غول بزرگ مهربان

(The BFG )

بررس متن: نامیه اصفهانیان

9+ 7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی فانتزی درباره‌ی دختربچه‌‌ای یتیم و آشنایی او با یک غول بزرگ، و دوستی و همکاری بین آن‌ها برای نجات کشور از دست غول‌های بدجنس

سال انتشار: 2016

غول بزرگ مهربان

(The BFG )
9+
7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی فانتزی درباره‌ی دختربچه‌‌ای یتیم و آشنایی او با یک غول بزرگ، و دوستی و همکاری بین آن‌ها برای نجات کشور از دست غول‌های بدجنس

سال انتشار: 2016

بررس متن: نامیه اصفهانیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
سوفی یتیم است و در ارتباط با غول، کوچک و ضعیف است ولی تلاش می‌کند با او حرف بزند و او را بشناسد. او با دوستی با غول احساس قوی بودن می‌کند. دوستی، ناامیدی و شکست، تلاش برای حرف زدن با بزرگ‌ترها و کمک گرفتن از آن‌ها، احساس ناامنی و تنهایی از موضوعات پررنگ در این فیلم و در جهان کودکان‌اند.
محتوای آموزشی
فیلم به‌طور مختصر به ارتش انگلیس و وجود ملکه در ساختار سیاسی‌شان می‌پردازد. همچنین، کودکان با یکی از داستان‌های رولد دال آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
سوفی یک دختربچه‌ی معمولی با ظاهری معمولی است. او شجاع، کنجکاو و مصمم و در ارتباط با غول، مهربان و با توجه است، با احترام با او رفتار می‌کند، از او حمایت می‌کند و با او همکاری می‌کند. او همچنین وقتی به کمک ملکه نیاز دارد، از خود شجاعت نشان می‌دهد و حرفش را به او می‌زند و از کمک خواستن نمی‌ترسد. ظاهر و رفتارهای سوفی، کلیشه‌های مرسوم در مورد دختربچه‌ها را که در انیمیشن‌های کودک رایج‌اند، به چالش می‌کشد. غول مهربان و محترم است و همه جا از سوفی حمایت می‌کند. آن‌ها وقتی به مشکلی بر می‌خورند با هم حرف می‌زنند و به حرف‌های هم گوش می‌دهند. ملکه به‌عنوان یکی از بزرگسالان این فیلم، به حرف‌های سوفی گوش می‌دهد و او را جدی می‌گیرد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
صحنه‌های ترسناک و خشن متعددی وجود دارد؛ از جمله ارجاعات زیاد به خورده شدن توسط غول‌ها، دزدیده‌شدن سوفی توسط غول؛ هرچند بعداً می‌فهمیم غول مهربان است، اذیت شدن غول مهربان توسط ۹ غول دیگر و پرت کردن او سمت غول‌های دیگر، دعوای غول مهربان با بقیه بر سر سوفی، اشاره به مرگ والدین سوفی، ظاهر ترسناک غول‌های بدجنس و کابوس ترسناک سوفی.
گفتار نامناسب
با خوردن نوشیدنی سبزرنگ همه دچار گاز معده می‌شوند و در این مورد زیاد صحبت می‌شود. بعضی توهین‌ها هم از طرف غول‌های بدجنس نسبت به غول مهربان صورت می‌گیرد.
محتوای بزرگسالانه
در ابتدای فیلم چند مرد مست در خیابان دیده می‌شوند. غول مهربان نوشیدنی سبزرنگی درست می‌کند که حباب‌هایش برعکس حرکت می‌کنند و با خوردنش همه دچار گاز معده می‌شوند.
آنچه والدین باید بدانند

