شگفت‌انگیزان ۲

(Incredibles 2 )

بررس متن: فاطمه علی زاده

11+ 9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی بازگشت یک خانواده‌ی ابرقهرمان به دنیای ابرقهرمانی و تلاش آن‌ها برای قانونی شدن فعالیت‌هایشان برای نجات مردم

سال انتشار: 2018

شگفت‌انگیزان ۲

(Incredibles 2 )
11+
9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی بازگشت یک خانواده‌ی ابرقهرمان به دنیای ابرقهرمانی و تلاش آن‌ها برای قانونی شدن فعالیت‌هایشان برای نجات مردم

سال انتشار: 2018

بررس متن: فاطمه علیزاده

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
در ابتدای فیلم ویولت و دش نمی‌پذیرند که در مواقع لزوم از برادر خود مراقبت کنند اما به مرور درمی‌یابند برای موفق شدن جمعی خانواده باید مسئولیت‌پذیر باشند و از برادر کوچک خود مراقبت کنند. ویولت و دش با اعتماد به توانایی‌های خود تلاش می‌کنند همراه خانواده در برابر ضدقهرمان‌ها مبارزه کنند اما پدر و مادر باز هم مخالفت می‌کنند. همچنین، این موقعیت که تمام خانواده با همکاری هم در مبارزه با ضدقهرمان‌ها پیروز می‌شوند نیز می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
مادر و پدر شگفت‌انگیز درگیر کلیشه‌ی نقشه مادر در خانه و پدر بیرون از خانه شده‌اند اما با تلاش زیاد این کلیشه‌ها را کنار می‌گذارند تا نشان دهند که موفقیت در یک موضوع خاص به جنسیت افراد ارتباطی ندارد. در طول فیلم پدر شگفت‌انگیز می‌فهمد که هیچ دلیلی برای رقابت با مادر و تلاش برای نشان دادن توانایی‌هایش وجود ندارد، زیرا پیروزی وقتی ممکن می‌شود که با همراهی یکدیگر برای به دست آوردن آن تلاش کنند نه با رقابت کردن. در صحنه‌هایی که ویولت برای پدرش صبحانه آماده می‌کند تا او بتواند بیشتر استراحت کند یا دوستان پدر و مادر در نگهداری فرزند کوچک به آن‌ها کمک می‌کنند، می‌توان نشانه‌هایی از وجود رابطه‌ا‌ی گرم و دوستانه را بین شخصیت‌ها دید. قهرمان‌ها برای محافظت از خودشان حافظه‌ی دوست ویولت را پاک می‌کنند. در طول فیلم ویولت از این‌که دوستش او را به خاطر نمی‌آورد سرخورده می‌شود اما در نهایت تصمیم می‌گیرد خودش شروع‌کننده‌ی رابطه جدید دوستی‌شان باشد و منتظر اتفاقی از سمت او نماند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در کل فیلم صحنه‌های زیادی از زدوخورد میان ابرقهرمانان و دشمنان‌شان دیده می‌شود. هر کدام از ابرقهرمان‌ها قدرتی ماورایی مثل پرتاب مواد مذاب از دهان، ناپدید شدن و له کردن اجسام دارند. مادر شگفت‌انگیز هم با قدرت انعطاف بالایش و حالت لاستیکی بودنش، در صحنه‌ای برای نجات جان انسان‌ها خود را بین چرخ‌دنده‌های یک ماشین بزرگ می‌کند تا حرکت آن را متوقف کند. یکی از ضدقهرمان‌ها با استفاده از صفحه‌های نمایش، مردم را هیپنوتیزم کرده و مجبور به کارهای مختلف می‌کند. در صحنه‌ای که مادر شگفت‌انگیز برای دستگیری او می‌رود، در اتاقی با تعداد زیادی از این صفحه‌ها روبه‌رو می‌شود که به شکل چشم‌هایی بزرگ‌اند و فضایی ترسناک را ایجاد کرده‌اند. جک جک، فرزند کوچک خانواده نیز قابلیت‌های مختلفی دارد؛ از جمله این‌که تبدیل به آتش یا دیوی کوچک شود و تماشای تغییر حالت‌های او ممکن است برای بعضی از کودکان ناراحت‌کننده باشد. در چند صحنه‌ی مبارزه بین شخصیت‌ها، نورهای چشمک‌زنی پخش می‌شوند که می‌توانند برای افرادی که دارای صرع حساس به نور هستند آزاردهنده باشند و حتی منجر به شروع حملات تشنجی در آن‌ها شوند.
گفتار نامناسب
در نسخه‌ی دوبله بخش زیادی از ناسزاهایی که در نسخه‌ی اصلی گفته می‌شود حذف‌ شده‌اند؛ برای مثال در نسخه‌ی اصلی بارها از ناسزاهایی با لحن توهین‌آمیز مثل لعنتی، به جهنم یا دیوانه‌ی عجیب ‌و غریب استفاده می‌شود.
محتوای بزرگسالانه
مادر شگفت‌انگیز لباس‌های بسیار تنگی می‌پوشد و همه شخصیت‌های زن، بدن‌هایی با برجستگی‌های اغراق‌‌آمیز و کلیشه‌ای دارند. در نسخه‌ی اصلی بوسه‌ی پدر و مادر و تلاش‌هایی از سمت شخصیت‌های زن برای اغوا کردن مردان و صحنه‌های خوردن مشروبات الکلی دیده می‌شود که در نسخه‌ی دوبله حذف ‌شده‌اند. موضوع ابرقهرمان بودن شخصیت‌ها و مسئولیت آن‌ها برای نجات جامعه، موضوع کودکانه‌ای نیست.
آنچه والدین باید بدانند

