غول آهنی

(The iron Giant)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و علمی‌تخیلی درباره‌ی پسربچه‌ا‌‌ی تنها و دوستی او با یک غول آهنی، تلاشش برای تغییر نگاه انسان‌ها نسبت به غول آهنی و نگه داشتن او پیش خودش

سال: 1999
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی غول و هوگارت، به بخشی از مسائل و چالش‌های روزمره‌ی زندگی بسیاری از کودکان می‌پردازد؛ هوگارت تنهاست و غول را وارد دنیای تنهایش می‌کند. غول آهنی به هوگارت نیرو یا برتری ویژه‌ای نسبت به سایرین نمی‌دهد و او را از دیگران متمایز نمی‌کند. او برای ادامه‌ی ارتباطش با غول باید مقابل دیگران بایستد، آن‌ها را راضی کند و حتی گاهی پنهانکاری کند. در آخر هم او را از دست می‌دهد و این موضوع را با وجود تلخی زیادش، می‌پذیرد.
  هوگارت قهرمانی شجاع، کنجکاو، مهربان، متعهد و پرتلاش است. او گاهی خارج از محدوده‌ی امن مادرش و حتی گاهی خودش، ماجراجویی می‎کند. هوگارت بعد از دوستی با غول، به او وفادار است و نسبت به او احساس مسئولیت می‌کند. او مادرش را هم دوست دارد و نمی‌خواهد او را از دست بدهد. هوگارت نسبت به برخوردهای غیرمنصفانه‌ی دیگران با غول اعتراض می‌کند و سعی می‌کند به دیگران بفهماند او موجود بدی نیست. او به‌جای برخوردهای خشن با دیگران، سعی می‌کند برای آن‌ها توضیح دهد و آن‌ها را راضی کند. هوگارت خشن نیست. رفتارهای خشن را تأیید نمی‌کند و در تلاش است به غول بفهماند خشونت و کشتن درست نیست. او زمانی که غول را از دست می‌دهد، با آرامش می‌پذیرد؛ در عین این‌که می‌داند دلش برای او تنگ می‌شود. مادر و هنرمند نیز وقتی متوجه صداقت هوگارت می‌شوند، سعی می‌کنند به او و غول کمک کنند.
  در یک صحنه منشی در حال سیگار کشیدن است و افسر پلیس هم پیپ می‌کشد. به موضوع توطئه و احتمال نقش داشتن غول آهنی در یک توطئه اشاره می‌شود که موضوع کودکانه‌ای نیست. بعضی از پیام‌های مستقیم فیلم در نقد خشونت نیز موضوعاتی‌اند که بیشتر به بزرگسالان مربوط‌اند.
  از عباراتی مثل به جهنم چند بار استفاده می‌شود. لحن پلیس در صحنه‌های پایانی خشن و تهدیدآمیز است.
  غول آهنی با جثه‌ی عظیمش آهن می‎خورد و ایستگاه‎های برق را خراب می‌کند. او هوگارت را دنبال می‌کند و مردم را می‌ترساند. ساختمان‎هایی خراب می‎شوند و آهویی کشته می‎شود. غول با قطار برخورد می‎کند و چندین بار به او شکلیک می‎شود. غول برای دفاع از خود از نوعی اسلحه‌ی ویرانگر استفاده می‎کند. ارتش به غول حمله می‌کند. در بعضی صحنه‌ها موسیقی‎ فیلم نیز ترسناک و دلهره‌آور است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  غول آهنی یک انیمیشن ترکیبی دستی و کامپیوتری است که با اقتباس از رمانی به نام مرد آهنی، نوشته‌ی تد هیوز ساخته شده است. داستان این فیلم که در روستایی در دهه‌ی ۵۰ میلادی اتفاق می‌افتد، درباره‌ی پسربچه‌ای به نام هوگارت است که در جنگل با غولی آهنی روبه‌رو می‌شود و سعی می‌کند با او ارتباط برقرار کند. او به‌تدریج با غول دوست می‌شود ولی این رابطه برایش دردسرساز می‌شود. او برای ادامه‌ی ارتباطش با غول باید مقابل دیگران بایستد، آن‌ها را راضی کند و حتی گاهی پنهانکاری کند. رابطه‌ی غول و هوگارت، بخشی از مسائل و چالش‌های روزمره‌ی زندگی کودکان را به نمایش می‌گذارد؛ هوگارت تنهاست و غول را وارد دنیای تنهایش می‌کند. تفاوت این فیلم با فیلم‌های مشابهی که یک شخصیت فراانسانی دارند، این است که غول آهنی به هوگارت نیرو یا برتری ویژه‌ای نسبت به سایرین نمی‌دهد و او را از دیگران متمایز نمی‌کند. پیام فیلم درباره‌ی دوستی، همدلی و شجاعت است و نشان می‌دهد وقتی کسی را دوست داری، برای محافظت از او باید همه‌ی تلاشت را بکنی و مقابل دیگران بایستی و وقتی کاری را درست می‌دانی، باید برای رسیدن به نتیجه، پشتکار داشته باشی.
