عصر یخبندان: دوره‌ی برخورد

(Ice Age: Collision Course)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی گروهی از حیوانات ماقبل تاریخ، مواجهه‌ی آن‌ها با خطر نابودی زمین و تلاش و تعهد جمعی برای نجات آن

سال: 2016
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هرچند هلو دختری جوان است ولی جنس ارتباط او با والدینش و چالشی که در مورد وابستگی و استقلال دارد، می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد. ماجراجویی جمعی حیوانات و همکاری آن‌ها برای رسیدن به هدف نیز ممکن است برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  مانی و الی والدین مهربان و حمایت‌گری‌ هستند. آن‌ها با وجود این‌که ابتدا از ازدواج دخترشان ناراضی‌اند ولی وقتی عشق و تعهد بین آن‌ها را می‌بینند، از ازدواج و رفتن آن‌ها حمایت می‌کنند. هلو هم نسبت به والدینش مهربان و مسئول است و دلش نمی‌خواهد آن‌ها را آزار بدهد. اما به آن‌ها نشان می‌دهد که باید او را به‌عنوان بزرگسال بپذیرند. باک شجاع و عاقل است و به بقیه‌ی حیوانات که با او نسبتی هم ندارند، کمک می‌کند. بقیه‌ی حیوانات هم نسبت به هم احساس دوستی و تعلق می‌کنند و به هم کمک می‌کنند.
  بخش‌های زیادی از داستان به روابط عاشقانه‌ی بین شخصیت‌ها مربوط می‌شود: رابطه‌ی الی و مانی، هلو و جولیان، سید و دوست دخترش. به بعضی مناسبات بزرگسالانه اشاره می‌شود: مانی چون سالگرد ازدواج‌شان را فراموش کرده به الی دروغ می‌گوید، مانی به رابطه‌ی هلو و نامزدش حسادت می‌کند، مانی و الی برای به هم زدن رابطه‌ی هلو نقشه می‌کشند.
  در نسخه‌ی اصلی از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مثل احمق، نادان، چرند، ضدحال، بی‌ریخت و ابله استفاده شده است. همچنین بخش زیادی از گفتگوهای فیلم حول محور موضوعات عاشقانه و مربوط به نامزدی و ازدواج و ابراز عشق است. در چند مورد جملات جنسیتی یا بزرگسالانه به کار می‌رود: امان از زن‌ها، عاشق شو و ترکش کن و نصف اموالشو بگیر، افکار آخرالزمانی. در نسخه‌ی دوبله‌ی گروه گلوری، کلمات و عبارات توهین‌آمیز و تمسخرآمیز بسیار دیگری نیز اضافه شده‌اند: خالتورای مکزیکی، شاسمنگا، سگ پدر، نیم وجبی، قبرستون دره، شاسکولانه، تاپاله‌ای، بوگندو، دارم برات، بالاخونه‌ت رو دادی اجاره، به درک، بی‌شعور.
  کودکان ممکن است با تماشای این فیلم به مطالعه درباره‌ی موجودات دوران ماقبل تاریخ و سرگذشت کره‌ی زمین علاقه‌مند شوند.
