شهر بچه‌های گمشده

(The City of Lost Children)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۵ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی مخلوقات یک دانشمند دیوانه، مشکل یکی از آن‌ها در رؤیا دیدن و تلاش او برای دزدیدن رؤیای بچه‌ها

سال: 1995
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  یک و میِت تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا دنری و بقیه‌ی بچه‌ها را نجات دهند. آن‌ها برای رسیدن به هدف‌شان از هم حمایت می‌کنند.
  این بررسی از روی نسخه‌ی دوبله نوشته شده که ده دقیقه از نسخه‌ی اصلی کوتاه‌تر است. چند شخصیت مشروب می‌نوشند و مردی ماری‌جوانا می‌کشد. موضوع فیلم که استفاده از رؤیای بچه‌ها برای جلوگیری از پیر شدن است، و خشونت سنگین و بزرگسالانه‌ای که در روند داستان وجود دارد، این فیلم را برای کودکان و نوجوانان کوچک‌تر نامناسب کرده است.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: دزد نادون، بزمجه، لعنتی، خبیث، کوتوله، صداتو ببر، بی‌مصرف، زبون‌درازی نکن، گم شو، بی‌شعور، دیوونه، احمق، ابله، بی‌کله، سگ کثیف، پلید، مسخره‌بازی درنیار، گنده‌بک، ترسو، بدجنس، دری وری، خفه‌ت می‌کنم، فس فسو، قراضه، خفه شین، کثافت، عجوزه. شخصیت‌ها با لحن خشن و تهدیدآمیز حرف می‌زنند.
  فضای فیلم تاریک و سنگین است و شخصیت‌ها قیافه‌ها و رفتارهای خشن و ترسناکی دارند. بابانوئل‌ها به بهانه‌ی هدیه آوردن به خانه‌‌ها می‌روند و با رفتارهای ترسناک‌شان باعث وحشت بچه‌ها می‌شوند و آن‌ها را می‌دزدند. آن‌ها با اسباب‌بازی‌های بچه‌ها بدرفتاری می‌کنند و آن‌ها را به در و دیوار می‌کوبند. بچه‌ها از ترس و وحشت گریه می‌کنند. مخلوقات دانشمند، موجودات عجیبی هستند که رفتارهای بی‌معنایی انجام می‌دهند؛ مثلا توی گوش هم می‌زنند یا با صدای بلند فریاد می‌زنند. فضای بندر، تاریک است و همه‌ی اتفاقات در شب می‌افتند. مردی توسط سارقان چاقو می‌خورد. والدین از ناپدید شدن بچه‌ها نگران‌اند. غول‌های یک‌چشم همیشه در جستجوی بچه‌ها هستند. آن‌ها با زور وارد خانه‌ی یک می‌شوند و برادر کوچک او را می‌دزدند. یک از شدت عصبانیت به دیوار مشت می‌کوبد. دو زن به‌هم‌چسبیده، رفتارهای عجیبی دارند و باعث ترس بچه‌های یتیم می‌شوند. بچه‌ها با غول‌های یک‌چشم درگیر می‌شوند. غول‌ها تحت‌تاثیر سم یک حشره، نسبت به هم خشن می‌شوند و در چشم هم چاقو فرو می‌کنند یا یکدیگر را خفه می‌کنند. یک هم مسموم می‌شود و با میِت، خشن رفتار می‌کند و می‌خواهد او را خفه کند. کرنک و دانشمند با هم درگیر می‌شوند و یکدیگر را زخمی می‌کنند. کرنک، دانشمند را در آب می‌اندازد. میِت در آب غرق می‌شود ولی دانشمند او را نجات می‌دهد. زنان به‌هم‌چسبیده با هم زدوخورد می‌کنند. زنی به سمت میِت اسلحه می‌گیرد ولی دانشمند با شلیک به او متوقف‌اش می‌کند. از دهان زن خون می‌آید. او سعی دارد میِت را به درون آب بیندازد. یک در آب می‌افتد ولی غرق نمی‌شود. در جهان رؤیا، صورت پسربچه‌ای که به دستگاه وصل شده، به تدریج تبدیل به یک پیرمرد می‌شود و صورت میِت تبدیل به پیرزن می‌شود. دانشمند و سکوی نفتی منفجر می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این فیلم سینمایی که در فضایی فانتزی و سوررئال اتفاق می‌افتد، درباره‌ی فردی ساخته‌شده در آزمایشگاه به نام کرنک است که چون توان رؤیا دیدن ندارد، دچار پیری زودرس شده و حالا می‌خواهد با دزدیدن رؤیای بچه‌ها، پیری‌اش را به تاخیر بیندازد. افراد او بچه‌ها را از خانه‌هایشان می‌دزدند و به مقر کرنک می‌آورند تا آن‌ها را به دستگاه استخراج رؤیا وصل‌ کند و رؤیای آن‌ها را به ذهن خود منتقل کند. مشکلی که در این میان وجود دارد این است که بچه‌ها وقتی به محل اقامت کرنک آورده می‌شوند، به خاطر ظاهر و رفتارهای ترسناک او و فرایندی که از خانه‌هایشان ربوده شده‌اند، فقط کابوس می‌بینند. تنها یک کودک است که از کرنک نمی‌ترسد و تنها دغدغه‌اش خوردن است. تا زمانی که کرنک می‌تواند او را با خوراکی راضی نگه دارد، او خوشحال و آرام است و قصد رفتن ندارد اما برادر این پسربچه، یک فرد قوی‌هیکل است که برای نجات او دست‌به‌کار شده است. او با کمک یک دختربچه‌ی یتیم موفق می‌شود برادرش و بقیه‌ی بچه‌ها را نجات دهد. به این ترتیب، تشکیلات رؤیادزدی هم برچیده می‌شود. فیلم بین رؤیا دیدن و پیر نشدن ارتباط برقرار می‌کند ولی این ارتباط در قالب داستانی فانتزی ارائه می‌شود که شاید برای بسیاری از مخاطبان قابل درک و پیگیری نباشد.
  فضای فیلم تاریک و ترسناک است و همه‌ی اتفاقات در شب رخ می‌دهند. شخصیت‌ها چهره‌هایی عجیب و ترسناک و رفتارهایی خشن دارند. کرنک و افرادش بچه‌ها را می‌دزدند. آن‌ها برای دزدیدن بچه‌ها آن‌ها را می‌ترسانند و به گریه می‌اندازند. افراد کرنک تحت‌تاثیر مسمومیت، با یکدیگر هم خشن رفتار می‌کنند و در چشم هم چاقو فرو می‌کنند یا یکدیگر را خفه می‌کنند. دستیار کرنک دختربچه‌ای را در دریا می‌اندازد تا غرق شود. چهره‌ی دو کودک به تدریج تبدیل به چهره‌ی پیرزن و پیرمرد می‌شود. علاوه بر فضای ترسناک فیلم، نوع خشونت به کار رفته از طرف شخصیت‌ها هم خشونتی سنگین و بزرگسالانه است. تماشای این فیلم برای افراد کوچک‌تر از ۱۵ سال پیشنهاد نمی‌شود.

