علاءالدین

(Aladdin)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پسری ولگرد، کمک گرفتن از نیروی عشق و غول چراغ جادو برای رسیدن به هدف، با تأکید بر باور داشتن به خود

سال: 1992
  بررس فیلم: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  علاءالدین از موقعیت خودش ناامید می‌شود ولی با تلاش می‌تواند آنچه را که می‌خواهد به دست آورد. این ناامیدی از کمبود منابع و یا احساس کافی نبودن می‌تواند برای اکثر کودکان قابل درک باشد. او با فقر دست و پنجه نرم می‌کند و برای به دست آوردن غذا دزدی می‌کند. او تنهاست و احساس تعلقی ندارد.
  علاءالدین پسر فقیری است که خودش را برای بودن با پرنسس کافی نمی‌داند و سعی می‌کند تا خود را به شکل شاهزاده‌ها درآورد اما در طول فیلم یاد می‌گیرد که باید به خودش و توانایی‌هایش ایمان داشته باشد. او در طول ماجراهای فیلم دائماً برای پیروز شدن در مقابل نیات پلید جفار مبارزه می‌کند و با کمک دوستانش، در نهایت پیروز می‌شود. پرنسس جاسمین دختری است که حاضر نیست زیر بار حرف زور کسی برود، حتی اگر آن شخص پدرش، سلطان، باشد. با این همه در فیلم خیلی قدرتمند نشان داده نشده و بیشتر تکیه‌اش بر علاءالدین است و از او وفادارانه تبعیت می‌کند. اعراب هم در نقش‌های مثبت و هم منفی نشان داده شده‌اند؛ هرچند بعضی تصورات کلیشه‌ای در مورد فرهنگ‌شان دیده می‌شود.
  لباس پوشیدن‌ شخصیت‌ها بدن‌نماست. علاءالدین بالاتنه‌اش لخت است و یک جلیقه‌ی بی‌آستین می‌پوشد. جینی هیچ لباسی بر تن ندارد. شکم و پشت پرنسس جاسمین دیده می‌شود. در صحنه‌ای، پرنسس جاسمین ادای عاشق جفار بودن را درمی‌آورد و سعی دارد توجه او را جلب کند تا حواسش از علاءالدین که می‌خواهد چراغ جادو را بردارد پرت شود. در همان صحنه جفار را می‌بوسد. جاسمین و علاءالدین نیز در طول فیلم یکدیگر را در آغوش می‌گیرند و می‌بوسند.
  از بعضی کلمات توهین‌آمیز مثل ابله و احمق استفاده شده است.
  کودکان با یکی از قصه‌های هزار و یک‌ شب آشنا می‌شوند.
  فیلم بر اساس افسانه‌ای عربی ساخته شده و در محیطی با فرهنگ عربی اتفاق می‌افتد. کودکان با شیوه‌ی لباس پوشیدن، ساختار اجتماعی و افسانه‌های رایج در فرهنگ عرب آشنا می‌شوند.
  شخصیت‌های فیلم با دشمنان، با شمشیر و جادو، مبارزه می‌کنند. دشمنان نابود می‌شوند اما خود کشته شدن یا جسد نشان داده نمی‌شود. از بین رفتن دشمنان به شکل نابود شدن، یخ زدن، ذوب شدن یا از کار افتادن نشان داده می‌شود. جینی به‌دفعات تغییر شکل می‌دهد؛ اگر چه تبدیل به موجود وحشتناکی نمی‌شود اما صرف این تغییر شکل‌ها می‌تواند برای کودکان حساس آزاردهنده باشد. در پایان وقتی جفار تبدیل به غول چراغ می‌شود، تصویرش می‌تواند برای کودکان کم‌سن‌و‌سال یا حساس هراسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  علاءالدین انیمیشنی دوبعدی است که با اقتباس از افسانه‌ای عربی به همین نام از قصه‌های هزار و یک‌شب ساخته شده است. داستان درباره‌ی یک پسر شیطان خیابانی و فقیر است که وقتش را به دزدیدن غذا از بازار شهر می‌گذراند. ماجراهایش از وقتی شروع می‌شود که دختری را ملاقات می‌کند که بعداً مشخص می‌شود پرنسس جاسمین است. سرنوشت علاءالدین با پیدا کردن یک چراغ جادو در غار شگفتی‌ها تغییر می‌کند. غول چراغ یک موجود آبی بامزه و دوست‌داشتنی است که تنها آرزویش این است که آزادی‌اش را به دست بیاورد. از طرف دیگر، مشاور بدجنس سلطان، برای چراغ جادو و علاءالدین نقشه دارد. داستان در تعقیب و گریز بر سر چراغ جادو پیش می‌رود تا اینکه علاءالدین خودش را باور می‌کند و به این نتیجه می‌رسد که نمی‌تواند به چیزی که نیست تظاهر کند. پیام اصلی فیلم، باور داشتن خود است و این که عشق همه چیز را تسخیر می‌کند. فیلم بر اهمیت شجاعت، صداقت و وفاداری تأکید می‌کند.
  فیلم حاوی برخی صحنه‌های خشن و ترسناک است. شخصیت‌های فیلم با دشمنان، با شمشیر و جادو مبارزه می‌کنند. دشمنان نابود می‌شوند اما صحنه‌ی کشته شدن یا جسد نشان داده نمی‌شود. از بین رفتن دشمنان به شکل نابود شدن، یخ زدن، ذوب شدن یا از کار افتادن نشان داده می‌شود. موضوع اصلی فیلم حول و حوش عشق علاءالدین به جاسمین و تلاش برای ازدواج با او می‌گذرد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا کنار والدین احساس امنیت کنند و فرصت گفتگو در مورد موضوعات داستان هم برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  علاءالدین پسر ولگرد و فقیری است که غذایش را از بازار شهر می‌دزدد. او در خیابان با پرنسس جاسمین آشنا می‌شود. پرنسس جاسمین با هیچ‌ یک از خواستگارهایش ازدواج نمی‌کند و با لباس مردم عادی از قصر خارج می‌شود. علاءالدین یک چراغ جادو پیدا می‌کند و از غول چراغ می‌خواهد او را به شاهزاده تبدیل کند تا درخور پرنسس جاسمین باشد. جفار وزیر ارشد سلطان است و نیات پلیدی در سر دارد. او به دنبال غول چراغ جادوست تا از قدرت جادویی او برای تحقق نیاتش استفاده کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در فیلم به بعضی مفاهیم مثل واحه یا سراب اشاره شده، معنای آن‌ها را می‌دانید؟
  جینی قرار است چه کاری برای علاءالدین انجام دهد که خود علاءالدین قادر به انجامش نیست؟
  آیا در نهایت علاءالدین واقعاً به جادوی جینی احتیاج داشت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۱۹۹۲