عملیات هیولا‌ها

(Mission in Mocland)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی ماجراجویانه درباره‌ی تلاش تیم جست‌وجو برای یافتن سنگی حیاتی برای سیاره، همراهی و کمک ملکه و دانایان به تیم همراه با مبارزه با شر

سال: 2008
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اعضای تیم جستجو در سیاره‌ی مورتس به کشف و ماجراجویی می‌پردازند و با همکاری، مشارکت جمعی و دوستی با یکدیگر ماموریت را به پایان می‌رسانند. با بازگشت لیمبار، مردم خوشحال هستند و پیروزی را جشن می‌گیرند.
  ملکه پولا در مقابل حیله‌ی نفلین شکست نمی‌خورد و راه‌های متعددی را برای غلبه بر او امتحان می‌کند. او با مشورت و درخواست کمک از دانایان سیاره و با مهارت حل مسئله موفق به پیروزی می‌شود. اعضای تیم جست‌وجو با دوستی، همکاری، مشارکت جمعی و تفکر خلاق موفق به از بین بردن موانع می‌شوند. همدلی تیم جست‌وجو با بائوری شعبده‌باز، به او اعتمادبه‌نفس می‌دهد تا سنگ حیات را به دست آورد.
  کمبود لیمبار باعث ترس و نگرانی مردم از زندگی در آینده و نابودی سیاره شده است. فرمانده نفلین با از بین بردن محیط زیست و منابع طبیعی در تلاش برای کسب قدرتی سیاسی است تا به جایگاه حاکم سیاره دست پیدا کند.
  در فیلم کلماتی مانند؛ من پست هستم، من زشت هستم و تو چاخان میگی استفاده می‌شود. درصحنه‌ای دیگر شخصیتی که دارای چشمانی درشت است را با لفظ چشمان بابا قوری صدا می‌زنند. فرمانده نفلین از روی عصبانیت دانایان پیر سیاره را فسیل‌های دانا صدا می‌زند. در نسخه‌ی دوبله‌ از عبارت پشت سر بقیه صفحه نزار، استفاده‌شده است که برای کودکان معنادار نیست.
  کودکان همراه با منابع انرژی و آب و نگهداری از آن برای آیندگان و بحران کمبود آب آشنا می‌شوند. کارگروهی اعضای تیم جستجو، نحوه‌ی مشارکت جمعی و همکاری را توصیف می‌کند. در داستان اطلاعات مختصری درباره‌ی ستاره‌ها و نحوه‌ی عملکرد تلسکوپ‌ها بیان‌شده است. کودکان با مشاهده‌ی فیلم مهارت‌های حل مسئله، تصمیم‌گیری، همکاری و همدلی را می‌آموزند.
  در فیلم صحنه‌های زدوخورد در حین مبارزه وجود دارد. مائوری بعد از هر بار دروغ‌گویی و یا عصبانیت از دختری لاغر به دختری چاق تبدیل می‌شود، تغییر فرم بدن ممکن است برای کودکان در سنین کمتر احساس ترس به همراه داشته باشد. در زمان انجام شعبده‌بازی، شعبده‌باز موشکی را غیب می‌کند که به‌اشتباه به بدن تماشاچی‌ها برخورد می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی درباره‌ی لیمبار، ماده‌ای حیاتی در سیاره‌ی ماک است. فرمانده‌ی ارتش با دزدیدن لیمبار در تلاش برای کسب قدرت است. ملکه با تشکیل تیم جستجو سنگی حیاتی برای تولید لیمبار را پیدا کرده و با انداختن سنگ در چاه، لیمبار دوباره تولید می‌شود. ملکه برای حل مسئله با دانایان سیاره مشورت می‌کند و اعضای تیم جستجو با مشارکت جمعی و همکاری، موفق به پیروزی در ماموریت می‌شوند. شخصیت‌های داستان با همدلی یکدیگر شرایط دشوار را مدیریت می‌کنند و نسبت به حضور افراد جدید انعطاف پذیر هستند.
  در فیلم موقعیت‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد. شخصیت‌ها در زمان مبارزه از اسلحه و شمشیرهای لیرزی استفاده می‌کنند. مائوری با هر بار دروغ‌ گفتن و یا عصبانیت از دختری لاغر به فردی چاق تبدیل می‌شود.در نسخه‌ی دوبله از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده است. تماشای این فیلم برای کودکان کوچکتر از 6 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 6 تا 8 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  ماده‌ای حیاتی شبیه به آب، به نام لیمبار نقشی اساسی در حیات سیاره‌ی ماک دارد. فرمانده‌‌ی ارتش سیاره، نفلین، برای به دست آوردن پادشاهی ذخیره‌ی لیمبار سیاره را می دزد تا با تغییر و سپس فروش آن به مردم ثروتمند و قدرتمند شود. پولا، ملکه‌ی سیاره از تصمیم نفلین باخبر می‌شود و برای حل این مشکل نزد دانایان سیاره می‌رود تا راه‌حلی پیدا کند. ملکه با راهنمایی دانایان، گروهی را به‌عنوان تیم جستجو تشکیل می‌دهد تا سنگی حیات‌بخش به نام آلما را پیدا کنند. اعضای گروه، لولا، مینا و … به سیاره‌ی مورتس که ساکنینی شبیه به انسان‌های اولیه دارد می‌روند و با کمک شعبده‌بازی سنگ آلما را پیدا می‌کنند. در راه بازگشت مبارزه‌ای بین نفلین و نیروهای ملکه درمی‌گیرد و سنگ حیات‌بخش داخل یکی از چاه‌های لیمبار افتاده و منابع زیرزمینی شهر دوباره پر از لیمبار شده و ملکه و تیمش پیروز می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما فواید صرفه‌جویی در مصرف آب چیست؟ شما چه راهی را پیشنهاد می‌دهید؟
  به نظر شما دلیل پنهان‌کاری و دروغ‌گوئی بائوری چه بود؟ تابه‌حال برای شما هم پیش آمده در مورد موضوعی دروغ بگویید؟
  در چه موقعیت‌هایی با والدین و یا بزرگ‌ترها مشورت می‌کنید؟ مشورت با بزرگترها تا چه اندازه به شما در حل مشکلات کمک می‌کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Juanma Suarez
  مدت زمان ۸۴
  کشور سازنده اسپانیا
  استودیو Canal Sur Televisión، Forma Animada
  بازیگران آنتونیا دو میگوئل، فرانسیسکو کاردونا، نونیا دو لا گالا
  سال انتشار ۲۰۰۸