شگفت‌انگیزان

(The Incredibles )

بررس متن: نیکو علیپور

11+ 9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی خانواده‌ای از ابرقهرمان‌ها، ممنوعیت آن‌ها در استفاده از قدرت‌هایشان و تلاش جمعی‌شان برای رسیدن به هدفی مشترک

سال انتشار: 2004

شگفت‌انگیزان

(The Incredibles )
11+
9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی خانواده‌ای از ابرقهرمان‌ها، ممنوعیت آن‌ها در استفاده از قدرت‌هایشان و تلاش جمعی‌شان برای رسیدن به هدفی مشترک

سال انتشار: 2004

بررس متن: نیکو علیپور

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
فیلم، یک خانواده و اعضای آن و تلاش آن‌ها برای رسیدن به یک هدف مشترک را نشان می‌دهد. روابط میان اعضای خانواده و تلاش گروهی آن‌ها می‌تواند برای کودکان معنادار باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
آقای شگفت‌انگیز و الاستی گرل اهمیت خانواده و کنار هم بودن اعضای آن را به فرزندان‌شان نشان می‌دهند. با وجود اختلاف نظرها و عقیده‌هایشان، آن‌ها در کنار هم برای نجات شهر و یکدیگر تلاش می‌کنند. آقای شگفت‌انگیز فردی شجاع است که به خانواده‌اش اهمیت فراوان می‌دهد و برای نجات آن‌ها تمام تلاشش را می‌کند. وایولت که دختری خجالتی است، یاد می‌گیرد از توانایی‌هایی که دارد بهترین استفاده را بکند و از آن‌ها شرمگین نباشد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
آقای شگفت‌انگیز کنترل خودش را از دست می‌دهد و رئیسش را به سمت دیوار پرت می‌کند که باعث خرد شدن چند دیوار و آسیب دیدن او می‌شود. آقای شگفت‌انگیز اسکلت یکی از دوستان قهرمانش را می‌بیند. هواپیمایی که الاستی گرل و فرزندانش در آن هستند مورد اصابت موشک قرار می‌گیرد و منفجر می‌شود. آن‌ها خودشان را به بیرون پرت می‌کنند. الاستی گرل خودش را به شکل بالون می‌کند و بچه‌ها را نجات می‌دهد. الاستی گرل دش و وایولت را در غار تنها می‌گذارد تا برای نجات همسرش برود و به آن‌ها اخطار می‌دهد که ممکن است مجبور شوند تا پای مرگ مبارزه کنند. دش برای نجات زندگی‌اش با تمام سرعت در جنگل می‌دود و زیردستان سیندروم او را تعقیب و برای کشتنش تلاش می‌کنند. بمب‌های متعددی در طول داستان منفجر می‌شوند. انفجار ماشین‌ها‌، تصادف قطارها، ماشین‌ها و هواپیماها هم زیاد اتفاق می‌افتند. صحنه‌های متعدد درگیری افراد دیده می‌شود که در آن از مشت و لگد استفاده می‌کنند. رباتی که توسط سیندروم برای نابود کرد قهرمان‌ها طراحی شده، در انتهای فیلم به شهر حمله می‌کند. آقای شگفت‌انگیز توسط سیندروم زندانی می‌شود و مورد شکنجه قرار می‌گیرد. سیندروم جک جک را می‌دزدد اما جک جک با استفاده از قدرت‌هایش او را شکست می‌دهد.
گفتار نامناسب
از کلمات و عباراتی مانند: جونور، جوجه دیوونه، کم‌عقل، یا برو گم‌شو، استفاده می‌شود که بیشتر آن‌ها در دوبله اضافه شده‌اند.
محتوای بزرگسالانه
آقای شگفت‌انگیز و الاستی گرل در صحنه‌های متعدد یکدیگر را می‌بوسند و رفتارهای عاشقانه و جنسی زیادی نشان می‌دهند. آن‌ها عادت دارند به باسن هم ضربه می‌زنند. الاستی گرل فکر می‌کند شوهرش به او خیانت کرده است. وایولت از پسری در مدرسه خوش‌اش می‌آید. شخصیت‌ها مشروبات الکلی می‌نوشند و سیگار می‌کشند. موضوع قدرت‌های ابرقهرمانی و استفاده از آن‌ها برای نجات شهر، موضوعات کودکانه‌ای نیستند.
آنچه والدین باید بدانند

