عروسک‌های زشت

(UglyDolls)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش عروسک‌های زشت برای دست یافتن به احساس ارزشمندی و ورود به دنیای واقعی

سال: 2019
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماکسی مثل هر بچه‌ای پر از امید و آرزوست و از کنجکاوی و تلاش برای پیروزی خسته نمی‌شود. احساسات شخصیت‌ها از قبیل دوستی، حسادت و خودخواهی در دنیای کودکی معنادار است.
  ماکسی پرانرژی و ماجراجوست و برای رسیدن به رؤیایش پشتکار دارد؛ هرچند در دقایقی از فیلم ناامید می‌شود. دوستان او همیشه حامی و همراه او هستند. مندی کم‌کم متوجه می‌شود که چیزی مهم‌تر از زیبایی ظاهری وجود دارد و یاد می‌گیرد خود واقعی‌اش را بپذیرد. او به ماکسی کمک می‌کند ایمان ازدست‌رفته‌ی خود را دوباره پیدا کند.
  عروسک‌های سرزمین بی‌نقصی همه اندام‌هایی لاغر و کشیده دارند و دخترها با لباس و دامن خود پز می‌دهند. همچنین، دخترها برای جلب توجه لو رقابت می‌کنند و با آواز و حرکات موزون او از حال می‌روند. عروسک‌ها برای زیبا کردن خود از برق لب، ماسک صورت، لوسیون، موچین و لوازم آرایشی استفاده می‌کنند. فیلم با نمایش عروسک‌های خوش‌رنگ‌وآب آگلی‌دال و تأکید بر این‌که هر بچه باید یک عروسک داشته باشد، ممکن است بچه‌ها را به داشتن عروسک‌های داخل فیلم ترغیب کند. در یک صحنه، عروسک کج و کوله وسط دریا خودکشی می‌کند. در صحنه‌ی کوتاهی، نقاشی زنی برهنه در ساحل دیده می‌شود.
  لو عروسک‌های بسیاری را با صفت زشت تحقیر می‌کند. در دوبله معمولاً به جای زشت از لفظ کج‌و‌کوله استفاده شده است. عروسک‌ها گاهی لحن نامناسبی دارند و مثلاً از تعابیری مثل ساموعلیک، هلاکتم، و به درک استفاده می‌کنند. همچنین، عبارت‌های توهین‌آمیزی در فیلم وجود دارد که در نسخه‌ی دوبله بیشتر و بی‌ادبانه‌تر شده است؛ نظیر بخورش (کیک)، کله‌شیبی، با هم بیرون‌روی کنیم، نره‌غول، سگ‌توله، پدرسگ، اوشکول، بزنیم پاره‌پوره‌ش کنیم.
  عروسک‌ها در صحنه‌های متعدد از ارتفاع‌های بلند می‌افتند، به در و دیوار می‌خورند یا از تونل‌های تاریک عبور می‌کنند. در چند مورد، آدم‌های لو با یک کیسه‌ی بزرگ آدمربایی می‌کنند. لو عروسک‌ها را به بازیافت شدن تهدید می‌کند. دستگاه بازیافت قیافه‌ی ترسناکی دارد که با چشمان قرمز و دندان‌های تیز هر چیزی را خرد می‌کند. عروسک‌ها آخرین لحظه از آن نجات می‌یابند. در چند صحنه، عروسک‌ها توسط یک ربات غول‌پیکر سگ یا جاروبرقی اسیر می‌شوند. به علاوه، در صحنه‌های پایانی فیلم، عروسک‌ها تن‌به‌تن مبارزه می‌کنند و از یک میخ به عنوان نیزه استفاده می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  عروسک‌های زشت یک انیمیشن کامپیوتری است که بر اساس داستانی نوشته‌ی روبرت رودریگز و با استفاده از شخصیت‌های برند عروسکی آگلی‌دال ساخته شده است. داستان در مورد عروسک‌هایی کج‌و‌کوله است که به‌خاطر نقص‌هایشان از ورود به دنیای واقعی منع شده‌اند. ماکسی که همیشه در رؤیای یافتن بچه‌ی دلخواهش به سر می‌برد، سرانجام به کمک دوستانش برای یافتن دنیای بیرون به راه می‌افتد. آن‌ها از مؤسسه‌ی بی‌نقصی سر در می‌آورند؛ جایی که مسئول خوش‌قیافه‌اش سعی می‌کند بی‌نقصی را در ویژگی‌های خاص ظاهری خلاصه کند. کج‌و‌کوله‌ها با پشتکار تلاش می‌کنند ارزش درونی‌شان را نشان دهند و معیارهای ظاهری زیبایی را بی‌اعتبار جلوه دهند. شعرها و آوازهای مختلفی در فیلم وجود دارد که به فارسی ترجمه شده‌اند. در اغلب شعرها مدام تکرار می‌شود که چون زشت‌اید، بی‌ارزش‌اید و کمی طول می‌کشد تا عروسک‌ها بفهمند تفاوت‌هایشان است که آن‌ها را منحصربه‌فرد می‌کند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ عروسک‌ها از ارتفاع‌های بلند می‌افتند، به در و دیوار می‌خورند یا در تونل‌های تاریک سقوط می‌کنند. همچنین، صحنه‌هایی از آدمربایی و درگیری فیزیکی با مشت و لگد بین عروسک‌ها وجود دارد. دستگاه بازیافت شبیه هیولایی غول‌پیکر و با چشمان قرمز و دندان‌های تیز فلزی ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد؛ کج و کوله‌ها در آخرین لحظه از آن نجات پیدا می‌کنند. عبارت‌های توهین‌آمیز و تحقیرآمیز متعددی در فیلم به کار می‌رود که در دوبله به آن اضافه هم شده است. فیلم با اندام‌های لاغر و کشیده‌ی عروسک‌ها و استفاده از لوازم آرایشی، تصویری کلیشه‌ای از زیبایی ارائه می‌دهد. به علاوه، بچه‌ها ممکن است بخواهند عروسک‌های خوش‌رنگ‌وآب داخل فیلم را داشته باشند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد خشن و ترسناک و بزرگسالانه‌ی آن را داشته باشند.

