شیرشاه ۲: غرور سیمبا

(The Lion King II: Simba's Pride)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و عاشقانه درباره‌ی یک شیر جوان، تجربه‌ی عشق و دوستی و تلاش برای اتحاد و برابری بین شیرها

سال: 1998
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سیمبا برای مراقبت از کیارا، دخترش، کنجکاوی‌ها و ماجراجویی‌های او را محدود می‌کند اما او به دنبال درک هویت و احساسات درونی خویش است. ارتباط و دوستی بین کیارا و کاوو و ماجراجویی‌های آن‌ها در کنار هم می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد. تلاش کیارا برای اتحاد گله‌های شیر با تأکید بر برابری، بیشتر در دوره‌ی نوجوانی معنادار است تا کودکی.
  سیمبا و نالا نگران دخترشان هستند و از او مراقبت می‌کنند؛ هرچند گاهی این مراقبت‌ها باعث محدودیت‌هایی برای کیارا می‌شود. کیارا همه‌ی شیرها را از یک تن می‌داند و برای اتحاد آن‌ها و پایان دادن به دشمنی‌ها تلاش می‌کند. کاوو که از کودکی برای نفرت و انتقام آموزش دیده، تصمیم می‌گیرد مستقل از دیگران فکر کند.
  کیارا و کاوو با هم خلوت می‌کنند و کم‌‌کم به هم علاقه‌مند می‌شوند. کاوو به کیارا پیشنهاد می‌کند با هم فرار کنند و گله‌ی مستقلی تشکیل دهند. در فیلم صحنه‌های متعددی وجود دارد که کیارا و کاوو همدیگر را در آغوش می‌کشند، می‌بوسند یا صورت هم را لیس می‌زنند. این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده است. آن‌ها در پایان فیلم با هم ازدواج می‌کنند. رقابت شیرها بر سر پادشاهی و جنگ و نزاع گله‌های شیرها برای تسلط بر قلمرو بزرگ‌تر، موضوع کودکانه‌ای نیست.
  کلمات و عبارات‌ توهین‌آمیز و خشن متعددی استفاده شده: کله‌پوک، خیکی، غلط کردی، دک و پوزش رو بیارم پایین، چشماشون رو دربیارید، فک‌شون رو خرد کنید، له‌شون کنید، اگه بفهمه می‌کشدت. به نظر می‌رسد این عبارت‌ها در دوبله به فیلم اضافه شده است.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از نبرد شیرها با چنگ و دندان، حمله‌ی دسته‌جمعی آن‌ها و تلاش برای کشتن سیمبا وجود دارد که به زخمی شدن سیمبا و مردن سرکرده‌ی شیرهای مهاجم می‌انجامد. مادر کاوو وجود او را پر از خشم و نفرت و انتقام کرده تا به سیمبا نزدیک شود و او را به قتل برساند. خود او در نهایت در رودخانه‌ی طغیان‌کرده سقوط می‌کند و غرق می‌شود. کیارا در چند صحنه به خطر می‌افتد؛ نزدیک است توسط تمساح‌ها شکار شود، در آتش‌سوزی تلف شود یا از صخره سقوط کند. در صحنه‌های متعدد، شیرها با نمایش چنگال‌های نوک‌تیزشان دیگران را تهدید می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  شیرشاه ۲: غرور سیمبا انیمیشنی دوبعدی است که در ادامه‌ی قسمت اول و تحت‌تأثیر داستان رومئو و ژولیت شکسپیر ساخته شده است. در این داستان، سیمبا صاحب دختری به نام کیارا شده و او را برای تبدیل شدن به ملکه‌ی آینده آماده می‌کند، اما مراقبت‌های بیش از اندازه‌ی پدر به او احساس ضعف و محدودیت می‌دهد. در مقابل، همسر اسکار، پسرش کاوو را با احساس خشم و انتقام بزرگ می‌کند تا با نزدیک شدن به کیارا سیمبا را بکشد و قلمروش را تصاحب کند. آشنایی کیارا و کاوو آن‌ها را به هم علاقه‌مند می‌کند و همه‌ی معادلات را تغییر می‌دهد. آن دو به کمک هم دشمنی میان دو گله‌ی شیرها را از بین می‌برند و همه را با هم متحد می‌کنند. فیلم با نمایش تأثیر علاقه و محبت، بر دوستی و برابری تأکید می‌کند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از نبرد شیرها با چنگ و دندان و تلاش برای کشتن سیمبا وجود دارد. سیمبا زخمی می‌شود و چند تا از شیرهای مهاجم می‌میرند. کیارا در صحنه‌های متعدد به خطر می‌افتد اما در آخرین لحظه نجات پیدا می‌کند. احساساتی نظیر خشم، نفرت و انتقام در میان خانواده‌ی اسکار موج می‌زند اما در نهایت خودشان را به کام مرگ می‌کشاند. عبارت‌های توهین‌آمیز و تهدیدآمیز متعددی هم در فیلم به کار رفته که به نظر می‌رسد خیلی از آن‌ها در دوبله به فیلم اضافه شده است. همچنین، صحنه‌های متعددی در مورد رابطه‌ی عاشقانه‌ی کیارا و کاوو وجود دارد که در دوبله حذف شده‌اند اما در نهایت، علاقه‌ی آن‌هاست که باعث از بین رفتن دشمنی میان گله‌های شیرها می‌شود. رقابت شیرها بر سر پادشاهی و نزاع گله‌های شیر برای تسلط بر قلمرو بزرگ‌تر موضوع کودکانه‌ای نیست. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین ببینند تا فرصت گفتگو درباره‌ی صحنه‌های خشن و ترسناک و موضوعات بزرگسالانه‌ی آن را داشته باشند.

  چکیده داستان

  سیمبا و نالا حالا صاحب دختری به نام کیارا شده‌اند. کیارا کنجکاو و ماجراجوست و جسورانه به شناخت خود و محیط اطرافش می‌پردازد. سیمبا برای حفاظت از او، او را محدود می‌کند اما او در یکی از ماجراجویی‌هایش با کاوو، پسر اسکار، آشنا می‌شود. مادر کاوو او را با خشم و نفرت بزرگ کرده تا از سیمبا انتقام بگیرد. طبق نقشه، کاوو تلاش می‌کند از راه نزدیک شدن به کیارا، در فرصت مناسب، سیمبا را بکشد، اما واقعاً به کیارا علاقه‌مند می‌شود و از این کار منصرف می‌شود. کیارا و کاوو در نهایت به کمک هم دشمنی‌ها را از بین می‌برند و همه‌ی شیرها را با هم متحد می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا سیمبا با ماجراجویی‌های کیارا مخالف بود؟ مراقبت‌های سیمبا چه احساسی به کیارا می‌داد؟
  چه جاهایی از فیلم برایتان ترسناک یا ناراحت‌کننده بود؟ به نظرتان، مخاطب این فیلم کودکان بودند؟
  به نظر شما، کاوو به خانواده‌ی خود خیانت کرد؟ در مورد معنای خیانت چیزی می‌دانید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۸۱
  سال انتشار ۱۹۹۸