شیر کوچولوی شجاع

(Kimba The White Lion )

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمه‌ای ماجراجویانه درباره‌ی سلطه‌ی انسان‌ها بر محیط زیست، دوستی و تلاش پسر و شیر کوچکی برای نجات حیوانات همراه با مبارزه و به دست آوردن آزادی

سال: 1966
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رئیس اویاما جنگل نوین را ساخته و به همین دلیل کینجی، به او افتخار کرده و خوشحال و امیدوار است، اما زمانی که صدای حیوانات و ناراحتی آن‌ها از زندگی در جنگل را می‌شنود، پنهانی به جنگل می‌رود. کینجی در مواجهه با زیبایی‌های جنگل و همچنین حیوانات، شعف و شادی را تجربه می‌کند. او پس از ملاقات با حیوانات از مهارت خود استفاده کرده و با ابراز دوستی به آن‌ها، خیلی زود رابطه‌ی صمیمانه‌ای با حیوانات جنگل برقرار می‌کند. دوستی کینجی با شیر کوچکی به نام لئو همراه با همدلی و ماجراجویی است. آشنایی با زندگی‌ یکدیگر برای آن‌ها هیجان‌انگیز و همراه با تجربه‌ی مواجهه با دنیایی جدید است. کینجی به حیوانات اهمیت می‌دهد و زمانی که با کارهای پدرش مواجهه می‌شود، غم و اندوه بسیاری تجربه می‌کند، اما تصمیم می‌گیرد به صورت پنهانی به حیوانات کمک ‌کند. همزمان با این تلاش‌ها لئو که پدر خود را از داده، به تاسیسات انسان‌ها می‌رود تا جلوی کارها و آزمایش‌های آنان را بگیرد. لئو که همیشه از سمت حیوانات مورد تحقیر و تمسخر قرار می‌گرفته، با شجاعت خود برای آن‌ها الهام‌بخش می‌شود و حیوانات را برای مبارزه با انسان‌ها متحد می‌کند. در نهایت با تلاش‌های کینجی و لئو حیوانات پیروز می‌شوند و به سمت زادگاه خود بازمی‌گردند. دوستی و همدلی کینجی با حیوانات سبب می‌شود آن‌ها کینه‌‌ای که از انسان‌ها دارند را فراموش ‌کرده و با خراب شدن تاسیسات، جان انسان‌ها را نجات دهند.
  پانجا بر خلاف آن‌چه که حیوانات جنگل فکر می‌کنند، فرمان‌روایی مهربان و مسئولیت‌پذیر است و برای نجات جان آن‌ها با انسان‌ها همکاری می‌کند و در نهایت در راه نجات توتو و دیگران، کشته می‌شود. لئو از ارتفاع می‌ترسد و حیوانات او را به خاطر ترسش و اینکه به خوبی نمی‌تواند شکار کند، مسخره می‌کنند، اما پس از مرگ پانجا، لئو تصمیم می‌گیرد برای نجات جنگل و حیوانات به تاسیسات انسان‌ها برود و دستگاه‌ها را نابود کند. شجاعت لئو برای حیوانات الهام‌بخش است و آن‌ها نیز با او همراه می‌شوند و با انسان‌ها مبارزه می‌کنند. در نهایت او با ترسش از ارتفاع مواجه شده و می‌آموزد که ترس خود را مدیریت کند. کینجی پسر رئیس اویاماست و بر خلاف پدرش، دوست حیوانات است و پس از دوستی با لئو، به او کمک می‌کند تا با ترسش از ارتفاع مواجه شود. کینجی به لئو و توانایی‌هایش ایمان دارد و با همدلی به او کمک می‌کند تا شجاعت مواجهه با مرگ پدرش و سختی‌ها را پیدا کند. پروفسور کیناوا، مهم‌ترین فرد در تاسیسات رئیس اویاماست، اما زمانی که با تصمیم‌های او در رابطه با از بین بردن حیوانات مواجه می‌شود، با رئیس مخالفت کرده و تلاش می‌کند با انجام کار درست، حیوانات را نجات دهد. توتو پلنگ سیاهی است که بسیاری از انسان‌ها را کشته و کینه‌ای عمیق از آن‌ها در دل دارد، اما با دیدن کینجی و صحبت با او، همه متوجه می‌شوند که حیوان مهربانی است و تنها با اقدامات انسان‌ها درباره‌ی حیوانات و محیط زیست مخالف است. او با نجات لئو و کینجی، جان خود را به خظر می‌اندازد.