  فیلم صحنه‌هایی دارد که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ترسناک یا خشن باشند؛ از جمله حرکات و خرابکاری‌های غول آهنی، دنبال کردن پسر بچه و ترساندن مردم، کشته شدن آهو، شلیک به غول و واکنش دفاعی او و این‌که در پایان داستان، غول هوگارت را ترک می‌کند. موسیقی فیلم نیز در بعضی صحنه‌ها دلهره‌آور است. در فیلم به موضوعاتی مثل توطئه و استفاده از ربات به عنوان اسلحه اشاره می‌شود و برای حفظ امنیت کشور، ارتش وارد ماجرا می‌شود؛ این موضوعات به دنیای کودکان ارتباطی ندارند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که با حضور والدین فیلم را تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی ترس‌ها و نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان غول آهنی در اواخر دهه‌ی پنجاه میلادی در ایالت مِین آمریکا، با محوریت هوگارت هیوز آغاز می‌شود که با مادر پیشخدمتش، آنی، زندگی می‌کند. یک ‌شب هوگارت در جنگل یک ربات غول‌پیکر پیدا می‌کند که هر چیز فلزی‌ای را که پیدا می‌کند می‌جَود. هوگارت ابتدا می‌ترسد ولی هنگامی‌ که ربات در میان سیم‌ها گیر می‌کند، دلش برای او می‌سوزد و برق را قطع می‌کند تا بتواند فرار کند. ربات به‌تدریج تبدیل به بهترین هم‌بازی دنیا برای هوگارت می‌شود. او نمی‌داند ربات از کجا آمده ولی عکس‌العمل او در برابر تفنگ اسباب‌بازی هوگارت نشان می‌دهد که احتمالاً در گذشته به‌عنوان نوعی اسلحه استفاده ‌شده است. یکی از محلی‌ها به نام دین مک کوپین، به هوگارت اجازه می‌دهد که ربات را در محل نگهداری اشیای قراضه و اسقاطی‌اش مخفی کند ولی بازرس دولتی فکر می‌کند این غول آهنی قسمتی از یک توطئه است و هوگارت را برای تحویل دادن او زیر فشار قرار می‌دهد. مازلی ارتش را خبر می‌کند و ناگهان ربات و محاصره‌کنندگان با یک خطر واقعی مواجه می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه چیزی دوستی را واقعی می‌کند؟ داشتن یک دوست واقعی چه تغییراتی در زندگی آدم به وجود می‌آورد؟
  اگر جای هوگارت بودید چگونه با غول آهنی رفتار می‌کردید؟ چگونه موضوع را با خانواده‌تان در میان می‌گذاشتید؟
  دوست داشتید داستان چگونه تمام شود؟ اگر جای نویسنده بودید آخر داستان را چگونه می‌نوشتید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۶
  سال انتشار ۱۹۹۹