شهر موش‌ها

بررس متن: نامیه اصفهانیان

9+ 7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی عروسکی و موزیکال درباره‌ی تلاش بچه‌موش‌ها برای فرار از گربه‌ا‌ی سیاه و رسیدن به شهر موش‌ها، دوستی و همکاری آن‌ها با هم و موفقیت‌شان

سال انتشار: 1364

شهر موش‌ها

9+
7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی عروسکی و موزیکال درباره‌ی تلاش بچه‌موش‌ها برای فرار از گربه‌ا‌ی سیاه و رسیدن به شهر موش‌ها، دوستی و همکاری آن‌ها با هم و موفقیت‌شان

سال انتشار: 1364

بررس متن: نامیه اصفهانیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
ترس بچه‌موش‌ها از گربه، جدایی آن‌ها از والدین و همراه شدن با معلم و دوستی آن‌ها با هم، از موضوعات پررنگ در فیلم و از دغدغه‌های برجسته در جهان کودکی است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
معلم، حمایت‌کننده و مهربان است، کودکان و توانایی‌هایشان را می‌شناسد و آن‌ها را در سفر به شهر موش‌ها همراهی می‌کند. رفتار او با موش‌ها مؤدبانه و همراه با احترام است. آن‌ها را دلگرم و امیدوار می‌کند. آشپزباشی هم مهربان و حمایت‌کننده است و به بچه موش‌ها کمک می‌کند ترس به دل‌شان راه ندهند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله توصیف اسمشو نبر با پنجه‌های تیز و رفتارهای خشن، تهدید مدام اسمشو نبر در طول فیلم و نگرانی مدام بچه‌موش‌ها از خورده شدن توسط او، فضای ترسناک و دلهره‌آور کل فیلم و تهدید همیشگی اسمشو نبر، نشان دادن دست و پاهای سیاه و ترسناک اسمشو نبر، نشان دادن او که وسایل بچه موش‌ها را برمی‌دارد و آن‌ها را دنبال می‌کند، موسیقی دلهره‌آور در طول فیلم، شیپور خطر، ماری که قصد حمله به کپل را دارد، زدن مار توسط موشیرومیشونه، گفتگوی یواشکی معلم و آشپزباشی در مورد اسمشو نبر، آسیب دیدن کپل، جیغ زدن نارنجی از کابوسی که از اسمشو نبر دیده، گرفتن و چال کردن خوش‌خواب توسط اسمشو نبر، فرار بچه‌موش‌ها و معلم و تعقیب‌شان توسط اسمشو نبر، گریه و نگرانی بچه موش‌ها از مردن، استفاده از مواد منفجره برای فراری دادن اسمشو نبر.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این فیلم عروسکی و موزیکال، داستان موش‌هایی است که به‌خاطر حمله‌ی یک گربه‌ی سیاه به نام «اسمشو نبر» به شهرشان، تصمیم می‌گیرند به شهری دیگر بروند. قرار می‌شود پدرها و مادرها از راه سخت و کوتاه بروند تا شهر را آماده کنند و بچه‌ها هم با معلم و آشپزباشی راه طولانی‌تر را انتخاب می‌کنند. در این مسیر آن‌ها با خطرات و ماجراهای زیادی روبه‌رو می‌شوند و با همکاری هم و حمایت‌های معلم و آشپزباشی، موفق می‌شوند بر ترس‌شان غلبه کنند و موانع را از سر راه بردارند، اسمشو نبر را شکست بدهند و به شهر موش‌ها برسند. این فیلم حاوی پیام‌هایی درباره‌ی اهمیت کار گروهی، دوستی و همدلی و غلبه بر ترس است. فیلم صحنه‌های ترسناک و خشن زیادی دارد که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر خیلی آزاردهنده باشند؛ از جمله تهدید مدام اسمشو نبر و هراس همیشگی بچه‌موش‌ها از خورده شدن توسط او، جدا شدن بچه موش‌ها از والدین‌شان و سفر تنها با معلم، نشان دادن اسمشو نبر و رفتارهای خشن او همراه با موسیقی دلهره‌آور و ترسناک. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فضای گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان فراهم باشد.

چکیده داستان

یک گربه‌ی سیاه که موش‌ها به او می‌گویند «اسمشو نبر»، به شهر موش‌ها حمله می‌کند. به همین خاطر موش‌ها به یک شهر دیگر می‌روند. قرار می‌شود پدرها و مادرها از راه سخت و کوتاه بروند تا شهر را آماده کنند و بچه‌ها هم با معلم و آشپزباشی راه طولانی‌تر را انتخاب می‌کنند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما موش‌ها برای خلاص شدن از اسمشو نبر چه راه‌های دیگری داشتند؟ آن‌ها باید شهرشان را ترک می‌کردند؟ چه صحنه‌هایی از فیلم خیلی برایتان ترسناک بود؟ به نظرتان چرا کارگردان‌ها از این صحنه‌های ترسناک در فیلم‌هایشان استفاده می‌کنند؟ شما از چه چیزهایی بیشتر می‌ترسید؟ وقتی می‌ترسید، برای آرام کردن خودتان چکار می‌کنید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 92
سال انتشار 1364