شکارچیان اژدها

(Dragon Hunters)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی تلاش‌های یک دختربچه و دو شکارچی اژدها برای از بین بردن بزرگ‌ترین اژدهای سرزمین‌شان

سال: 2008
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تحقیر شدن لیان چو توسط گویزدو بابت علاقه‌اش به بافتنی، ناراحتی زویی از تنهایی‌اش در قصر دایی و این‌که کسی او را به‌خاطر دختر بودنش جدی نمی‌گیرد، دوستی عمیق میان گویزدو و لیان چو، احساس تعلق لیان چو به سرزمین و مردمش و تلاش برای وفاداری به عهدش برای نجات آن‌ها، عصبانیت زویی به خاطر مخالفت‌های دایی‌اش با او و تصمیماتش، ناامیدی لیان چو از این‌که بتواند با ترس‌های کودکی‌اش کنار بیاید و ترسش از رویارویی با آن‌ها و رابطه‌ی گرم میان گروه کوچک لیان چو که با یکدیگر مانند اعضای خانواده رفتار می‌کنند، همگی می‌توانند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل ارتباط و معنادار باشند.
  زویی با وجود سن کم، از خود شجاعتی مثال‌زدنی نشان می‌دهد و به محدودیت‌هایی که به عنوان یک دختر برای او قائل می‌شوند، اهمیتی نمی‌دهد و به لیان چو نیز کمک می‌کند تا با ترس‌های کودکی‌اش روبه‌رو شود و آن‌ها را در اعماق وجودش پنهان نکند. لیان چو مردی قوی‌هیکل با دلی مهربان است که مسئولانه نسبت به قول‌هایش وفادار است و با زویی رابطه‌ای مثل رابطه‌ی پدر و دختری برقرار می‌کند و به‌خاطر علاقه‌مندی‌هایش خود را سرزنش نمی‌کند. در انتها نیز با انگیزه‌ی نجات دوستانش و با غلبه بر ترس بزرگش، اژدهای ترسناک را شکست می‌دهد. گویزدو فردی منفعت‌طلب است و به‌‌راحتی می‌تواند زیر قولش بزند اما در دوستی با لیان چو فردی وفادار و متعهد است و با اعتماد به توانایی‌های او در کنارش می‌ماند و یاد می‌گیرد که شجاعت افراد ربطی به زن بود یا هیکل بزرگ آن‌ها ندارد.
  موضوع نجات سرزمین از شر اژدها و مواجهه با ترس‌های کودکی، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند؛ هرچند می‌توانند برای نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  در نسخه‌ی اصلی از شوخی‌های بی‌ادبانه‌ای در مورد معده و باسن و بینی و ادرار و استفراغ استفاده شده است. در نسخه‌ی دوبله از عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: مخت تاب برداشته، سبیل دسته گوشت‌کوبی، ببند نیشت رو، جغجغه و نق نقوی پر رو.
  فیلم پر از صحنه‌های خشن و ترسناک است؛ از جمله اژدهایانی که هر کدام قدرت‌هایی ویرانگر و ترسناک مانند نفس‌های آتشین، پنجه‌هایی تیز و بدن‌هایی برق‌دار، بزاق‌های سبزرنگ و دم‌هایی دندانه‌دار دارند و انسان‌های بسیاری را کشته‌اند و شهرهای زیادی را ویران کرده‌اند و یکی از آن‌ها انگار از هزاران خفاش کوچک قرمز ساخته ‌شده که هر کدام از اعضای بدنش نیز می‌توانند به ‌صورت مستقل و جدا از کل بدن، کارشان را انجام دهند، دایی زویی که در جنگ با اژدها کور شده، شوالیه‌ای که سوخته و پودر شده، گوی‌های عظیم تیغ‌دار، بخاری که باعث دیوانگی و توهم شوالیه‌ای پیر شده، اژدهایی عظیم و وحشتناک که همه ‌چیز را در خود می‌کشد و زویی که برای لحظه‌ای به نظر می‌رسد فلج شده است. در فیلم، افراد روی سیارک‌هایی کوچک زندگی می‌کنند و هنگام جنگ از مکان‌هایی مرتفع پرت شده و در جنگل‌هایی متراکم و ترسناک گم می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این فیلم کامپیوتری و سه‌بعدی که بر اساس سریالی به همین نام ساخته ‌شده، درباره‌ی دو دوست به نام‌های لیان چو و گویزدو است که در سرزمینی افسانه‌ای با سیاره‌هایی معلق زندگی می‌کنند و با دریافت پول از شکار اژدهایان کوچک زندگی می‌گذرانند؛ تا این‌که شوالیه‌ای نابینا به آن‌ها مأموریت کشتن بزرگ‌ترین اژدهای سرزمین را می‌دهد و ماجراجویی‌های آن‌ها آغاز می‌شود. در طول فیلم می‌بینیم که لیان چو برخلاف چهره‌ی ترسناکش، دلی مهربان دارد و مسئولانه برای انجام قول‌هایی که داده تلاش می‌کند و در این بین سعی می‌کند با نیمه‌ی تاریک وجودش که از ترس‌هایی در کودکی پر شده نیز روبه‌رو شود. گویزدو نیز با وجود این‌که فردی منفعت‌طلب است، دوستی فداکار هم هست و تا پایان راه در کنار لیان چو می‌ماند. آن‌ها با همکاری، همدلی و شجاعت موفق می‌شوند به هدف‌شان که نجات سرزمین از شر اژدهایی ترسناک است برسند. فیلم با پرداختن به موضوعاتی مانند وفاداری و مسئولیت‌پذیری، دوستی، کارگروهی و رویارویی با ترس‌های قدیمی، رشد و پختگی شخصیت‌ها از مسیر شناخت ترس‌ها و موانع درونی‌شان را به تصویر می‌کشد.
  فیلمی با موضوعی افسانه‌ای درباره‌ی زندگی در حال و هوایی قرون‌ وسطایی و حضور اژدهایانی آزاد و درنده که شهرها را ویران کرده و انسان‌های بسیاری را کشته‌اند، پر از موقعیت‌هایی خشن است و دیدن صحنه‌هایی چون مرگ والدین لیان چو و زویی توسط اژدهایان، خفاش‌های قرمزی که به هم می‌چسبند تا اژدهایی بزرگ شوند، شهرهای ویران و شوالیه‌های مرده و دیوانه، اژدهایانی که هر کدام قدرتی عجیب و ویرانگر دارند، ممکن است برای کودکان کوچک‌تر و حساس بسیار دلهره‌آور و ترسناک باشد. در نسخه‌ی دوبله‌ی فیلم توسط گروه تاینی موویز، داستان با شعرهای شاهنامه همراه شده و نام‌های شخصیت‌ها به سودابه، جهانگیر و جهانبخش تغییر کرده تا فیلم، حال و هوایی متناسب با قهرمانان ایرانی پیدا کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 10 تا 12 سال نیز تماشای آن با حضور و همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا علاوه بر احساس امنیت، فرصت کافی برای گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را نیز داشته باشند.

