شهر شب

(Nocturna)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی تلاش پسربچه‌ا‌ی یتیم و دوستانش برای نجات ستاره‌ها و روشنایی شب از چنگ تاریکی مطلق، همراه با تجربه‌ی غلبه بر ترس

سال: 2007
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این موضوع که دوستان تیم او را به خاطر ترسش از تاریکی مسخره می‌کنند، حس ناامیدی تیم از این‌که بتواند جلوی غول تاریکی را بگیرد، تنهایی تیم و ترس اینکه پاستور را مثل پدر و مادرش از دست بدهد، حس دوستی عمیق میان تیم، موری، پاستور و آخرین ستاره و آخرین چراغ روشن و چشیدن حس شیرین پیروزی بعد از تلاش گروهی برای شکست غول تاریکی، همگی می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  همه‌ی ساکنان شهر شب روی کارهای خود دقت زیادی دارند و می‌دانند که هر اشتباهی در انجام کارشان باعث می‌شود خواب بچه‌ها خراب شود و کار بقیه‌ی ساکنان هم زیر سؤال برود؛ پس بهتر است برای این‌که بهترین عملکرد را داشته باشند، به صورت گروهی و با نظم کارهایشان را انجام دهند. تیم یاد می‌گیرد که با حمایت دوستانش می‌تواند کم‌کم با ترس‌هایش کنار بیاید و از ادامه‌ی آن‌ها جلوگیری کند و روابط جدیدی با دوستانش داشته باشد و دیگر این‌که، شاید به نظر برسد موکا با او خصومتی دارد اما در واقع او فقط می‌خواهد به روش خودش به تیم کمک کند تا مقابل ترس‌هایش بایستد.
  در نسخه‌ی اصلی زنی در یک صحنه با لباس ‌زیر قرمزی دیده می‌شود که در نسخه‌ی دوبله حذف ‌شده است. موکا در طول شب قهوه‌ی زیادی می‌خورد تا بتواند بیدار بماند.
  دوستان تیم او را به خاطر ترسش از تاریکی مسخره می‌کنند و از کلمات و عبارت‌هایی مثل: مگه نون نخوردی، ترسو، دست و پا چلفتی و بی‌عرضه استفاده می‌کنند و مدام او را تهدید می‌کنند. پاستور نیز با گربه‌های گروهش رفتاری خشن دارد و مدام آن‌ها را به خاطر کم‌کاری‌شان سرزنش می‌کند.
  در بخشی از فیلم به چگونگی قرارگیری صورت‌های فلکی مانند دب اکبر و دب اصغر در آسمان اشاره می‌شود.
  فیلم چند صحنه‌ی ترسناک و خشن دارد: پرت شدن توپ بچه‌ها به زیرزمینی تاریک که تیم از رفتن به درون آن می‌ترسد، لحظه‌ی پرت شدن تیم از لبه‌ی پشت‌بام قبل از این‌که پاستور او را نجات ‌دهد، ناپدید شدن ستاره‌ها و ترس و نگرانی تیم از این موضوع، حمله‌ی چراغ‌های خیابانی به تیم به دلیل این‌که فکر می‌کنند او چراغ‌های دیگر را دزدیده، خاموش شدن چراغ‌ها توسط غول تاریکی، حرکت‌های تهدیدآمیز غول تاریکی در شهر و جنگ او با پاستور برای رسیدن به تیم و خاموش کردن آخرین ستاره. موضوع یتیم بودن تیم و زندگی او در یتیم‌خانه هم ممکن است کوچک‌ترها را مضطرب کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این انیمیشن دوبعدی درباره‌ی پسربچه‌ای یتیم به نام تیم است که از تاریکی شب می‌ترسد و همیشه قبل از خواب پنجره‌ی اتاقش در یتیم‌خانه را باز می‌کند تا زیر نور ستاره‌ها بخوابد. تیم شبی متوجه می‌شود ستاره‌ی او و بقیه‌ی ستاره‌ها، یکی ‌یکی در حال ناپدید شدن‌اند. او که حالا با نگهبان گربه‌های شب به نام پاستور دوست شده، نزد رئیس شهر شب می‌رود تا گم شدن ستاره‌ها را به او اطلاع دهد. معلوم می‌شود که غول تاریکی به شهر حمله کرده و می‌خواهد همه‌ی ستاره‌ها و چراغ‌ها را یکی ‌یکی خاموش کند تا شهر را برای خودش تصرف کند. در ادامه‌ی داستان، تیم متوجه می‌شود که ساکنان شهر شب، با هماهنگی و دقت بسیار توانسته‌اند شب‌های زیبایی برای ساکنان شهر بسازند. او با همراهی و حمایت‌های همدلانه‌ی دوستان جدیدش شجاعت این را پیدا می‌کند که با ترسش از تاریکی روبه‌رو شود و غول تاریکی را شکست دهد. تیم که از نبود خانواده‌اش غمگین است، از پاستور یاد می‌گیرد کسانی که ما را دوست دارند، حتی اگه دیگر حضور فیزیکی نداشته باشند، باز هم به یاد ما هستند و یادشان در دل ما باقی خواهد ماند.
