می‌شوند. همچنین حیوانات در موقعیت‌های مختلف یکدیگر را با عبارت‌هایی همچون قیمه قیمه‌ش می‌کنم، پدرشو در میارم، کله‌ت رو می‌کنم، تهدید می‌کنند.
  موضوعات خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد. حمله‌ی گرگ به بزغاله‌ها، زندانی کردن‌شان و آماده کردن‌شان برای پختن و خوردن ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ناراحت‌کننده باشد. چند صحنه از فلک کردن و دعوای حیوانات دیده می‌شود. حیوانات جنگل در صحنه‌های متعدد و جداگانه، شیر و دستیاران او را با چوب می‌زنند و از انتقام حرف می‌زنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم نسخه‌ا‌ی بازنویسی ‌شده و کمدی از قصه‌ی قدیمی شنگول و منگول است که عاقبت گوش ندادن به حرف بزرگ‌ترها را به کودکان گوشزد می‌کند. خانم معلم شاگرد اول‌ها را به اردو می‌برد و برای آن‌ها داستانی از حیوانات جنگل تعریف می‌کند. در این داستان، روباه و گرگ برای شکار شنگول و منگول و حبه‌ی انگور رقابت می‌کنند تا با پیشکش کردن‌شان برای شیر، نزد او اجر و قربی پیدا کنند. دیگر حیوانات جنگل، وقتی از موضوع باخبر می‌شوند، برای نجات بزغاله‌ها و سرنگونی شیر سنگدل از قدرت، متحد می‌شوند. تجربه‌ی بزغاله‌ها از ترس و تنهایی در خانه ممکن است برای کودکان قابل ارتباط باشد. فیلم علاوه بر نمایش همکاری میان حیوانات در مبارزه با شیر و دستیارانش، در موارد متعدد به کودکان یادآوری می‌کند که اگر به حرف بزرگ‌ترها گوش نکنند، به عاقبتی شبیه شنگول و منگول دچار می‌شوند. دیالوگ‌های شخصیت‌های داستان در سراسر فیلم به شعر و با ضرب تنبک است که جذابیت آن را دوچندان کرده است.
  موضوعات خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد؛ از حمله‌ی گرگ به بزغاله‌ها گرفته تا صحنه‌های متعدد از یورش حیوانات جنگل به شیر و دستیارانش و زدن‌شان با چوب. زندانی شدن بزغاله‌ها و آماده کردن‌شان برای پختن و خوردن ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد؛ به‌ویژه که با صحنه‌هایی از ترس و ناراحتی بچه‌های درون فیلم نیز همراه می‌شود. علاوه بر این، حیوانات جنگل، بارها از عبارت‌های بی‌ادبانه‌ی متداول استفاده می‌کنند و بعضی از آن‌ها در طول فیلم مدام تکرار می‌شوند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم بتوانند درباره‌ی موارد زبانی آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  خانم معلم بچه‌ها را به اردو می‌برد و روی چمن‌های پارک برایشان قصه‌ی شنگول و منگول را تعریف می‌کند. روباه حیله‌گر و گرگ بدجنس که برای استخدام پیش شیر، سلطان بی‌رحم، با هم رقابت می‌کنند، به سراغ شنگول و منگول و حبه‌ی انگور می‌روند تا آن‌ها را به عنوان تحفه نزد شیر ببرند. دیگر حیوانات جنگل که از این ماجرا باخبر می‌شوند، با هم متحد می‌شوند تا بزغاله‌ها را نجات دهند و شیر را سرنگون کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تا حالا شده در خانه تنها باشید؟ چه احساسی پیدا می‌کنید؟
  اگر بخواهید از این فیلم نقاشی کنید، دوست دارید کدام شخصیت‌ها را بکشید؟
  شما هم تجربه‌ی اردوی دسته‌جمعی مثل دانش‌آموزان در این فیلم داشته‌اید؟ شما آن‌جا وقت‌تان را چطور گذراندید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۳
  سال انتشار ۱۳۶۸