شهر گربه‌ها

(Cat City)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی ماجراجویانه درباره‌ی نقشه‌ی گربه‌ها برای از بین بردن موش‌ها و تلاش و همبستگی موش‌ها برای رسیدن به پیروزی

سال: 1986
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  قهرمان زیرک است و تا پایان فیلم تمام حیله‌های گربه‌ها را خنثی می‌کند. او در برخی موقعیت‌ها طعم شکست را می‌چشد. گربه‌ها او را دستگیر می‌کنند و به لب‌هایش قفل می‌زنند. ولی او تا آخرین لحظه امیدش را از دست نمی‌دهد.
  قهرمان، پروفسور و دیک موش‌هایی هستند که برای رسیدن به هدفشان تا پای جان مبارزه می‌کنند. قهرمان برای نجات جان موش‌ها مجبور می‌شود از دریا رد شود و با گربه‌های جنایتکار بجنگد. تلاش و پشتکار آنان در نهایت نتیجه می‌دهد و آنان پیروزی را تجربه می‌کنند.
  مصرف سیگار و مشروب‌های الکلی در فیلم دیده می‌شود.
  فیلم سرشار از صحنه‌های زد و خورد، حمله و شلیک با اسلحه است. ابتدای فیلم گربه‌ها با تانک وارد بانک موش‌ها می‌شوند و همه‌ی سکه‌ها و طلاهای داخل بانک را می‌دزدند. آن‌ها از روی ماشین پلیس رد می‌شوند. در یکی از موقعیت‌ها گربه‌ها اسلحه می‌گذارند روی سرِ موشِ روزنامه‌فروش و او را مجبور می‌کنند همه‌ی روزنامه‌هایش را بخورد. آن‌ها به خانه‌ی موش‌ها حمله می‌کنند و اموالشان را می‌دزدند. در یکی از موقعیت‌ها نیز گربه‌ها هنگام سرقت از موش‌هایی که سوار هواپیما هستند، به سر خلبان شلیک می‌کنند. هواپیما سقوط می‌کند و تمام سرنشین‌ها کشته می‌شوند. قهرمان مجبور می‌شود تا رسیدن به پروفسور مسیر پرخطری را طی کند. در یکی از موقعیت‌ها گربه‌ها قهرمان را دستگیر می‌کنند و به لب‌هایش قفل می‌زنند و او را توی دیگ می‌اندازند تا بپزد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم انیمیشینی شهر گربه‌ها درباره‌ی سیاره‌ی ایکس است که در آن گربه‌های جنایتکار دست به هر کاری می‌زنند تا اموال موش‌ها را بدزدند و آن‌ها را از بین ببرند. در این میان موشی به اسم قهرمان می‌خواهد خودش را به پروفسور برساند. پروفسور سلاحی برای مبارزه با گربه‌ها اختراع کرده است. ولی قهرمان باید یک مسیر طولانی برای رسیدن به پروفسور طی کند و گربه‌ها هم در حال تعقیب او هستند. قهرمان پروفسور را نجات می‌دهد ولی در نهایت خودش توسط گربه‌ها دستگیر می‌شود. موش‌های فیلم شخصیت‌هایی هستند که برای نجات هم‌نوعانشان تلاش زیادی می‌کنند. با این‌که گربه‌ها اموال آن‌ها را می‌دزدند و آن‌ها را می‌کشند، موش‌ها سلاحی اختراع می‌کنند که گربه‌ها را به موجودات بی‌آزار و مهربانی تبدیل می‌کند.
  در فیلم موقعیت‌های خشن و ترسناکی وجود دارد که در آن زد و خورد، حیله‌گری، شلیک با اسلحه، دزدی و… نمایش داده می‌شود. گربه‌ها به هر طریقی می‌خواهند موش‌ها را از بین ببرند. رئیس آن‌ها، توفل، در مورد گربه‌ای که برای او کار می‌کند رفتاری همراه با خشونت دارد. توفل مدام در حال کشیدن سیگار است و گاهی گیلاس‌های مشروب هم دیده می‌شود. نسخه‌ی اصلی فیلم یک ساعت و 36 دقیقه است که در نسخه‌ی دوبله این زمان به یک ساعت و 12 دقیقه تقلیل پیدا کرده است. حذف برخی از صحنه‌ها باعث شده روند داستان مفهوم نباشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 13 تا 15 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که با همراهی والدین آن را تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  در سیاره‌ی ایکس گربه‌های جنایتکار می‌خواهند جمعیت موش‌ها را یک بار برای همیشه از بین ببرند. آن‌ها علاوه بر این‌که به بانک‌های موش‌ها دستبرد می‌زنند، می‌خواهند همه‌شان را بکشند. موشی به اسم پروفسور سلاحی را پیدا کرده است که علیه تهدیدهای گربه‌ها کارساز است. موشی به اسم قهرمان سراغ پروفسور می‌رود و موشی به اسم دیک را برای رد گم کردن به مأموریت دیگری می‌فرستند. بعد از تعقیب و گریز زیاد قهرمان خودش را به پروفسور می‌رساند، ولی در نهایت گربه‌ها موفق می‌شوند قهرمان را دستگیر کنند و همان موقع دیک از راه می‌رسد و او را نجات می‌دهد. قهرمان هم سگ فلزی بزرگی می‌سازد که گربه‌ها را می‌خورد و تغییری در ذهنشان به وجود می‌آورد. طوری که گربه‌ها مهربان می‌شوند و دیگر کاری به کار موش‌ها ندارند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چرا گربه‌ها می‌خواستند موش‌ها را از بین ببرند؟
  فکر می‌کنید رمز پیروزی موش‌ها چه بود؟
  به نظرت موش‌ها و گربه‌ها بدون جنگ و دعوا می‌توانستند با هم زندگی کنند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Bela Ternovszky
  مدت زمان ۷۲
  کشور سازنده مجارستان، کانادا، آلمان
  استودیو Pannonia Filmstudio، Sefel Pictures International، Infafilm
  بازیگران آندراس کِرن، پیتر هایومان، میکلوس بِنِدک
  سال انتشار ۱۹۸۶