  چکیده داستان

  دو دوست با نام‌های لیان چو و گویزدو که در سرزمینی با سیارک‌هایی معلق در اطراف‌شان زندگی می‌کنند، با شکار اژدهایان کوچک برای روستائیان و دریافت پول از آن‌ها زندگی می‌کنند؛ تا این‌که شوالیه‌ای پیر و نابینا که از کشتارهای اژدهایان به ستوه آمده، آن‌ها را برای کشتن خطرناک‌ترین اژدها استخدام می‌کند و خواهرزاده‌ی کوچکش، زویی نیز با آن‌ها در مسیر پیدا کردن اژدها همراه می‌شود. آن‌ها برای رسیدن به اژدهای بزرگ باید از شهرهایی ویران، تله‌هایی بزرگ و اژدهایان دیگری بگذرند که هر کدام قدرتی ترسناک دارند و در این میان، با روحیات و واقعیات زندگی نیز بیشتر آشنا می‌شوند. در پایان، با همکاری هم اژدهای بزرگ را شکست داده و آرامش را به سرزمین‌شان برمی‌گردانند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شخصیت زویی را چگونه دیدید؟ حضور او در گروه و شکست اژدها چه تأثیری داشت؟
  کارگردان چگونه لیان چو را مردی قوی اما حساس و مهربان نشان می‌دهد؟ نظر شما درباره‌ی علاقه‌ی او به بافتنی چیست؟ به نظرتان کارها به زنانه و مردانه تقسیم می‌شوند یا هر کسی می‌تواند هر کاری دوست دارد انجام دهد؟
  گویزدو در پایان فیلم چه درسی می‌گیرد؟ آیا شما نیز تا به ‌حال درباره‌ی ترس‌هایتان با دیگران صحبت کرده‌اید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۰
  سال انتشار ۲۰۰۸