شهر در دست بچه‌ها

بررس متن: علی نجفی

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی سفر گروهی کودک به شهری خالی از بزرگ‌ترها و تجربه‌ی زندگی بدون آنها

سال انتشار: 1370

شهر در دست بچه‌ها

8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی سفر گروهی کودک به شهری خالی از بزرگ‌ترها و تجربه‌ی زندگی بدون آنها

سال انتشار: 1370

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودکان از دست بزرگ‌ترهایی که برای آنها وقت ندارند و فقط امر و نهی می‌کنند، خسته شده‌اند و دوست دارند به جایی بروند که هیچ اثری از هیچ بزرگ‌تری نباشد. احساسات کودکان و تجربه‌هایشان از شیطنت، تنهایی و دلتنگی، در کنار دوستان و به دور از بزرگ‌ترها، می‌تواند برای بسیاری از کودکان معنادار و هم‌ذات‌پندارانه باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
کودکان برای رسیدن به رؤیای مشترکشان با هم همراه می‌شوند، اما متوجه اشتباهشان می‌شوند و وقتی پشیمان می‌شوند سعی می‌کنند اشتباهشان را جبران کنند. بزرگ‌ترها هم متوجه اشتباهات و سخت‌گیری‌هایشان می‌شوند. بچه‌ها و بزرگ‌ترها همدیگر را دوست دارند. ماجراهای فیلم به آنها کمک می‌کند قدر یکدیگر را بیشتر بدانند و همدیگر را بهتر درک کنند. شخصیت‌های فیلم خاکستری‌اند، کامل نیستند و اشتباه می‌کنند. هم بچه‌ها و هم بزرگ‌ترهای فیلم از هردو جنس هستند و طیف وسیعی از مشاغل را پوشش می‌دهند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
صحنه‌های متعددی از دعوای بچه‌ها وجود دارد. بچه‌ها در شهر رؤیایی‌شان بدون بزرگ‌ترها در خطر قرار می‌گیرند یا می‌ترسند. سکانس‌هایی طولانی از رویارویی بچه‌ها با آتش‌سوزی یا تنها ماندن یکی از آنها در قایق روی آب دیده می‌شود.
گفتار نامناسب
در سراسر فیلم یکی-دو مورد فضول و خفه‌م کردی از سوی بچه‌ها به کار می‌رود. در موارد متعدد، بچه‌ها باهم یا با بزرگ‌ترها با لحن بدی حرف می‌زنند یا بزرگ‌ترها به آنها ترش‌رویی می‌کنند.
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

شهر در دست بچه‌ها فیلمی سینمایی در مورد کودکانی است که از زندگی با بزرگ‌ترها و امر و نهی‌های آنان خسته شده‌اند و به کمک بادبادک‌ها به شهری پرواز می‌کنند که در آن اثری از بزرگ‌ترها نیست. در آنجا بچه‌ها هر کاری دوست دارند می‌کنند و هر قدر دلشان می‌خواهد شکلات می‌خورند و بازی می‌کنند. اما چیزی نمی‌گذرد که نظم شهر به هم می‌ریزد و بچه‌ها متوجه اشتباهشان می‌شوند و احساس پشیمانی می‌کنند. در مقابل، بزرگ‌ترها هم در غیبت بچه‌ها متوجه زیاده‌روی‌ها و بی‌توجهی‌هایشان می‌شوند. احساسات مختلف کودکان، هم در تضاد با والدین و هم تنهایی و دلتنگی به دور از آنها از نکات برجسته‌ی فیلم است. در نهایت، از رهگذر این اتفاق هم بچه‌ها و هم بزرگ‌ترها می‌فهمند که چه‌قدر یکدیگر را دوست دارند و به هم نیازمندند. فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی دارد؛ کودکان در صحنه‌های متعدد با هم گلاویز می‌شوند و دعوا می‌کنند. آنها در شهر رؤیایی در خطر قرار می‌گیرند یا می‌ترسند. سکانس‌هایی طولانی از تلاش بچه‌ها برای مقابله با خطرات و ترس‌های خودشان وجود دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. همچنین، باید توجه داشت فیلم کمی قدیمی است و کیفیت جلوه‌های ویژه‌ی آن قابل مقایسه با فیلم‌های امروزی نیست. در موارد متعدد بچه‌ها و بزرگ‌ترها با لحن بدی باهم حرف می‌زنند، اما جز در یکی-دو مورد حرف زشتی به کار نمی‌برند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌َشود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد احساسات یا نگرانی‌هایشان گفت‌وگو کنند.

چکیده داستان

کودکانی که از دست بزرگ‌ترها و امر و نهی‌های آنان خسته شده‌اند، به کمک بادبادک‌ها به شهری رؤیایی پرواز می‌کنند که خالی از بزرگ‌ترهاست. بچه‌ها در آنجا به کارهای مورد علاقه‌شان می‌پردازند، هر اندازه دلشان می‌خواهد شکلات می‌خورند و هر قدر دوست دارند بازی می‌کنند. اما بدون بزرگ‌ترها نظم شهر به هم می‌ریزد و رفته‌رفته بچه‌ها دلتنگ خانه و خانواده‌شان می‌شوند. بزرگ‌ترها هم که به دنبال بچه‌ها می‌گردند، پی می‌برند که به آنها بی‌توجهی کرده‌اند. در نهایت، بچه‌ها با بادبادک‌هایشان نزد بزرگ‌ترها باز می‌گردند؛ اما این حادثه به آنها ثابت می‌کند که به وجود هم نیازمندند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

آیا کاری هست که بدون کمک بزرگ‌ترها بتوانید انجام دهید؟ آیا تاکنون سعی کرده‌اید کاری را بدون کمک بزرگ‌ترها انجام دهید؟ آیا در کارهای خانه به بزرگ‌ترها کمک می‌کنید؟ این فیلم را دوست داشتید؟ چه تفاوت‌هایی با فیلم‌های امروزی داشت؟

جزئیات فیلم
تهیه کننده محمد خادم المله
مدت زمان 75
سال انتشار 1370