  چکیده داستان

  عروسک‌های کج و کوله (زشت) در شهری به نام کج‌وکولستان در کنار هم خوشحال زندگی می‌کنند. ماکسی هر روز امیدوار است همان روزی باشد که او بچه‌ی مناسب خودش را پیدا می‌کند. اما بالأخره صبرش تمام می‌شود و تصمیم می‌گیرد با دوستانش به جستجوی دنیای بزرگ بیرون برود. آن‌ها وارد تونلی تاریک می‌شوند و از مؤسسه‌ی بی‌نقصی سر در می‌آورند؛ جایی که عروسک خوش‌قیافه‌ای به نام لو، عروسک‌های بی‌نقص را از بقیه جدا می‌کند و به دنیای واقعی آدم‌ها و عروسک‌های متفاوت را به کج‌وکولستان می‌فرستد. لو ماکسی و دوستانش را تحقیر می‌کند اما پشتکار ماکسی او را متقاعد می‌کند تا به آن‌ها اجازه دهد در آزمون نهایی شرکت کنند. در نهایت، آن‌ها پذیرفته می‌شوند و خود لو است که با خودخواهی‌اش شکست می‌خورد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان تصویر ذهنی ما از خودمان چه تأثیری بر زندگی‌مان می‌گذارد؟ ماجراجویی‌های ماکسی در مؤسسه‌ی بی‌نقصی، ذهنیت او در مورد خودش را چگونه تغییر داد؟
  تابه‌حال ضرب‌المثل «مردم عقل‌شان به چشم‌شان است» را شنیده بودید؟ این ضرب‌المثل چه موقع به کار می‌رود؟
  تفاوت‌ها باعث می‌شوند بدرخشیم؛ چقدر با این جمله موافقید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۸۷
  سال انتشار ۲۰۱۹