صفر تا سکو

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی مستند و ورزشی درباره‌ی سه خواهر ووشوکار و تلاش و مبارزه‌ی آن‌ها برای غلبه بر مسائل دشوار زندگی و ساختن زندگی بهتر برای خود و خانواده‌شان

سال: 1396
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تلخی‌ها و شیرینی‌های زندگی دختران برای نوجوانان، به‌‌خصوص برای دختران نوجوان همذات‌پندارانه است. آن‌ها خواست روشنی دارند و برای رسیدن به آن با موانع زیادی روبه‌رو هستند. ارتباط با مادر، رفتن پدر و ارتباط خواهران با هم نیز در جهان کودکان و نوجوانان معنادار است. آن‌ها آدم‌هایی معمولی‌اند که با تکیه بر توانمندی‌های شخصی‌شان، برای رسیدن به خواسته‌هایشان تلاش می‌کنند.
  هر سه خواهر جسور، با پشتکار و خستگی‌ناپذیرند. آن‌ها به جای شکایت از شرایط بد زندگی، تلاش کرده‌اند آن را برای خودشان و اطرافیانشان بسازند. آن‌ها با رفتار و منش‌شان توانستند نظر مردم شهر را نسبت به خودشان تغییر دهند و تحسین و احترام آن‌ها را برانگیزند. دختران از محدودیت‌ها و امکانات ناکافی خود آگاه‌اند، موانع ورزش قهرمانی در کشوری مثل ایران را نیز می‌شناسند و با وجود این، عزم‌شان را جزم کرده‌اند تا برای بهبود شرایط زندگی‌شان، به قهرمانی در ورزش برسند. ارتباط هر سه با هم و با خانواده و مردم محل، دوستانه و با مهربانی و احترام است و همزمان، شور و سرزندگی کودکانه و امیدواری هم در رفتار و گفتارشان موج می‌زند.
  شهربانو و شوهرش هم را بغل می‌کنند و می‌بوسند و بخشی از فیلم به رابطه‌ی آن‌ها، احساس‌شان نسبت به هم و حق مرد در اجازه به زن در مورد خروج از کشور می‌پردازد. گفته می‌شود پدر دختران یک روز آن‌ها را ترک کرده و زن دیگری گرفته است. موضوع فقر و اجبار به کار کردن در کودکی، موضوع پررنگی در خاطرات شخصیت‌ها از کودکی‌شان است.
  از عباراتی مثل می‌زنمت و می‌کشمت گاهی به شوخی استفاده می‌شود. لهجه‌ی سمیرمی شخصیت‌ها ممکن است گاهی فهم حرف‌هایشان را دشوار کند.
  مخاطبان با ورزش ووشو، مراحل آمادگی برای رفتن به مسابقات، تمرین‌های ورزشکاران و به‌طور کلی با فضای مسابقات قهرمانی ووشو آشنا می‌شوند.
  فیلم به فضای شهری سمیرم، طبیعت و جغرافیای شهر، پوشش و ظاهر و لهجه‌ی مردم و نیز به بعضی از نغمه‌های محلی شهر می‌پردازد.
