غریبه

(The Stranger)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای تلاش گروهی از پلیسان مخفی برای دستگیری یک قاتل، برقراری رابطه دوستی با او و اعتراف گیری، همراه با مضامینی چون تلاش، همدلی و دوستی

سال: 2022
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مارک رابطه‌ی دوستانه‌ای با فرزند کوچکش دارد، با او وقت می‌گذراند و برای مراقبت از او تلاش می‌کند. فرزند مارک شاهد لحظه‌هایی چون عصبانیت و غم پدرش است.
  مارک با تلاش مستمر و فرورفتن در نقش یک پلیس مخفی سعی بر برقراری رابطه دوستانه با هنری دارد تا بتواند راز قتل یک نوجوان را کشف کند. او مهربان و دلسوز است و در لحظه‌های زیادی از داستان را در حال مدیریت احساساتی چون غم و خشم ناشی از دوستی با هنری است. مارک با همدلی با هنری او را به خود نزدیک می‌کند. همچنین او در نقش پدر مسئولیت‌پذیر و همدل است.
  در صحنه‌های زیادی افراد در حال نوشیدن مشروبات الکلی هستند و سیگار می‌کشند.
  در طول فیلم از عباراتی نامناسب مانند ؛ لعنتی، احمق، گمشو، به جهنم استفاده شده است.
  این فیلم دارای صحنه‌هایی از ترس و خشونت است؛ یک کودک در داستان ربوده، شکنجه و کشته‌شده است. در یکی از صحنه‌ها یک تصادف رانندگی اتفاق می‌افتد. یک اتومبیل را با بنزین آتش می‌زنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  “غریبه” فیلمی سینمایی و بر اساس یک داستان واقعی درباره‌ی آدم‌ربایی و کشتن یک نوجوان است که در اوایل دهه‌ی 2000 در استرالیا اتفاق افتاده است. هنری فکر می‌کند یک برخورد تصادفی با مردی در اتوبوس، برای او همراه با شروع یک کار مناسب است. اما در واقعیت گروهی از پلیسان مخفی در طی یک نقشه از پیش برنامه‌ریزی شده به دنبال اعتراف گیری از هنری هستند. مارک در نقش یک دوست به هنری نزدیک می‌شود و او را وارد سازمانی می‌کند. مارک از هنری می‌خواهد برای جلوگیری از وقوع خطراتی برای سازمانشان هر گونه سابقه جنایی خود را فاش کند. هنری اما تنها به زندان رفتن خود را بیان می‌کند. مارک و گروه زیادی از پلیسان با تلاش و پشتکار بی‌سابقه هنری را متقاعد می‌کنند برای کسب موقعیت‌های مالی بهتر سابقه جنایی خود را افشا کند. در پایان هنری بعد از اعتراف به قتل، دستگیرشده و به زندان می‌افتد. مارک با مسئولیت‌پذیری و مدیریت احساسات موفق به پیروزی در این عملیات می‌شود. او در طول داستان فراز و نشیب‌های احساسی زیادی را به دلیل نزدیکی به هنری تجربه می‌کند و با انعطاف‌پذیری خود را کنترل می‌کند.
  در طول داستان صحنه‌هایی چون، تصادف رانندگی، جستجو برای جنازه نوجوان به قتل رسیده، آتش‌سوزی، مصرف مشروبات الکلی و سیگار وجود دارد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 15 تا 17 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که با همراهی والدین آن را تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  “هنری تیگ” مظنون به قتل یک نوجوان است اما پلیس مدرکی برای دستگیری او ندارد. هنری در یک هواپیما با مردی غریبه به نام پاول که پلیس مخفی است دوست می‌شود. پاول، هنری را به مارک معرفی می‌کند. مارک (که او هم پلیس مخفی است) در تلاش برای جلب اعتماد او و گرفتن اعتراف، با هنری، رابطه شدید و صمیمی برقرار می‌کند. او به هنری کار سطح پایینی را در یک سازمان مجرمانه پیشنهاد می‌کند. مارک تأکید می‌کنند که این سازمان بیش از هر چیز به صداقت اهمیت می‌دهد و هنری را به افشای هرگونه سابقه جنایی که می‌تواند آن‌ها را به خطر بیندازد، وادار می‌کند. هنری اعتراف می‌کند که درگذشته مدتی در زندان بوده و از زندان آزادشده است اما ادعایی مبنی بر انجام قتل نمی‌کند. مارک به مربی هنری تبدیل می‌شود و او را بیشتر به سازمان می‌کشاند و با چهره‌های با نفوذ دیگری آشنا می‌کند که همگی مخفیانه افسران پلیس هستند. پس از اینکه هنری برای مدت کوتاهی ناپدید می‌شود پلیس نگران فرار کردن او می‌شود. رئیس سازمان هنری را وسوسه می‌کند تا در قبال توضیح دادن جنایتی که انجام داده است زندگی جدیدی را برای او رقم می‌زند. در پایان هنری متقاعد می‌شود تا جنایت خود را فاش کند و در محل جنایت دستگیر می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید رمز موفقیت پلیس‌ها در این داستان جنایی چه بود؟
  آیا راه دیگری برای اعتراف گرفتن از هنری وجود داشت؟
  به نظر شما مارک در جریان دوستی با هنری چه احساساتی را تجربه کرده است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Thomas M. Wright
  رتبه MPAA TV-MA
  مدت زمان ۱۱۷
  کشور سازنده استرالیا
  استودیو Anonymous Content، Blue-Tongue Films، Rocket Science، See-Saw Films
  بازیگران ایون لزلی، جوئل اجرتون، شان هریس
  سال انتشار ۲۰۲۲