طومار قرمز

(The Red Scroll)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی دختری نوجوان و چالش‌های او با پدر سخت‌گیرش، سفر او به سرزمینی جادویی و بازگشت با روحیه‌ای آماده‌ی مواجهه با چالش‌ها

سال: 2020
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نینا رابطه‌ی خوبی با پدرش ندارد و نمی‌تواند خواسته‌ها و احساساتش را با او در میان بگذارد. او در خانه احساس محدودیت می‌کند و برای رابطه با دوستانش زیر فشار است. نینا از تنش‌های بین مادر و پدرش خسته و عصبانی است و با تنها کسی که رابطه‌ی خوبی دارد، دوستش کیم است.
  نینا با وجود عصبانیت از پدرش، با او محترمانه رفتار می‌کند. او در سرزمین جادویی، مسئولیت اشتباهش را می‌پذیرد و به بقیه کمک می‌کند تا طومار را از جادوگر بگیرند. ووپا دوست وفادار و حمایتگری است که در همه‌ی موقعیت‌های سخت در کنار نینا می‌ماند و به او کمک می‌کند.
  کیم در بغل نینا می‌افتد و لپ‌هایش قرمز می‌شود. او از پنجره‌ی اتاق نینا بالا می‌آید و نینا با دیدن او لپ‌هایش قرمز می‌شود. ویکتور بعد از شنیدن آواز نینا او را بغل می‌‌کند و احساساتی بین آن‌ها نشان داده می‌شود. در جشن آدم‌های عجیب‌الخلقه، زن‌ها لباس‌های دو تکه پوشیده‌اند و همه در حال نوشیدن آبجو هستند. ووپا برای توهین به جادوگر باسنش را به سمت او حرکت می‌دهد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: دست‌وپاچلفتی، زده به سرم، لعنتی، چرت‌وپرت، دخلمو میاره.
  والدین نینا با هم دعوا می‌کنند و مادر از جدایی حرف می‌زند. نینا از دست پدرش عصبانی است و در خواب، او را به شکل هیولایی ترسناک می‌بیند. پدر با نینا بداخلاقی می‌کند. نینا از خانه فرار می‌کند و به تماس والدینش جواب نمی‌دهد. نینا در سرزمین جادویی با جادوگری ترسناک مواجه می‌شود که به او می‌گوید دختر بدی است. در آن‌جا اتفاقات ترسناک زیادی برای نینا می‌افتد. جادوگر به دختری شاهزاده اشعه می‌زند تا فرمان‌بردار شود. عروسک نینا تبدیل به موجود زنده‌ی بزرگی می‌شود. نینا و عروسک در باتلاق گیر می‌افتند. آن‌ها نزدیک است به آبشار پرت شوند. جادوگر می‌خواهد دنیا را به تاریی فروببرد. در سرزمین جادویی، درختانی ترسناک با شاخه‌های رونده، نینا و بقیه را آزار می‌دهند. موجودات عجیبی که یک چشم و یک پا و دو سر دارند دیده می‌شوند. دود سیاهی درون یک ماز، نینا و بقیه را دنبال می‌کند. حیوانات وحشی هیولامانندی بچه‌ها را محاصره می‌کنند. اژدهای غول‌پیکری به آن‌ها حمله می‌کند. نینا و ووپا در گودالی پرت می‌شوند و از دوستانشان جدا می‌شوند. ووپا دوباره عروسک می‌شود و نینا تنها می‌شود. در قصر جادوگر اسکلت‌هایی دیده می‌شود. دود تاریک پسرها را می‌گیرد و در قصر زندانی می‌کند و آن‌ها را خواب می‌کند. جادوگر شبیه عقابی غول‌پیکر می‌شود و به نینا حمله می‌کند. نینا از بلندی سقوط می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی دوبعدی درباره‌ی دختربچه‌ای به نام نیناست که سیزده سال دارد. او رابطه‌ی خوبی با پدرش ندارد و از دست سخت‌گیری‌های او کلافه و عصبانی است. مادر نینا هم از رفتارهای شوهرش با نینا گلایه دارد و به نظر می‌رسد به جدا شدن از او فکر می‌کند. یک روز که مادر فکر جدایی را به زبان می‌آورد، نینا با گریه از خانه خارج می‌شود. او وارد دنیایی جادویی می‌شود که به نظر می‌رسد شبیه دنیای کابوس‌هایش است. نینا در آن‌جا دوستانی پیدا می‌کند و متوجه بعضی از ویژگی‌های منفی خودش، از جمله زودباوری‌هایش می‌شود که در واقعیت باعث شده پدرش همیشه برایش نگران باشد. او بعد از مبارزه با جادوگری ترسناک و اثبات توانمندی‌هایش به خود، به دنیای واقعی برمی‌گردد و سعی می‌کند رابطه‌ی تازه‌ای با والدینش برقرار کند. فیلم نشان می‌دهد که اگر به خودمان باور داشته باشیم، می‌توانیم دیگران را هم مجاب کنیم که به ما اعتماد کنند.