  فیلم دارای چندین صحنه و موقعیت ترسناک است که البته همه‌ی آن‌ها به‌صورت طنز و غیرواقعی به نمایش درآمده‌اند: برخورد شهاب‌سنگ‌ها به زمین و احتمال نابودی زمین و حیوانات می‌تواند برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. حیوانات سفری را آغاز می‌کنند که پرخطر است و مدام در معرض آسیب دیدن قرار دارند. اسکرات برای رسیدن به بلوط موردعلاقه‌اش آسیب می‌بیند و در یک صحنه اسکلتش نمایان می‌شود. احتمال خورده شدن شخصیت‌ها توسط دایناسورهای گوشتخوار هم وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که پنجمین قسمت از سری عصر یخبندان به شمار می‌آید. داستان درباره‌ی گروهی از حیوانات ماقبل تاریخ، مانند ماموت‌ها و ببرها است که به‌خاطر ماجراجویی‌های سنجاب بازیگوشی به نام اسکرات که در سفینه‌ی فضایی‌اش زندگی می‌کند، متوجه می‌شوند سیارک‌های فضایی در حال حرکت به سمت زمین‌اند و قرار است فاجعه‌ای برای کره‌ی زمین اتفاق بیفتد. آن‌ها با کمک و راهنمایی دوست قدیمی‌شان، تصمیم می‌گیرند سفری را آغاز کنند و از وقوع این فاجعه جلوگیری کنند. در کنار این ماجرا و در طول این سفر پرمخاطره، خانواده‌ی ماموت می‌فهمند که علاوه بر عشق و نیاز به هم، باید به فرزندشان فرصت مستقل شدن بدهند، خرس تنبل عشق حقیقی‌اش را پیدا می‌کند و خانواده‌ی ببر، بالاخره می‌توانند والدین خوبی باشند. کار گروهی، شجاعت و دوستی بین اعضای گروه به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند با هم از نابودی زمین جلوگیری کنند.
  این فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک زیادی دارد؛ از جمله برخورد شهاب‌سنگ‌ها به زمین و احتمال نابودی زمین و حیوانات یا خطرات زیادی که جان حیوانات را در طول سفر تهدید می‌کنند؛ البته همه‌ی این موقعیت‌ها به‌صورت طنز و غیرواقعی به نمایش درآمده‌اند. کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی در فیلم به کار رفته که در نسخه‌ی دوبله، بر تعداد و تنوع این عبارات اضافه شده است. همچنین، بخش‌های زیادی از داستان به روابط عاشقانه‌ی بین شخصیت‌ها مربوط می‌شود و گفت‌وگوهای عاشقانه و موقعیت‌های مربوط به نامزدی و ازدواج در فیلم پرشمارند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات مطرح شده درباره‌ی کره‌ی زمین و موجودات ماقبل تاریخ، برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  اسکرات، سنجابی که در فضا مشغول ماجراجویی‌هایش است، ناگهان وارد یک سفینه‌ی فضایی می‌شود و به خاطر عدم کنترل سفینه، منظومه‌ی شمسی را دچار آشفتگی می‌کند و تهدیدی جدی برای ماموتی به نام مانی و خانواده‌اش، اعضای گله و کره‌ی زمین به وجود می‌آورد. در این حین، هلو، دختر مانی می‌خواهد با پسری ازدواج کند اما مانی و همسرش، الی، نمی‌خواهند که دخترش با او ازدواج کند. از طرف دیگر، یک تنبل زمینی به نام سید، قصد ازدواج با یک هم نژادش را دارد اما هیچ حیوان ماده‌ای او را قبول نمی‌کند. ببری به نام دیگو و همسرش نیز می‌خواهند رابطه‌ی صمیمانه‌ای با بچه‌هایشان برقرار کنند اما هرچه سعی می‌کنند نمی‌توانند به نتیجه برسند؛ تا این‌که در روز سالگرد ازدواج مانی و الی، شهاب سنگ عجیبی به سوی آن‌ها می‌آید و ماجراجویی آغاز می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما صحنه‌های ترسناک در این فیلم خیلی ترسناک بودند یا نه؟ طنز بودن و بامزه بودن از ترسناکی صحنه‌ها کم کرده بود؟
  حیوانات چگونه توانستند مانع نابود شدن زمین شوند؟ چه ویژگی‌هایی به آن‌ها کمک کرد تا به موفقیت برسند؟
  به نظر شما چرا فیلم‌هایی مثل عصر یخبندان در قسمت‌های مختلف ساخته می‌شوند؟ فکر می‌کنید داستان در این قسمت تمام شد یا باز هم ممکن است ادامه پیدا کند؟ اگر شما بودید چگونه داستان را ادامه می‌دادید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۴
  سال انتشار ۲۰۱۶