  خواهران از فقر و زندگی سخت کودکی‌شان حرف می‌زنند و این‌که در کودکی کتک می‌خورده‌اند. پدرشان یک روز آن‌ها را ترک کرده و خانواده‌ی دیگری تشکیل داده و مادر و دختران از این حادثه به تلخی یاد می‌کنند. سراسر فیلم شاهد مبارزات بدنی ووشوکاران در تمرین‌ها و مسابقات هستیم. مبارزات‌شان در خیلی از مواقع با آسیب بدنی همراه است. در یک صحنه الهه را می‌بینیم که در یک مسابقه و در اثر ضربه‌ی حریف، چشمش به شدت ورم کرده و احتمال داشته بینایی‌اش را از دست بدهد. وقتی سهیلا و بعد از او الهه برای مسابقات انتخاب نمی‌شوند، غصه‌دار می‌شوند، گریه می‌کنند و لحظاتی عصبانی می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  صفر تا سکو مستند بلندی درباره‌ی زندگی شخصی و ورزشی سه خواهر قهرمان ووشو است. شهربانو، الهه و سهیلا منصوریان که در شهر سمیرم و در دل فرهنگی مذهبی زندگی می‌کنند، از کودکی با سختگیری‌ها و تنبیه‌های پدرشان، مجبور به انجام کارهای سنگین بدنی و به قول خودشان، کارهای مردانه می‌شوند و با بدنی قوی و ورزیده پا به دوران نوجوانی می‌گذارند. از همان زمان، علاقه به ورزش‌های رزمی را در خودشان پیدا می‌کنند و در نهایت، ووشو را که ترکیبی از چند ورزش رزمی است، انتخاب می‌کنند. آن‌ها متوجه می‌شوند که با پیشرفت در ورزش و رسیدن به موقعیت قهرمانی می‌توانند شرایط نابه‌سامان اقتصادی خود و خانواده‌شان را بهبود دهند. بنابراین با وجود امکانات محدود و موانع زیاد، و بدون بهره بردن از تمرین‌ها و رژیم‌های تغذیه‌ا‌ی اصولی، با انگیزه و پشتکار بی‌نظیری که دارند، پله‌های موفقیت در ووشو را یکی‌یکی بالا می‌روند و تا مدال طلای جهان هم می‌رسند. آن‌ها که با مادر و برادرشان زندگی می‌کنند، از جوایز بازی‌ها، زندگی مادر و برادرشان را هم تأمین می‌کنند و به گفته‌ی خودشان، همان‌قدر که قهرمانی برایشان مهم است، پولی که بابت قهرمانی به آن‌ها تعلق می‌گیرد نیز برایشان حیاتی و سرنوشت‌ساز است. آن‌ها با تلاش شبانه‌روزی توانسته‌اند بخشی از آرزوهایشان را محقق کنند ولی برای داشتن زندگی دلخواه‌، راه دراز و دشواری پیش رو دارند؛ زندگی‌ای که مثل خیلی از کودکان، از پیش برایشان آماده نشده بود و خودشان شروع به ساختنش کردند.
  فیلم صحنه‌های ترسناک و خشن مرسوم را ندارد اما موضوعات غم‌انگیز زیادی در مورد زندگی گذشته‌ی دختران، کتک خوردن، اجبار به کارهای سخت و نیز موضوع رفتن پدرشان وجود دارد که می‌تواند برای کودکان آزاردهنده باشد. همچنین، سراسر فیلم تصویرگر مبارزات بدنی ووشوکاران در تمرین‌ها و مسابقات است. تماشای این فیلم برای کودکان و نوجوانان زیر ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موضوعات تلخ و غم‌انگیز داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  این فیلم مستند، داستان زندگی سه خواهر ورزشکار سمیرمی به نام‌های شهربانو، الهه و سهیلا است که در رشته‌ی ووشو فعالیت می‌کنند و قهرمانان این رشته به حساب می‌آیند. آن‌ها کودکی را در فقر و سختی گذرانده‌اند اما به گفته‌ی خودشان، با سختگیری‌ها و تنبیه‌های پدرشان، قوی و ورزیده بار آمده‌اند. خواهران از همان نوجوانی تصمیم می‌گیرند ورزش‌های رزمی را شروع کنند و با وجود امکانات کم و نداشتن تمرین‌های اصولی بدنسازی و تغذیه‌ی مناسب و با وجود موانعی که در ایران بر سر ورزش قهرمانی زنان وجود دارد، با تلاش و پیگیری فراوان موفق می‌شوند روز به روز خود را توانمندتر کنند و ورزش ووشو را در حد قهرمانی دنبال کنند. آن‌ها در مسابقات مختلف مدال‌آور می‌شوند و جوایز مالی مسابقات را صرف تأمین زندگی خانوادگی‌شان می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه ویژگی‌هایی در این سه خواهر وجود داشت که به آن‌ها کمک کرده بود به خواسته‌هایشان برسند؟ به نظر شما هر کس مثل این سه خواهر تلاش کند می‌تواند به خواسته‌اش برسد؟
  ارتباط خواهرها با هم چگونه بود؟ آن‌ها چقدر و چگونه از هم حمایت می‌کردند؟ رابطه‌ی آن‌ها با مادر و برادرشان چگونه بود؟
  دختران نسبت به پدرشان چه احساسی داشتند؟ آن‌ها از رفتن پدرشان چه آسیبی دیده بودند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  تهیه کننده مهتاب کرامتی، طهورا ابوالقاسمی
  مدت زمان ۸۵
  سال انتشار ۱۳۹۶