  فیلم چند صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد؛ از جمله بچه‌هایی که تیم را به خاطر ترسش از تاریکی مسخره می‌کنند، خاموش شدن ستاره‌ها و چراغ‌های خیابان و پوشیده شدن ماه که به معنی حضور غول تاریکی در شب است، حمله‌ی چراغ‌های شهر به تیم، جنگ پاستور با غول تاریکی و دلهره و ترس تیم از این‌که در تاریکی شب بماند. موضوع یتیم بودن تیم و زندگی او در یتیم‌خانه هم ممکن است کوچک‌ترها را مضطرب کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز، فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان فیلم درباره‌ی پسری به نام تیم است که همراه با بچه‌های دیگر در یتیم‌خانه‌ی بزرگی زندگی می‌کنند. تیم که از تاریکی شب می‌ترسد، دستگیره‌ی یکی از پنجره‌ها را برداشته و آن را شب‌ها باز می‌کند تا بتواند زیر نور ستاره‌ها و ماه بخوابد. اما روزی به طور اتفاقی، توپ یکی از بچه‌ها را به زیرزمین می‌اندازد و از ترس تاریکی نمی‌تواند آن را بیاورد. آن بچه هم برای انتقام از تیم، دستگیره‌ی پنجره‌اش را برمی‌دارد. تیم که می‌بیند اتاق تاریک است و نمی‌تواند بخوابد، به پشت‌بام می‌رود و آن‌جا می‌بیند که ستاره‌اش ناگهان خاموش می‌شود. تیم که به دنبال ستاره‌ی گمشده‌اش می‌گردد، نزد موکا، نگهبان شب، می‌رود تا به او اطلاع دهد که ستاره‌ها در حال خاموش شدن‌اند و شهر به زودی تاریک می‌شود. در ادامه مشخص می‌شود که غول تاریکی مخفیانه به شهر شب آمده و می‌خواهد با خاموش کردن همه‌ی چراغ‌ها و ستاره‌ها، شهر را در تاریکی فرو ببرد و حاکم جدید آن شود. موکا به مردم می‌گوید که تنها راه از بین بردن غول تاریکی این است که فردی با آن مبارزه کند که از او می‌ترسد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما از چه چیزهایی می‌ترسید؟ آیا تا به‌ حال درباره‌ی آن با دوستان و خانواده‌تان صحبت کرده‌اید؟ برخورد آن‌ها چطور بوده است؟
  آیا تا به ‌حال توانسته‌اید با یکی از ترس‌هایتان کنار بیایید؟ از چه روشی استفاده کردید؟ آیا از کسی کمک گرفتید؟
  نظر شما درباره‌ی داستان فیلم چه بود؟ از این ایده که شب ساکنانی شبیه این شخصیت‌ها داشته باشد و هر گربه مسئول نگهداری از یک بچه باشد خوش‌تان می‌آید؟ اگر شما جای نویسنده‌ی داستان بودید آن را چگونه می‌نوشتید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۰
  سال انتشار ۲۰۰۷