صحرا

(Sahara)
thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک مار و عقرب، و تجربه‌های آن‌ها از دوستی، وفاداری و رسیدن به پختگی

سال: 2017
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مار افعی، به‌واسطه‌ی مهربانی و تفاوتش با دیگر هم‌نوعان خود، مورد تمسخر قرار می‌گیرد و ناچار به ترک هم‌نوعانش می‌شود. دو مار جوان احساس می‌کنند متعلق به سرزمین خودشان نیستند و اطرافیان‌شان آن‌ها را درک نمی‌کنند. احساسات و تجربه‌های آن‌ها از ناامیدی و امیدواری، تنهایی، تعلق و دوستی، و تلاش برای رسیدن به هدف، بیشتر برای نوجوانان معنادار است تا کودکان. مار افعی در آخرین مرحله از مشکلات، پوست می‌اندازد و از همیشه زیباتر می‌شود، که نشانه‌ای از رشد یافتن او در خلال چالش‌هاست.
  مار و عقرب، به‌رغم تفاوت‌های زیادی که دارند، با هم دوست‌اند و وفاداری‌شان به هم باعث تعجب همه می‌شود. مار برای نجات دوستانش تمام تلاشش را می‌کند و شجاعانه به استقبال خطر می‌رود. مارها برای رسیدن به زندگی بهتر از محل زندگی خود کوچ می‌کنند. اما زندگی در هر جا، خطرات خاص خود را دارد. آن‌ها باید یاد بگیرند چطور با خطرات روبه‌رو شوند و از خود محافظت کنند. عقرب موفق می‌شود خانواده‌ی جدیدی برای خود پیدا کند اما این باعث نمی‌شود دوستش و هدف مشترک‌شان را فراموش کند.
  مار و عقرب، دو شخصیت اصلی فیلم، با هم‌نوعان خود از گونه‌ی دیگری روابط عاشقانه پیدا می‌کنند. بوسه‌های متعدد یا صدای آن در پس پرده از نسخه‌ی دوبله حذف شده است. یکی از مارها به زور در آغوش کشیده می‌شود و با سیلی به طرف مقابل از خود دفاع می‌کند. یکی از مارها پیوسته به دنبال گرده‌ی گل‌هاست، از همه سراغ می‌گیرد و اصرار دارد کسی این موضوع را به پدرش نگوید. اما در پایان فیلم موفق می‌شود در برابر وسوسه‌ی گرده‌ها مقاومت کند.
  آجار و پیت مورد تحقیر و زورگیری قرار می‌گیرند. عبارت‌های توهین‌آمیزی همچون رختخواب‌ خیس‌کن، سوسول، دیوانه، احمق، برای تمسخر و تحقیر دیگران استفاده می‌شود. یک بار هم عبارت «روی آب بخندید‌» در پاسخ به تمسخرها به کار می‌رود. چند مورد تهدید به مرگ وجود دارد.
  مسیریابی در شب از روی ستاره‌ها و برخی صورت‌های فلکی و ستاره‌های آسمان معرفی می‌شود. همچنین، یکی از مارها پوست می‌اندازد. همچنین، کودکان با زندگی در صحرا، جانوران کویر و قنات آشنا می‌شود.
  صحنه‌های متعددی از تعقیب و گریز، زدوخورد فیزیکی، مشت، سیلی، گزش ناخودآگاه عقرب، سقوط از آسمان، دست‌وپا زدن در آب و خطر غرق شدن، و طوفان شدید وجود دارد. شخصیت‌های اصلی فیلم بارها در خطر قرار می‌گیرند یا از هم جدا می‌شوند اما آسیبی نمی‌بینند و دوباره یکدیگر را پیدا می‌کنند. همچنین، گزش عقرب، باعث به خواب رفتن موجودات می‌شود. به مرگ همه‌ی اعضای خانواده‌ی عقرب توسط انسان‌ها اشاره می‌شود. یکی از مارها به زور در آغوش کشیده می‌شود و او با سیلی مزاحم را از خود دور می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن صحرا یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی درباره‌ی ماجراجویی‌های یک مار افعی به نام آجار و دوستش عقرب است. آن‌ها در بیابان زندگی می‌کنند اما از وضعیت جامعه‌ی خود خسته شده و تصمیم می‌گیرند به جنگل کوچ کنند. از طرف دیگر، یک مار آبی به نام اوا از زندگی در جنگل خسته شده و می‌خواهد به بیابان بیاید. آن‌ها یکدیگر را در مرز ملاقات می‌کنند و با هم راه ماجراجویی را در پیش می‌گیرند. گیرافتادن اوا توسط مارگیر، آجار و دوستش را وادار به ورود به صحرا می‌کند. آن‌ها با وجود تفاوت‌هایی که دارند و مشکلاتی که برایشان پیش می‌آید، به یکدیگر وفادار می‌مانند و برای نجات دوستان‌شان شجاعانه به استقبال خطر می‌روند. دوستی، وفاداری، و شجاعت در رویارویی با مشکلات در این فیلم مورد تأکید قرار گرفته است. آجار با پشت سر گذاشتن چالش‌ها و خطرات صحرا رشد می‌کند و پس از پوست انداختن در آخرین مرحله، از همیشه زیباتر می‌شود.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از تعقیب و گریز، زدوخورد فیزیکی با مشت و سیلی، گزش عقرب، سقوط از آسمان، طوفان شن و غوطه خوردن در آب وجود دارد. شخصیت‌های اصلی فیلم بارها در خطر قرار می‌گیرند یا حوادث آن‌ها را از هم جدا می‌کند اما دوباره موفق می‌شوند هم را پیدا کنند. موارد بزرگسالانه‌ی متعددی نیز در فیلم وجود دارد؛ از جمله روابط عاشقانه‌ی شخصیت‌ها که بخش‌های زیادی از آن در نسخه‌ی دوبله حذف شده و نیز اعتیاد یکی از مارها به گرده‌ی گل‌ها که در پایان فیلم موفق به مقاومت در برابر وسوسه‌ی آن می‌شود. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که با حضور و همراهی والدین آن را تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد خشن و ترسناک یا بزرگسالانه‌ی فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  آجار، مار افعی، و دوستش عقرب در بیابان زندگی می‌کنند و اوا، مار آبی، در جنگل زندگی می‌کند. آن‌ها از وضعیت جامعه‌ی خود به تنگ آمده و قصد ترک سرزمین خود را دارند. آجار و اوا به صورت اتفاقی در مرز یکدیگر را می‌بینند و با هم همراه می‌شوند. اوا خیلی زود در دام یک مارگیر حرفه‌ای می‌افتد و آجار برای نجات او وارد صحرا می‌شود. در صحرا خطرات متعددی او را تهدید می‌کند و دوستش را از او جدا می‌کند. اما آن‌ها در نهایت هم را پیدا می‌کنند و اوا را نیز نجات می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  گرده و علاقه‌ی گری به آن در این فیلم شبیه به چیست؟ گری چطور موفق می‌شود در برابر وسوسه‌ی آن مقاومت کند؟
  شخصیت‌های متعددی در این فیلم برای حل مشکلات‌شان از مشت و سیلی استفاده می‌کنند. به نظرتان در زندگی واقعی این روش جواب می‌دهد؟
  به نظر شما، تغییر محل زندگی همیشه حلال همه‌ی مشکلات است؟ در فیلم چطور به این موضوع پرداخته شده است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۴
  سال انتشار ۲۰۱۷