شهر اشباح

(Spirited Away)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و فانتزی درباره‌ی دختری ده ساله، نقل مکان او و خانواده‌اش به شهری جدید و تلاش دخترک برای کنار آمدن با شرایط جدید، در دل موقعیتی جادویی

سال: 2001
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع خانه و مدرسه‌ی جدید و احساس بدی که چیهیرو در این مورد دارد، بی‌توجهی والدین به احساس ناامنی او، موقعیت‌های تخیلی و ترسناکی که چیهیرو در شهر اشباح تجربه می‌کند، ارتباط صمیمانه‌ی او با هاکو و در نهایت، رسیدن چیهیرو به احساس امنیت و پذیرش شرایط جدید، همگی موضوعات و موقعیت‌های همذات‌پندارانه و معناداری در جهان کودکان‌اند.
  چیهیرو شجاع، مسئول، مهربان و صادق است. او با وجود این‌که می‌ترسد، تلاشش را می‌کند که به ترسش غلبه کند و کاری را که درست می‌داند انجام دهد. او برای نجات والدینش دست از تلاش بر نمی‌دارد و هر جا که لازم باشد از کاهو حمایت می‌کند. کاهو مهربان و حمایتگر و شجاع است و برای نجات چیهیرو و برگرداندن او به جهان انسان‌ها تمام تلاشش را می‌کند.
  لحن حرف زدن یوبابا با چیهیرو خشن و تهدیدآمیز است. گاهی از عباراتی مثل خفه شو استفاده می‌کند.
  فیلم به بعضی از عناصر فرهنگ ژاپن، مثل اسطوره‌ها، شخصیت‌ها و عناصر افسانه‌ای، آیین شینتو و نیز به پوشش و ظاهر افراد و معماری ژاپنی می‌پردازد.
  صحنه‌های ترسناک و خشن متعددی در این فیلم وجود دارد. برخی از این صحنه‌ها برای کودکان کوچک‌ و حساس بسیار ترسناک‌اند؛ از جمله گم شدن در شهر اشباح و تبدیل شدن والدین چیهیرو به خوک، تبدیل شدن هاکو به اژدها و زخمی شدن او و احتمال مرگش، ظاهر و رفتارهای موجود بدون چهره و یوبابا، موجوداتی عجیب و غریب مثل پرنده‌ای با چهره‌ی انسان و بدون دم یا سرهای متحرکی که بدن ندارند، نوزادی بزرگ و بدرفتار، آسیب زدن موجودات به هم، تهدید به کشتن چیهیرو و به طور کلی فضای سرد و سنگین و دلهره‌آور در طول فیلم؛ هرچند همه‌ی این فضاهای خشن و ترسناک مربوط به شهر اشباح است و در دل یک داستان سراسر فانتزی رخ می‌دهند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  شهر اشباح که انیمه‌‌ای جادویی و فانتزی است و در فارسی به این نام معروف شده، درباره‌ی دختری ده ساله به نام چیهیرو است که با خانواده‌اش در حال سفر به شهری جدیدند. چیهیرو از این نقل مکان و رفتن به خانه و مدرسه‌ی جدید ناراحت و ناراضی به نظر می‌رسد. آن‌ها مسیر رسیدن به خانه را گم می‌کنند و با این اشتباه، سر از شهر اشباح در می‌آورند. در این شهر، مادر و پدر چیهیرو همان ابتدا تبدیل به خوک می‌شوند و خود او در شهر اشباح گم می‌شود. چیهیرو با پسری به نام هاکو آشنا می‌شود و با کمک او قوانین آن‌جا را یاد می‌گیرد. او با بدرفتاری‌ها و موقعیت‌های خطرناک متعددی روبه‌رو می‌شود ولی با صبوری و جسارتی که از خود نشان می‌دهد و نیز با حمایت‌های کاهو، موانع و سختی‌ها را پشت سر می‌گذارد. چیهیرو با اعتماد به خودش و با صداقت و درستی در رفتارش می‌تواند دیگران را تحت‌تأثیر قرار دهد و از کسانی که دوست‌شان دارد حمایت کند. او که ابتدای فیلم از تغییر در خانه و مدرسه می‌ترسد، در پایان به والدینش اطمینان می‌دهد که می‌تواند از پس این موقعیت برآید.
  فیلم، صحنه‌ها و موضوعات ترسناک متعددی دارد که برخی از آن‌ها برای کودکان کوچک‌ و حساس بسیار ترسناک‌اند. توصیه می‌شود والدین حتماً فیلم را از قبل تماشا کنند و با شناختی که از حساسیت‌ها و تجربه‌های کودک‌شان دارند، برای تماشای خانوادگی تصمیم بگیرند. از جمله‌ی این موقعیت‌ها گم شدن در شهر اشباح و تبدیل شدن والدین چیهیرو به خوک، تبدیل شدن هاکو به اژدها و زخمی شدن او و احتمال مرگش، ظاهر و رفتارهای موجود بدون چهره، انواع و اقسام موجودات عجیب و رفتارهای ترسناک و تهدیدها و موقعیت‌های خطرناکی است که برای چیهیرو و هاکو پیش می‌آید. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ هم تنها در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدینشان تماشا کنند تا هم احساس امنیت ‌کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات عجیب و فانتزی فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان فیلم در مورد دخترکی ده ساله به نام چیهیرو است. او با والدینش در حال نقل مکان به شهری جدیدند و چیهیرو از این جابه‌جایی ناراضی است. آن‌ها که با ماشین در حال حرکت‌اند، راه خانه‌ی جدید را گم کرده و سر از تونلی در جنگل در می‌آورند. پس از پیاده شدن و گذر از این تونل، آن‌ها وارد مکانی سرسبز و آرام می‌شوند که در اصل، گرمابه و استراحتگاه خدایان و ارواح دین ژاپنی شینتو است. پس از دیدن غذاهای آماده و خوشمزه در پیشخوان یک رستوران، پدر و مادر چیهیرو سرگرم خوردن می‌شوند تا بعداً پول آن را بپردازند و چیهیرو به اطراف می‌رود تا سرکی بکشد. وقتی پیش والدینش برمی‌گردد می‌بیند آن‌ها تبدیل به خوک شده‌اند. او دوباره به شهر می‌رود و با جوانی به نام هاکو روبه‌رو می‌شود که به او اکیداً هشدار می‌دهد که تا هوا تاریک نشده، آن‌جا را ترک کند. اما دیگر دیر شده و با تاریک شدن هوا بدن چیهیرو نیز در حال محو شدن است. هاکو با قرصی معجزه‌آمیز او را نجات می‌دهد و به او می‌گوید راه نجات پدر و مادر و گریز از آن‌جا، پیدا کردن کار در گرمابه است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فضای فیلم چقدر برای شما ترسناک بود؟ غلبه کردن چیهیرو بر ترس‌هایش و مواجه شدن با موجودات عجیب و غریب، به شما کمک کرد که کمتر بترسید؟
  چیهیرو چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با شخصیت‌هایی مثل موآنا یا مریدا دارد؟ چه ویژگی‌هایی داشت که برای شما جالب بودند؟
  به نظر شما چرا چیهیرو که در ابتدای داستان از خانه و مدرسه‌ی جدید می‌ترسید، در پایان به نظر می‌رسید دیگر این احساس را ندارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۲۵
  سال انتشار ۲۰۰۱