  اویاما برای رسیدن به قدرت از کارمندان، محیط زیست و حیواناتی که در آن زندگی می‌کنند، استفاده می‌کند و تلاش می‌کند سازمان ملل را برای موافقت با پروژه‌اش فریب دهد. از طرفی لئو که شیر کوچکی است، با مرگ پدرش، سلطان جنگل می‌شود و باید برای نجات حیوانات تصمیمات مهمی بگیرد و جان خود را به خطر بیاندازد. کینجی هم که از کارهای پدرش آگاه شده، به تنهایی تلاش می‌کند با او و سیستمی که دارد مبارزه کند تا محیط زیست و حیوانات را نجات دهد. مناسبات و روابط سیاسی، قدرت و فریب‌کاری برای رسیدن به هدف و همچنین نجات حیوانات و محیط زیست در دنیای کودکان معنادار نیستند.
  در نسخه‌ی دوبله از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده است: به درد نخور، ترسو، بی‌عرضه، دخلشو میاریم، گمشو. حیوانات جنگل لئو را به خاطر ترس از ارتفاع مسخره می‌کنند و با لحنی تحقیرآمیز در مورد او و پدرش صحبت می‌کنند. کینجی، زبان حیوانات را متوجه می‌شود، اما پدرش و دیگران او را به خاطر حرف‌هایش در این مورد، مسخره می‌کنند. میمون‌ها با لحنی تحقیرآمیز با لئو و کینجی حرف می‌زنند و قلدری می‌کنند.
  انسان‌ها در جنگل نوین برای کنترل وزن یک زرافه، با استفاده از الکتریسیته، به او شوک وارد می‌کنند تا او را از خوردن برگ درخت منصرف کنند. توتو، پلنگ سیاهی است که تعداد زیادی از انسان‌ها را کشته و انسان‌ها با استفاده از تفنگ و تکنولوژي، قصد دارند او را شکار کنند. رئیس برای کشتن توتو، دستور می‌دهد تا از صاعقه‌ی آتشین استفاده کنند و این‌گونه برخی از گونه‌های در حال انقراض هم از بین می‌روند. برخی از حیوانات بیماری واگیردار می‌گیرند و رئیس به کارمندانش دستور می‌دهد آن‌ها را بکشند و زمانی که با مخالفت پروفسور کیناوا مواجه می‌شود، او را تهدید به مرگ می‌کند. کنیجی طبقه‌ای که با استفاده از دی‌ان‌ای، حیوانات شبیه‌سازی شده می‌سازند را پیدا می‌کند که در آن حیواناتی در محفظه‌ی‌ آب نگهداری می‌شوند. انسان‌ها ملخ‌های گوشتخوار را به جنگل نوین می‌فرستند و ملخ‌ها به حیوانات حمله می‌کنند. توتو درباره‌ی آزمایش انسان‌ها و ساخت نمونه‌های شبیه‌سازی شده برای کنیجی تعریف می‌کند و اینکه به دلیل رشد ناقصِ نمونه‌ها، انسان‌ها تصمیم می‌گیرند تمام نمونه‌ها را از بین ببرند. به دستور رئیس اویاما و برای بازگرداندن کنیجی، انسان‌ها به جزیره‌ی نوین می‌روند و به توتو شلیک می‌کنند، اما پانجا جلوی گلوله می‌ایستد و می‌میرد. رئیس به پروفسور دستور می‌دهد تا منطقه ب را بازنشانی کنند؛ آن‌ها هوا را مسدود کرده و قصد دارند تمام حیوانات را بکشند به همین دلیل حیوانات به ساختمان انسان‌ها حمله می‌کنند و موقعیت‌هایی از شلیک گلوله و آسیب رسیدن به انسان‌ها و حیوانات وجود دارد. یکی از انسان‌ها با شوک الکتریکی به حیواناتی که وارد ساختمان شده‌اند حمله می‌کند. با تخریب جنگل نوین، توتو برای نجات جان لئو و کنیجی خود را قربانی می‌کند و همراه با جنگل از بین می‌رود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که به صورت انیمه و بر اساس سریال و مانگایی با همین نام ساخته شده، ماجرای پژوهش دکتر اویاما برای ساختن جنگلی نوین و انتقال حیوانات از زادگاه خود به این جنگل است. حیوانات