  چکیده داستان

  یک دانشمند ناشناس، انسانی بسیار باهوش و بدجنس به نام کرنک ساخته که توانایی رؤیا دیدن ندارد و همین باعث شده دچار پیری زودرس شود. او به همراه سایر مخلوقات دانشمند، در ساختمانی عجیب در یک سکوی نفتی متروکه زندگی می‌کند. کرنک با استفاده از یک دستگاه استخراج رؤیا، خواب‌های بچه‌ها را می دزدد تا جلوی پیر شدن خودش را بگیرد. افراد کرنک،‌ بچه‌ها را از یک شهر بندری در نزدیکی سکو می‌ربایند و آن‌ها را به محل زندگی او می‌آورند. یکی از این بچه‌ها دنری نام دارد که برادر کوچک و ناتنی پهلوان سیرک است. پهلوان که یک نام دارد، به همراه دختربچه‌‌ای یتیم به نام میِت، به دنبال دنری می‌گردند و مقر کرنک را پیدا می‌کنند. طی یک درگیری با افراد کرنک، میِت در دریا می‌افتد و به نظر می‌‌رسد غرق شده ولی توسط یک غواص که در آب‌های زیر بندر زندگی می‌کند، نجات می‌یابد. بعدا معلوم می‌شود این غواص، همان دانشمندی است که کرنک و بقیه را خلق کرده و سکوی نفتی آزمایشگاه او بوده است. او با توطئه‌ی کرنک به داخل دریا پرت شده تا آزمایشگاهش تصاحب شود. میِت بعد از نجات‌یافتن توسط دانشمند، دنری را در دستگاه استخراج رؤیا در مقر کرنک پیدا می‌کند. یکی دیگر از مخلوقات دانشمند که یک مغز سخن‌گوست، به میِت می‌گوید که برای نجات دنری باید از طریق دستگاه، وارد جهان رؤیا شود. میِت در جهان رؤیا کرنک را می‌بیند و با او یک معامله می‌کند. او از کرنک می‌خواهد دنری را آزاد کند و در عوض، او را به عنوان منبع رؤیا جایگزین کند. سپس میِت کنترل رؤیا را در دست می‌گیرد و آن را وارد یک چرخه‌ی بی‌نهایت می‌کند؛ با این کار، ذهن کرنک تخریب می‌شود. یک و میِت همه‌ی بچه‌ها را نجات می‌دهند و سکوی نفتی هم منفجر می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان فیلم را فهمیدید؟ به طور کلی نظرتان درباره‌ی این فیلم چیست؟ فکر می‌کنید با چه انگیزه‌ای ساخته شده است؟
  به نظر شما دانشمند با چه هدفی، کرنک و بقیه را ساخته بود؟ چرا کرنک نمی‌توانست رؤیا ببیند؟
  فکر می‌کنید چرا داستان سعی کرده بود بین رؤیا دیدن و پیر نشدن ارتباط برقرار کند؟ شما چه ارتباطی می‌بینید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Jeunet، Marc Caro
  رتبه MPAA R
  مدت زمان ۱۱۲
  کشور سازنده فرانسه، آلمان، اسپانیا، بلژیک، آمریکا
  استودیو Constellation، Lumière Pictures، Le Studio Canal+، France ۳ Cinéma، Centre national du cinéma et de l'image animée، Cofimage ۴، Cofimage ۵، Studio Image Canal، Société des Producteurs de Cinéma et de Télévision، Elías Querejeta Producciones Cinematográficas، Tele München Fernseh Produktionsgesellschaft، Eurimages، Club d'Investissement Média، MEDIA Programme of the European Union
  جایزه ها ۲۰/۲۰ Awards
  بازیگران جودیت ویتت، دنیل امیلفورک، ران پرلمان
  سال انتشار ۱۹۹۵