این انیمیشن کامپیوتری و سه‌بعدی که در ادامه‌ی قسمت اول آن ساخته شده، درباره‌ی خانواده‌ی شگفت‌انگیز است که در این قسمت تلاش می‌کنند خرابکار دیگری را دستگیر کنند، موجب خرابی‌های بیشتری در شهر می‌شوند و از سوی مقامات، اجازه‌ی فعالیت قانونی‌شان گرفته می‌شود. در ادامه با پیشنهاد یک مجری معروف تصمیم می‌گیرند با کمک او و قدرت رسانه‌ای خود، برای قانونی کردن فعالیت‌هایشان تلاش کنند. خواهر نابغه‌ی مجری که مخالف ادامه‌ی فعالیت ابرقهرمان‌هاست، برای آن‌ها مشکلات زیادی به وجود می‌آورد. در طول داستان اعضای خانواده یاد می‌گیرند که با همکاری یکدیگر و تکیه ‌بر توانایی‌های فردی‌شان می‌توانند بر مشکلات پیش رو پیروز شوند. با اتفاقاتی که در طول فیلم می‌افتد، شخصیت‌های داستان متوجه می‌شوند که افراد می‌توانند در کنار نقش‌هایی مانند پدر، مادر و فرزند، توانایی‌های دیگری هم داشته باشند و وظیفه‌ی ما این است که به یکدیگر فرصت بروز توانایی‌های فردی‌مان را بدهیم. در فیلم جنگ‌های زیادی بین قهرمان‌ها و دشمنان‌شان دیده می‌شود. هر کدام از این افراد قدرتی ماورایی مثل هیپنوتیزم کردن دیگران، پرتاب مواد مذاب از دهان، ناپدید شدن و له کردن اجسام دارند. مادر شگفت‌انگیز در صحنه‌هایی با قدرت انعطاف بالا و لاستیکی بودنش، برای نجات جان انسان‌ها خود را به شکل‌های مختلفی می‌کشد؛ تماشای این صحنه‌ها ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ناراحت‌کننده یا ترسناک باشد. در نسخه‌ی اصلی فیلم صحنه‌هایی از روابط معنادار بین شخصیت‌ها و نوشیدن مشروب وجود دارد که در نسخه‌ی دوبله حذف ‌شده‌اند. مادر شگفت‌انگیز لباس‌های بسیار تنگی می‌پوشد و همه‌ی شخصیت‌های زن، بدن‌هایی با برجستگی‌های اغراق‌آمیز و کلیشه‌ای دارند. موضوع ابرقهرمان بودن شخصیت‌ها و مسئولیت آن‌ها برای نجات جامعه نیز موضوع کودکانه‌ای نیست. همچنین، یکی از موضوعات مهمی که بعد از پخش فیلم مورد توجه قرار گرفت، نورهای چشمک‌زنی است که در چند صحنه‌ی مبارزه بین شخصیت‌ها پخش می‌شوند. این نورها می‌توانند برای افرادی که دارای صرع حساس به نور هستند، آزاردهنده باشند و حتی منجر به شروع حملات تشنجی در آن‌ها شوند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

چکیده داستان

داستان فیلم از ادامه‌ی قسمت قبلی در ورزشگاه شروع می‌شود. این بار خرابکاری با یک ماشین حفاری غول‌پیکر به شهر حمله می‌کند و شگفت‌انگیزان به‌خاطر دستگیر کردن او باعث خرابی‌های زیادی در شهر می‌شوند و دولت ادامه‌ی فعالیت آن‌ها را غیرقانونی می‌کند. در این میان، یک مجری تلویزیونی که پدر خود را به‌خاطر نبود ابرقهرمان‌ها از دست ‌داده، به آن‌ها کمک می‌کند تا دوباره فعالیت‌هایشان را قانونی کنند. اما خواهر نابغه‌ی دکتر که مخالف فعالیت آن‌هاست، یک خرابکار به نام صفحه ‌نمایش می‌سازد تا دیگران را هیپنوتیزم کند و چهره‌ی ابرقهرمان‌ها را از بین ببرد. در انتهای فیلم، خانواده‌ی شگفت‌انگیز و دوستان‌شان با باور داشتن توانایی‌های خود و با همکاری با یکدیگر بر دشمنان‌شان پیروز می‌شوند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظرتان کدام ویژگی از شخصیت‌های قهرمان‌ها در پیروزی آن‌ها تأثیرگذار بود؟ نظر شما درباره‌ی تصمیم ویولت درباره‌ی رابطه‌ی دوستی‌اش چیست؟ شما اگر جای او بودید چکار می‌کردید؟ فکر می‌کنید چطور همکاری بین اعضای خانواده و دوستان باعث موفقیت آن‌ها می‌شود؟ شما تا به حال چنین تجربه‌ای از همکاری و رسیدن به نتیجه داشته‌اید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 118
سال انتشار 2018