این فیلم لایو اکشن (ترکیب انیمیشن کامپیوتری با تصاویر واقعی) که با اقتباس از داستانی به همین نام از رولد دال ساخته شده، درباره‌ی دختربچه‌ی یتیمی به نام سوفی است که یک غول بزرگ او را می‌دزدد و به سرزمین غول‌ها می‌برد. سوفی به‌تدریج می‌فهمد که غول مهربان است و شب‌ها در خیابان‌ها می‌گردد و رؤیاهای خوب به خواب بچه‌ها می‌فرستد. آن‌ها تلاش می‌کنند با وجود تفاوت‌هایشان، دنیای هم را بشناسند و با هم دوست شوند و برای نجات کشور از دست غول‌های بدجنس با هم همکاری کنند. سوفی و غول در طول فیلم می‌فهمند که نباید از روی ظاهر در مورد دیگران قضاوت کنند و موجوداتی با اندازه‌ها و ظاهرهای متفاوت می‌توانند با هم دوست باشند. سوفی و غول در موقعیت‌های مختلف از هم دفاع می‌کنند و برای نجات کشور، هر جا که لازم است از دیگران کمک می‌خواهند. فیلم سرشار از لحظات امیدبخش و دلگرم‌کننده است و پیام‌های روشنی درباره‌ی دوستی، پذیرش تفاوت‌ها و احترام به دیگران، و شناخت نقاط قوت و ضعف خود دارد. صحنه‌های ترسناک و خشن متعددی در فیلم وجود دارند که برخی از آن‌ها برای کودکان کوچک‌ و حساس ترسناک‌اند؛ از جمله این‌که فضای ابتدای فیلم تاریک و پر از تعلیق است، سوفی در یتیم‌خانه زندگی می‌کند، او با خطر خورده شدن توسط غول‌ها مواجه است، غول‌ها بارها تلاش می‌کنند او را پیدا کنند و بخورند؛ این صحنه‌ها به خاطر تکنیک فیلم، خیلی واقعی‌تر از انیمیشن به نظر می‌رسند و نسبت به فیلم‌های مشابه، ترسناک‌تر و تأثیرگذارترند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی که فیلم را همراه والدین تماشا کنند، پیشنهاد می‌شود. کودکان کنار والدین احساس امنیت می‌کنند و فرصت گفتگو درباره‌ی ترس‌ها و نگرانی‌هایشان نیز برایشان فراهم می‌شود.

چکیده داستان

سوفی کودکی یتیم است که بیماری بی‌خوابی دارد. او زمان خود را از بعدازظهر تا نیمه‌شب، با راه رفتن در راهروهای یتیم‌خانه یا کتاب خواندن می‌گذراند. یک شب، او خود را رودررو با یک غول می‌بیند. غول او را می‌دزدد و همراه خود به جزیره‌ی غول‌ها می‌برد. سوفی ابتدا می‌ترسد که توسط غول‌ها خورده شود و پس از آن‌که می‌فهمد باید برای همیشه در آن جزیره زندگی کند، خشمگین می‌شود. در ادامه، سوفی و غول به‌تدریج یکدیگر را بهتر می‌شناسند و پس از آشکار شدن دوستی آن‌ها، غول از سوفی مراقبت و با او مهربانی می‌کند. آن‌ها سعی می‌کنند با همکاری یکدیگر، جزیره‌ی غول‌ها را از ساکنین قلدر و ترسناکی که مشتاق خوردن بچه‌هایی هستند که غول با خود می‌آورد، پاکسازی کنند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما سوفی از این‌که در یتیم‌خانه زندگی می‌کرد چه احساسی داشت؟ زندگی‌اش بعد از دوست شدن با غول مهربان چه تغییری کرد؟ چه صحنه‌هایی از فیلم برایتان خیلی ترسناک بود؟ نسبت به زورگویی‌های غول‌های بدجنس چه احساسی داشتید؟ تفاوت غول مهربان با بقیه‌ی غول‌ها چه بود؟ چه ویژگی‌هایی داشت که سوفی توانست با او دوست شود؟ تفاوت سوفی با بقیه‌ی دختربچه‌های انیمیشن‌ها چیست؟ ظاهر و رفتارهای او به بقیه‌ی دخترهای توی فیلم‌ها شباهت دارد؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 115
سال انتشار 2016