فارست گامپ

(Forrest Gump)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی یک فرد کم‌توان ذهنی و اتفاقات تلخ و شیرین زندگی‌اش از کودکی تا میانسالی، با تاکید بر توانمندی‌های دیگرش

سال: 1994
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فارست کودکی دوگانه‌ای دارد. مادری مهربان و حمایتگر و دوستی باوفا دارد ولی بچه‌های دیگر او را اذیت می‌کنند و دست می‌اندازند. او با حمایت‌های مادرش و جنی متوجه توانمندی‌هایش می‌شود و از آن‌ها برای کسب موفقیت و تایید دیگران استفاده می‌کند. احساسات و تجربه‌های فارست می‌تواند برای کودکان و نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  فارست خوش‌بین و امیدوار است و در همه‌ی اتفاقات ناخوشایند، روحیه‌اش را حفظ می‌کند. او از نقاط قوتش به خوبی استفاده می‌کند و با تقویت آن‌ها، ضعف‌هایش را جبران می‌کند. فارست نسبت به جنی وفادار است و چون تصور می‌کند می‌تواند شوهر خوبی برای او باشد، تلاش می‌کند او را به ازدواج راضی کند. او در جنگ هم سربازی متعهد است و وظایفی را که به عهده‌اش گذاشته‌اند با دقت انجام می‌دهد. مادر فارست مهربان و حمایتگر و بزرگ‌ترین تکیه‌گاه اوست. او به خاطر بهره‌ی هوشی پایین فارست، از او دلسرد نمی‌شود و همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند تا او نسبت به زندگی دید مثبتی داشته باشد و بتواند از توانایی‌هایش استفاده کند. مادر همیشه اتفاقات پیچیده‌ی زندگی را با زبانی ساده برای فارست توضیح می‌دهد. او به فارست یادآوری می‌کند که وقتی کم‌هوش است که خودش چنین تصوری درباره‌ی خود داشته باشد. او با این کار، تاثیر قضاوت دیگران روی زندگی فارست را کمرنگ می‌کند. جنی دوستی وفادار است که فارست را عمیقا دوست دارد. او به فارست کمک می‌کند تا متوجه توانایی‌اش در دویدن شود. توصیه‌ی جنی به فارست این است که در جنگ هم وقتی در معرض خطر قرار دارد فقط بدود و از مهلکه فرار کند. فارست از این توصیه‌ برای نجات جان خودش و دیگران استفاده می‌کند.
  به نظر می‌رسد مدیر مدرسه با مادر فارست رابطه‌ی جنسی داشته تا به ثبت‌نام او در مدرسه رضایت بدهد. جنی و مردی در ماشین در حال رابطه‌اند که فارست از راه می‌رسد. فارست از جنی می‌خواهد با او ازدواج کند. جنی سال‌ها بعد پسرش را به فارست نشان می‌دهد و می‌گوید بچه‌ی فارست هم هست. سروان در چند صحنه بالاتنه‌ی برهنه دارد. فارست باسن زخمی‌اش را به رییس‌جمهور نشان می‌دهد. چند شخصیت سیگار یا ماری‌جوانا می‌کشند و مشروب می‌نوشند. پدر جنی دائم‌الخمر است. چند رییس‌جمهور آمریکا ترور می‌شوند و فارست در جنگ آمریکا در ویتنام شرکت می‌کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: خنگ، عقب‌مونده، خل، ابله، دست‌وپاچلفتی، احمق، حیوون، عوضی، کثافت، گم شو، لعنتی، خفه شین، بزنم مخت رو داغون کنم، چه غلطی کردی، دروغگو، حماقت، کودن، بدبخت، کوفت کنیم، زده به سرت، دیوونه، کثافت.
  در فیلم به جنگ آمریکا در ویتنام، جنبش هیپی‌های آمریکا و ترور تعدادی از رؤسای جمهور آمریکا اشاره شده و ممکن است سرنخ‌هایی برای مطالعه‌ی بیشتر در اختیار مخاطبان قرار دهد.
  داستان فیلم در دهه‌ی شصت و هفتاد میلادی اتفاق می‌افتد و بعضی از عناصر فرهنگی آن دوره‌ی آمریکا به نمایش درآمده است؛ مثلا پوشش و ظاهر افراد، سبک زندگی آن‌ها، فضای شهری و معماری خانه‌ها و اتفاقاتی مثل جنبش هیپی‌ها.