  دعوای والدین نینا بر سر او موضوعی آزاردهنده است؛ هرچند احساس نینا از بودن در این وضعیت، می‌تواند برای خیلی از بچه‌ها هم‌ذات‌پندارانه باشد. در سرزمین جادویی موجوداتی غول‌پیکر و ترسناک، نینا و بقیه را دنبال می‌کنند. جادوگر موجودی پلید و بدجنس است که نینا را آزار می‌دهد و دوستانش را زندانی می‌کند. بین نینا و دوست صمیمی‌اش احساساتی در جریان است که باعث می‌شود گاهی لپ‌شان گل بیندازد. نکته‌‌ای که خوب است والدین به آن توجه کنند این است که ممکن است برداشت بچه‌ها از داستان فیلم این باشد که نینا در رفتاری که پدر با او دارد مقصر است، زیرا فیلم طوری پیش می‌رود که می‌تواند این احساس را به کودکان القا کند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دختری سیزده ساله به نام نینا که از رابطه‌ی پرتنش والدینش ناراحت است، روزی با عصبانیت از خانه خارج می‌شود و با افتادن در یک گودال و پیدا کردن طوماری قرمز، وارد سرزمینی جادویی می‌شود. او در همان بدو ورود، ارباب
  تاریکی را می‌بیند که از نینا می‌خواهد طومار را به او بدهد. او وقتی طومار را می‌گیرد، روی پلید و شیطانی خودش را نشان می‌دهد. ارباب تاریکی تصمیم دارد با جادوهایی که طومار قرمز در اختیار او می‌گذارد، همه‌ی سرزمین را در تاریکی فرو ببرد. نینا که از این ماجرا خبر ندارد و به دنبال راه برگشت به خانه است، پسری به نام ایدلر را می‌بیند و از او می‌شنود که جادوگر چه قصدی دارد. او و ایدلر و عروسک نینا که حالا جان گرفته است، به دنبال پس گرفتن طومار می‌روند. آن‌ها در راه با پسر دیگری به نام ویکتو دیدار می‌کنند و او هم با آن‌ها همراه می‌شود. آن‌ها در نهایت موفق می‌شوند طومار قرمز را از جادوگر بگیرند و سرزمین جادویی را نجات دهند. نینا هم به خانه برمی‌گردد و رابطه‌ی تازه‌ای را با والدینش آغاز می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چه چیزی در سرزمین جادویی باعث شد نینا وقتی به خانه برگشت، احساس متفاوتی نسبت به پدرش داشته باشد؟
  برای شما پیش آمده که وقتی در موقعیت سختی دور از والدین‌تان قرار می‌گیرید، احساسات بدی که درباره‌ی سخت‌گیری‌های آن‌ها دارید فراموش کنید؟
  فکر می‌کنید پدر نینا چرا در پایان فیلم به او اجازه داد به مهمانی خانه‌ی دوستش برود؟ او با ابتدای فیلم فرق کرده بود یا نینا فرق کرده بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان نلسون باتر جونیور Nelson Botter Jr.
  مدت زمان ۹۰
  کشور سازنده برزیل
  استادیو Tortuga Studios، Vitrine Filmes
  بازیگران ایزاک باردیوید، وندل بِزِرا، آنی گابریلی
  سال انتشار ۲۰۲۰