عملیات آجیلی ۲: آجیلی اصل

(The Nut Job 2: Nutty by Nature)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی تلاش حیواناتی برای پس گرفتن محل زندگی رو به تخریب‌شان، اتحاد و همکاری آن‌ها و مقاومت تا رسیدن به نتیجه

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی بین حیوانات و همکاری آن‌ها برای رسیدن به هدف مشترک و نیز چالش‌ها و درگیری‌هایی که با هم پیدا می‌کنند، می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  اندی سنجابی دانا و خوش قلب است که تمام تلاشش را می‌کند تا حیوانات را به زندگی طبیعی‌شان برگرداند. او دست از تلاش برنمی‌دارد و در نهایت، موفق می‌شود حیوانات را متحد کند. حیوانات برای پیروزی بر شهردار با هم همکاری می‌کنند و ناامید نمی‌شوند. دوستی بین آن‌ها و حمایت‌شان از هم مشهود است. اما دختر شهردار، سنگدل و بدرفتار و خشن است. به تصویر کشیدن دختر کوچکی که این‌قدر بی‌رحمانه با حیوانات رفتار می‌کند، ممکن است برای کودکان خیلی آزاردهنده باشد.
  سرلی و اندی رفتارها و نگاه‌های عاشقانه دارند. همین‌طور پرشس و فرانکی. در صحنه‌ی آخر توله‌های پرشس و فرانکی را می‌بینیم. شهردار در یک صحنه مشروب می‌نوشد. شهردار می‌خواهد پارک را به شهربازی تبدیل کند تا پول بیشتری به دست آورد. و چند بار از رشوه حرف می‌زند.
  در نسخه‌ی اصلی از کلمات توهین‌آمیزی مثل احمق و نادان استفاده شده است. همچنین در بسیاری از موقعیت‌ها سرلی با لحن خشن و تندی با اندی حرف می‌زند. در نسخه‌ی دوبله، کلمات و عبارات توهین‌آمیز و تمسخرآمیز بسیاری استفاده شده: پدرکشتگی، حالم رو به هم زدی، لعنتیا، حالی‌شون می‌کنم، سگ دو می‌زنم، خیکی، با اون هیکل چاق‌تون، حمال‌های بیسواد. عبارات بزرگسالانه‌ی متعددی نیز وارد گفتار فیلم شده: قشر ضعیف مزه‌ی مرفهی و بی‌دردی رو چشید، دمت گرم، افت داره، هنوز طعمت روی لبامه، خانوم گلی خودم، باس ماس، رشوه‌تون رسید، خوشگله، دخل‌مون اومده، نانازی، به دمم.
  توجه کودکان به موضوعات محیط زیستی مثل حیوانات وحشی و نیازشان به محیط زندگی طبیعی و غذای طبیعی جلب می‌شود.
  فیلم دارای صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی است؛ از جمله این‌که تعقیب و گریز و زدوخورد فراوان است. راه‌حل همه‌ی شخصیت‌ها برای حل کردن مسائل‌شان، تخریب و نابودی و به هم ریختن همه چیز است. شهردار و دخترش بدجنس‌اند و با حیوانات رفتارهای خشنی دارند. آن‌ها بارها سعی می‌کنند با وسایل مختلف، حیوانات را بکشند. رفتارهای دختر شهردار شیطانی و خباثت‌آمیز است. ماموران شهردار برای گرفتن حیوانات به سمت آن‌ها دارت شلیک می‌کنند. آن‌ها حیوانات را دستگیر و زندانی می‌کنند. بادی از ارتفاع سقوط می‌کند و برای مدتی همه تصور می‌کنند مرده است. گروه موش‌های شهری در مورد تغییر رفتارهایشان به سمت رفتارهای خشونت‌آمیز حرف می‌زنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که در ادامه‌ی انیمیشن عملیات آجیلی ساخته شده است. داستان درباره‌ی گروهی از حیوانات وحشی و جونده مثل سنجاب و موش است که در پارکی زندگی می‌کنند. گروهی از آن‌ها از زندگی طبیعی و وحشی خسته شده‌اند و ترجیح می‌دهند از مغازه‌های آجیل‌فروشی غذا پیدا کنند. ولی یکی از آن‌ها به نام اندی، زنی خوش‌فکر و خردمند است و تلاش می‌کند بقیه را راضی کند که به زندگی غریزی‌شان برگردند و برای پیدا کردن غذا تلاش کنند. حیوانات بعد از ماجراهای مختلفی که تجربه می‌کنند و خطرات فراوانی که از سر می‌گذرانند، به این نتیجه می‌رسند که بهتر است به طبیعت برگردند و برای به دست آوردن غذا زحمت بکشند. آن‌ها با همکاری و اتحاد با هم و تلاش زیاد موفق می‌شوند پارک محل زندگی‌شان را از خطر خراب شدن توسط شهردار نجات دهند. فیلم بر اهمیت همکاری و دوستی برای رسیدن به هدف تأکید می‌کند.
  در این فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ تعقیب و گریز و زدوخورد فراوان است، راه‌حل همه‌ی شخصیت‌ها برای حل کردن مسائل‌شان، تخریب و نابودی و به هم ریختن همه چیز است. شهردار و دخترش بدجنس‌اند و با حیوانات رفتارهای خشنی دارند. حضور دختربچه‌ای سنگدل و بدرفتار می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر خیلی آزاردهنده باشد؛ به‌خصوص این‌که از چاقی او به عنوان عاملی برای تشدید احساس منفی نسبت به او سوءاستفاده شده است. در مجموع، تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا 9 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موضوعات فیلم برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  سرلی سنجاب و دوستانش متوجه می‌شوند که شهردار قصد دارد با حقه‌بازی، یک پارک تفریحی بزرگ در شهر بسازد که برای ساخت این پارک باید محل زندگی سرلی و بقیه‌ی حیوانات را خراب کند. حالا لازم است تا یک بار دیگر سرلی با حیوانات دیگر متحد شوند تا نقشه‌ی شهردار را برای نابودی خانه‌ی آن‌ها به هم بزنند. اما در این مسیر با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزهایی در این فیلم برایتان جالب بود؟ نسبت به قسمت اولش بهتر بود؟ چه تفاوت‌هایی داشت؟
  به نظر شما کسی که حیوانات را متحد کرد و رهبری آن‌ها را به عهده داشت سرلی بود یا اندی؟ او چه ویژگی‌هایی داشت؟
  علاقه‌ی حیوانات به خوردن غذاهای آماده و غیرطبیعی به زندگی ما انسان‌ها شباهتی دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۱
  سال انتشار ۲۰۱۷