شهر بهشت

(Paradise City)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی مردی در جست‌وجوی یک قاچاقچی بزرگ مواد مخدر، ناپدید شدن او، و حضور پسرش برای انتقام گرفتن از قاتل‌های پدر

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی ایان و پسرش رایان در گذشته خوب نبوده است، ولی با آمدن رایان رابطه‌ی آن‌‌ها گرم‌تر می‌شود. رابی کول که در گذشته اختلاف‌هایی با ایان داشته، همه چیز را فراموش می‌کند و برای نجات ایان و کشتن باکلی همه‌ی تلاشش را می‌کند. بومی‌های شهر بهشت آدم‌های خونگرم و مهربانی هستند که سرآخر رایان را هم عضوی از جامعه‌ی خودشان محسوب می‌کنند.
  رابی به رایان می‌گوید با مادرش رابطه داشته، ولی چیز مهمی نبوده و پدرش بیش از حد بزرگش کرده و مادرش را طلاق داده است. بالاتنه‌ی لخت شخصیت‌های مرد که چند تا از آن‌ها خالکوبی هم دارند، در چند موقعیت دیده می‌شود. مصرف مشروبات الکلی در فیلم بسیار دیده می‌شود.
  در فیلم از واژه‌های توهین‌آمیزی مثل حرامزاده، عوضی، آشغال و... استفاده می‌شود.
  در این فیلم زندگی بومی‌های جزایر هاوایی به نمایش درآمده است. بخشی از سنت‌های آن‌ها، لباس‌های مخصوصی که می‌پوشند و لحن و زبانی که دارند و کلبه‌های دست‌سازشان در فیلم دیده می‌شود.
  فیلم پر از موقعیت‌های زد و خورد و شلیک با اسلحه است. پرتاب شدن از ارتفاع در یکی دو صحنه دیده می‌شود. جنازه‌ای را به رایان نشان می‌دهند و می‌گویند پدرش است. آن‌ جنازه مورد حمله‌ی کوسه‌ها قرار گرفته است و قابل تشخیص نیست. افراد باکلی تمام شهر بهشت را آتش می‌زنند و بومی‌ها را با اسلحه می‌کشند. در موقعیت پایانی، تیری به پای رایان و قلب ایان می‌خورد و ایان جلوی چشم پسرش می‌‌میرد. پاشیده خون و کوبیدن مشت به سر و صورت و موقعیت‌های مشابه آن در این فیلم دیده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی شهر بهشت ماجرای فردی است به نام ایان سوان که در ازای دستگیری مجرم‌ها پول دریافت می‌کند. او حین دستگیری مجرمی تیر می‌خورد و درون آب می‌افتد و پس از آن ناپدید می‌شود. پسر ایان به دنبال پیدا کردن قاتل‌های پدرش به هاوایی می‌آید و ماجراهای زیادی را از سر می‌گذراند. در این فیلم پدر و پسری را می‌بینیم که رابطه‌ی چندان خوبی با هم نداشته‌اند، ولی همدیگر را عمیقاً دوست دارند و رایان برای پیدا کردن ردی از پدرش جانش را به خطر می‌اندازد. آن‌ها با کار گروهی و کمک به هم باکلی را دستگیر می‌کنند.
  این فیلم اکشن پر از موقعیت‌های ترسناک و زد و خورد شدید است و ممکن است تماشای آن برای کودکان کوچک‌تر دلهره‌آور باشد. شلیک با اسلحه، پاشیده خون، کشته شدن آدم‌های زیاد، پرتاب از ارتفاع، آتش‌سوزی عمدی و… از جمله موقعیت‌های دلهره‌آور فیلم است. شخصیت‌ها گاهی از الفاظ توهین‌آمیز استفاده می‌کنند و در صحنه‌های زیادی نوشیدن مشروبات الکلی دیده می‌شود. تماشای این فیلم برای نوجوان‌های زیر 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوان‌های 15 تا 17 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  ایان سوان کسی است که مجرم‌ها را دستگیر می‌کند و جایزه می‌گیرد. او به دنبال یک قاچاقچی بین‌المللی مواد مخدر است، اما در همین حین در جزایر هاوایی ناپدید می‌شود و به خانواده‌اش اطلاع می‌دهند که مرده است. پسرش، رایان، به دنبال قاتل‌های پدر وارد جزیره می‌شود و همراه دوست قدیمی پدرش، رابی، دنبال پدر می‌گردد. تحقیقات آن‌ها را سمت باکلی که درگیر کارهای غیرقانونی و کثیف است، می‌کشاند. رایان همراه مأموری که از پرونده‌ی ایان سوان کنار گذاشته شده است، به منطقه‌ای می‌رود که بومی‌ها زندگی می‌کنند. رایان آن‌جا پدرش را می‌بیند و متوجه می‌شود پدرش زنده است. ایان می‌گوید پشت تمام این ماجراها باکلی است. همه‌ی آن‌ها به قصد از بین بردن باکلی به خانه‌اش می‌روند. در نهایت، ایان می‌میرد و باکلی را دستگیر می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا از زندگی بومی‌های آمریکا اطلاعاتی دارید؟ این فیلم کمکی کرد آن‌ها را بهتر بشناسید؟
  کدام یکی از شخصیت‌ها در طول فیلم بیشترین تغییر را کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Chuck Russell
  رتبه MPAA R
  مدت زمان ۹۲
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو ۳۰۸ Ent، Arcana Studio، BondIt Media Capital، Buffalo ۸ Productions، Grandave Capital، Head Gear Films، LB Entertainment، Metrol Technology، The Exchange، Yale Productions
  بازیگران استیون درف، بروس ویلیس، جان تراولتا
  سال انتشار ۲۰۲۲