این فیلم یک انیمیشن کامپیوتری است درباره‌ی ابرقهرمانی به نام آقای شگفت‌انگیز که بعد از این‌که دولت دیگر به او اجازه‌ نمی‌دهد از قدرت‌های ابرقهرمانی‌اش برای نجات مردم دنیا استفاده کند، دلتنگ روزهای خوش گذشته است و روزگارش در ناامیدی می‌گذرد. حالا بعد از گذشت سال‌ها که آقای شگفت‌انگیز ازدواج کرده و ۳ فرزند دارد، پیشنهاد کار جدیدی برای نابود کردن یک ربات دریافت می‌کند و با قبول کردن این پیشنهاد، به دنیای ابرقهرمان‌ها بازمی‌گردد. او و خانواده‌اش در این مسیر، با ماجراهای زیادی مواجه می‌شوند و همواره تلاش می‌کنند اهمیت خانواده را به یکدیگر یادآوری کنند و مسائل و مشکلات پیش‌آمده را با همراهی و همکاری هم حل کنند. همچنین متوجه می‌شوند که هر شخص، توانایی خاص و منحصر به خودش را دارد و نباید برای هم‌رنگی با محیط اطراف، از رشد توانایی‌هایش جلوگیری کند. فیلم بر مضامینی چون کار گروهی، مسئولیت‌پذیری، شجاعت و پشتکار تأکید می‌کند. فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله صحنه‌های متعدد تعقیب و گریز، انفجار، بمب‌گذاری، شلیک گلوله، و خرابی ساختمان‌ها. رفتارهای عاشقانه و جنسی میان آقا و خانم شگفت‌انگیز بسیارند و لباس و فرم بدن خانم شگفت‌انگیز مطابق با کلیشه‌های مرسوم در مورد لباس و بدن زنانه است. همچنین، موضوع قدرت‌های ابرقهرمانی و استفاده از آن‌ها برای نجات شهر و مردم، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

چکیده داستان

این انیمیشن داستان آقای شگفت‌انگیز و دنیای ابرقهرمان‌ها را روایت می‌کند که روزگارشان را با نجات دنیا و مردم می‌گذرانند؛ تا زمانی که دولت دیگر اجازه‌ی استفاده از قدرت‌شان را به آن‌ها نمی‌دهد. بعد از گذشت ۱۵ سال، آقای شگفت‌انگیز که با الاستی گرل ازدواج کرده، ۳ فرزند دارد: پسری بازیگوش به نام دَش که قدرت او سرعت زیادش است، دختری خجالتی به نام وایولت که توانایی نامرئی شدن دارد و بچه‌ای کوچک به نام جک جک. آقای شگفت‌انگیز در شرکت بیمه کار می‌کند. دلش برای روزهای خوش گذشته تنگ شده و از زندگی ناامید شده است؛ تا این‌که پیشنهاد کار جدیدی برای نابود کردن رباتی دریافت می‌کند که با قبول کردنش به دنیای ابرقهرمانی خوشی که عاشقش بود، بازمی‌گردد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

شما اگر ابرقهرمان بودید دوست داشتید چه قدرتی می‌داشتید؟ از قدرت‌تان چه استفاده‌ای می‌کردید؟ به نظرتان خشونت در فیلم زیاد بود؟ این میزان از خشونت شما را اذیت می‌کند؟ بعد از فیلم احساس پرخاشگری بیشتری دارید یا نه؟ فکر می‌کنید دلیل این‌که خیلی از بچه‌ها به فیلم‌های ابرقهرمانی علاقه دارند، چیست؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 105
سال انتشار 2004