صحرا

(Sahara )

بررس متن: علی نجفی

14+ 12 تا 14 با همراهی والدین

فیلمی اکشن از ماجراجویی یک گروه اکتشافی در آفریقا همراه با پزشکان سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با یک بیماری کشنده

سال انتشار: 2005

صحرا

(Sahara )
14+
12 تا 14 با همراهی والدین

فیلمی اکشن از ماجراجویی یک گروه اکتشافی در آفریقا همراه با پزشکان سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با یک بیماری کشنده

سال انتشار: 2005

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
نوع‌دوستی، عدالت‌خواهی و مبارزه و اتحاد برای رسیدن به هدف، از دغدغه‌های معنادار دوره‌ی نوجوانی است که در این فیلم بسیار موردتأکید قرار گرفته است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
پزشکان سازمان جهانی بهداشت در کارشان تعهد دارند و جان خود را برای مهار بیماری به خطر می‌اندازند. اعضای گروه اکتشافی با شجاعت برای رسیدن به هدف مبارزه می‌کنند و هرگز تسلیم نمی‌شوند. آن‌ها برای عملی ساختن نقشه‌های خود با هم همکاری می‌کنند و برای پیروزی بر دشمن با گروه‌های دیگر متحد می‌شوند. رهبر گروه پیکارجویان حاضر نیست جان مردمش را بیهوده به خطر بیندازد.
محتوای بومی و فرهنگی
مخاطبان با خانه‌ها و سبک زندگی روستاییان آفریقایی کمی آشنا می‌شوند.
ترس و خشونت
سراسر فیلم آکنده است از صحنه‌های پیوسته‌ی جنگ و درگیری، دعوا و زدوخورد فیزیکی یا با خنجر، شلیک توپ، تانک و بالگرد، انفجار، آتش‌سوزی، ویرانی و کشتار. شخصیت‌های ابرقهرمانی فیلم بارها در خطر قرار می‌گیرند اما آسیبی نمی‌بینند؛ هرچند خودشان از کشتن دشمنان ابایی ندارند و افراد زیادی را از بین می‌برند. مردم زیادی توسط ژنرال به بیگاری گرفته می‌شوند، بر اثر سودجویی‌های او بیمار می‌شوند و جان خود را از دست می‌دهند.
گفتار نامناسب
کلماتی مانند لعنتی و سلیطه شنیده می‌شود. عبارت‌های جنسیت‌زده یا نژادپرستانه در فیلم وجود دارد؛ مانند: پرتابت مثل دخترها نباشد، یا هیچ‌ کس به [جان مردم] آفریقا اهمیت نمی‌دهد.
محتوای بزرگسالانه
صحنه‌های متعددی از مهمانی و رقص، سیگار کشیدن و نوشیدن وجود دارد. دو شخصیت اصلی زن و مرد حرف‌های معناداری رد و بدل می‌کنند. پرداختن به موضوعاتی مثل مبارزه با ظلم و پیروزی بر دشمن موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند؛ هرچند می‌توانند برای نوجوانان قابل ارتباط باشند.
آنچه والدین باید بدانند

صحرا فیلمی سینمایی است بر اساس رمانی به همین نام، اثر کلایو کاسلر، که به ماجراجویی یک گروه اکتشافی در آفریقا همراه با پزشکان سازمان بهداشت جهانی می‌پردازد. پزشکان در مورد عامل یک بیماری کشنده و ناشناخته تحقیق می‌کنند و اتفاقی با اعضای این گروه همراه می‌شوند. آن‌ها ناخواسته وارد جنگ داخلی کشور مالی می‌شوند و کشف منشأ بیماری، آن‌ها را رودرروی ژنرالی سودجو قرار می‌دهد. پزشکان تا آخرین لحظه از هدف خود که مهار بیماری و بازگرداندن سلامتی به عموم مردم است، دست برنمی‌دارند. اعضای گروه نیز با شجاعت با خطرات روبه‌رو می‌شوند و برای پیشبرد نقشه‌های خود با هم همکاری می‌کنند. آن‌ها در نهایت با پیکارجویان داخلی متحد می‌شوند تا با پیروزی بر دشمن مشترک‌شان، ظلم ژنرال و شیوع بیماری را متوقف کنند و در این راه گنجینه‌ی مورد نظر خود را نیز کشف می‌کنند. این فیلم بر نوع‌دوستی، همکاری و شجاعت در مبارزه با ظلم تأکید دارد و با تهدید به جهانی‌شدن خطر، شخصیت‌های داستان را هم‌تراز ابرقهرمان‌های شکست‌ناپذیر قرار می‌دهد. همچنین، فیلم با نشان دادن تصویری تاریک از کشوری آفریقایی، راه نجات مردم را متوسل شدن به کمک‌های خارجی معرفی می‌کند. سراسر فیلم آکنده است از صحنه‌های پیوسته‌ی جنگ و درگیری با سلاح‌های گرم و سرد نظیر خنجر و مسلسل و با ادوات جنگی نظیر تانک و بالگرد، و صحنه‌های متعددی از دعوا و زدوخورد، انفجار، ویرانی و کشتار. شخصیت‌های اصلی فیلم بارها در خطر قرار می‌گیرند اما همچون همه‌ی ابرقهرمان‌ها در نهایت آسیبی نمی‌بینند؛ هرچند خودشان از کشتن دشمنان ابایی ندارند. ژنرال ستمگر ارزشی برای جان مردم قائل نیست؛ او مردم را به بیگاری گرفته و با بی‌مبالاتی خود باعث مرگ بسیاری بر اثر بیماری شده است. تصویر ارائه‌شده در فیلم به اوضاع بسیاری از کشورهای جهان که درگیر جنگ داخلی و تهاجم نظامی شده‌اند، شباهت دارد و به نظر می‌رسد حاوی پیامی سیاسی در توجیه مداخله‌ی نیروهای خارجی در این کشورهاست. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات فیلم را داشته باشند.

چکیده داستان

پزشکان سازمان بهداشت جهانی در مورد منشأ بیماری کشنده و مرموزی در آفریقا تحقیق می‌کنند. تحقیقات، آن‌ها را به کشور مالی و جنگ داخلی آن وارد می‌کند. نیروهای ژنرال برای توقف تحقیقات به آن‌ها حمله می‌کنند اما اعضای یک گروه اکتشافی آمریکایی که به دنبال کشف گنجینه‌های قدیمی هستند، به کمک‌شان می‌آیند و با آن‌ها همراه می‌شوند. نتایج نمونه‌برداری‌ها نشان می‌دهد اگر آلودگی مهار نشود، این بیماری درمان‌ناپذیر ظرف چند ماه از طریق آب به تمام جهان سرایت خواهد کرد. اعضای این گروه با پیکارجویان داخلی که به ظلم و ستم ژنرال اعتراض دارند، متحد می‌شوند تا با پیروزی بر دشمن مشترک‌شان، ظلم ژنرال و شیوع بیماری را متوقف کنند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

چه پیامی از تماشای این فیلم گرفتید؟ به نظرتان هدف از ساخت این فیلم چه بوده است؟ در مورد تاریخ استعمار کشورهای آفریقایی چیزی می‌دانید؟ فکر می‌کنید دوران استعمار کشورهای دیگر به پایان رسیده است؟ به نظرتان مردم کشور مالی چه راه‌هایی برای تغییر وضعیت‌شان داشتند؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 124
سال انتشار 2005