که با از بین رفتن جنگل، در محیط جدید احساس آرامش می‌کنند، با مداخله‌ی انسان‌ها و کنترل شدن از سمت آنان خشمگین و ناراحت می‌شوند. در همین زمان پسر اویاما که زبان حیوانات را متوجه می‌شود، با رفتن به جنگل و دوستی با شیر کوچکی به نام لئو، ماجراجویی‌های بسیاری را تجربه می‌کند و آن دو با پشت سر گذاشتن فراز و نشیب‌های بسیار موفق می‌شوند حیوانات را از سلطه‌ی انسان‌ها نجات دهند. داستان فیلم مفاهیمی چون دوستی، آزادی، همدلی و شجاعت را پررنگ می‌کند و به نقش انسان‌ها در مقابل محیط زیست و حیوانات می‌پردازد؛ اینکه انسان‌ها برای رسیدن به قدرت و داشتن سلطه بر محیط اطراف خود، حیوانات و مکان زندگی آنان را نابود می‌کنند. کینجی و لئو با دوستی و همدلی، بار دیگر حیوانات را متحد می‌کنند و موفق می‌شوند آن‌ها را آزاد کنند.
  در فیلم موقعیت‌های خشن و ترسناک بسیاری وجود دارد: انسان‌ها با تکنولوژی و تاسیسات خود قصد دارند حیوانات و زندگی آنان را کنترل کنند و در صورتی که یکی از آن‌ها سرکشی کند یا بیمار شود، اویاما به کارمندان خود دستور می‌دهد آن حیوان را بکشند. رئیس، یکی از کارمندان که مخالف کشتن حیوانات است را تهدید به مرگ می‌کند. در مبارزه‌ی حیوانات با انسان‌ها موقعیت‌هایی از شلیک گلوله و استفاده از شوک الکتریکی وجود دارد و در آن حیوانات و انسان‌ها آسیب می‌بینند. پانجا با شلیک شکارچیان کشته می‌شود. علاوه بر آن رئیس اویاما به دنبال به دست آوردن قدرت و فریب سازمان ملل است و در مقابل کینجی و لئو برای نجات حیوانات و محیط زیست آن‌ها تلاش می‌کنند که این موضوعات در دنیای کودکان معنادار نیستند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  رئیس اویاما، با نابود شدن جنگل‌ها و برای نجات محیط زیست، پروژه‌ی عظیمی به نام جنگل نوین را ایجاد می‌کند و با انتقال حیوانات به این جنگل و کنترل آن‌ها، قصد دارد طبیعت تازه‌ای ایجاد کند. در همین حین کینجی، پسر اویاما، که زبان حیوانات را متوجه می‌شود با شنیدن حرف‌ها و صدای آنان و با دقت در تصمیم‌گیری‌های پدرش، پی‌می‌برد که او تنها به قدرت فکر می‌کند و به حیوانات و زندگی آن‌ها اهمیتی نمی‌دهد. دوستی کینجی با شیر کوچکی به نام لئو و دیدن زندگی سخت آنان در جنگل و همچنین کشته شدن پدر لئو به خاطر دستور اویاما، او را وارد ماجراهای تازه‌ای می‌کند و که نهایت سبب نابودی جنگل نوین و برگرداندن حیوانات به زادگاه اصلی‌شان می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما انسان‌ها برای نگهداری از محیط زیست چه کارهایی می‌توانند انجام دهند؟ فکر می‌کنید چرا حیوانات توانستند رابطه‌ی خوبی با کینجی برقرار کنند و دوست او باشند؟
  اویاما برای به دست آوردن قدرت، تلاش می‌کرد تا بر همه چیز کنترل داشته باشد، برای شما قدرت چه معنایی دارد و فکر می‌کنید چه راه‌هایی برای رسیدن به قدرت وجود دارد؟
  پروفسور با وجود دستورات رئیس خود، انتخاب می‌کند تا کاری که فکر می‌کند درست است را انجام دهد، تا به حال برای شما هم پیش آمده در چنین موقعیتی قرار بگیرید؟ در آن لحظه چه کاری انجام داده‌اید و چه احساسی را تجربه کرده‌اید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۷۵
  سال انتشار ۱۹۶۶