  بچه‌ها فارست را آزار می‌دهند و او را دنبال می‌کنند. بچه‌های مدرسه نمی‌گذارند او روی صندلی کنارشان بنشیند. فارست مشکلی در پاهایش دارد و مجبور است با آتل فلزی راه برود. فارست پدر ندارد و جنی مادر. پدر جنی الکلی است و با او بدرفتاری می‌کند. او جنی را دنبال می‌کند تا با شلاق سیاهش کند. چند رییس‌جمهور آمریکا ترور می‌شوند. در جنگ،‌ ارتش آمریکا بمباران می‌شود و سربازان کشته و زخمی می‌شوند. دوست فارست در جنگ کشته می‌شود و فرمانده‌اش هر دو پایش را از دست می‌دهد. او از دست فارست عصبانی است که چرا نجاتش داده. فارست مردی را که تصور می‌کند جنی را اذیت کرده کتک می‌زند. مادر فارست سرطان دارد و می‌میرد. جنی ناگهان فارست را ترک می‌کند و فارست سرگشته و غمگین می‌شود. جنی بیماری وخیمی می‌گیرد و می‌میرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی که با اقتباس از رمانی با همین نام،‌ اثر وینستون گروم ساخته شده، درباره‌ی مردی با بهره‌ی هوشی پایین‌تر از متوسط به نام فارست گامپ است که با مادرش زندگی می‌کند و تنها یک دوست دارد که دختری به نام جنی است. فارست طی اتفاقی متجه توانایی خارق‌العاده‌اش در دویدن می‌شود و از همین استعداد برای راهیابی به دانشگاه و عویت در تیم راگبی کمک می‌گیرد. او که عاشق جنی است، می‌خواهد با او ازدواج کند ولی جنی به خاطر کم‌توانی ذهنی او راضی به ازدواج نمی‌شود. فارست به جنگ می‌رود و با خدماتی که انجام می‌دهد، بعد از بازگشت مورد تشویق رییس‌جمهور آمریکا قرار می‌گیرد. جنی هم بعد از این‌که زندگی پر از شکستی را پشت سر می‌گذارد پیش فارست برمی‌گردد و با او ازدواج می‌کند ولی ناگهان او را ترک می‌کند. فارست که مادرش را هم از دست داده، از غم رفتن جنی شروع به دویدن می‌کند و سه سال و خرده‌ای می‌‌دود. او در نهایت متوجه می‌شود از جنی صاحب پسری شده و دوباره با او ازدواج می‌کند. فیلم نشان می‌دهد کم‌توانی ذهنی در صورتی که به عنوان تنها ویژگی یک کودک مورد توجه و تاکید قرار نگیرد، نمی‌تواند محدودیت بزرگی برای او ایجاد کند. همچنین از زبان شخصیت‌های فیلم، به بازی متقابل سرنوشت و تصادف اشاره می‌کند و بر این نکته تاکید می‌کند که در هر صورت، ما نمی‌توانیم همه چیز را با اختیار خودمان انجام دهیم.
  فارست به خاطر کم‌توانی ذهنی و مشکلاتی که در راه‌رفتن دارد، در کودکی مورد آزار و اذیت بچه‌ها قرار می‌گیرد. جنی هم پدری خشن و بداخلاق دارد که با او بدرفتاری می‌کند. در جنگ، ارتش آمریکا بمباران می‌شود و هم‌رزمان فارست زخمی یا کشته می‌شوند. دوست او هم کشته می‌شود. مادر فارست و جنی، هر دو بیماری سختی می‌گیرند و از دنیا می‌روند. موضوعاتی مثل جنگ و ترور که چندین بار به آن‌ها پرداخته می‌شود، به دنیای کودکان ارتباطی ندارند. همچنین باید به این نکته توجه کرد که خیلی از اتفاقات مثبتی که برای فارست می‌افتد، از خوش‌شانسی اوست و با واقعیت زندگی کودکان کم‌توان ذهنی فاصله دارد. بی‌توجهی به این موضوع ممکن است انتظار والدین این کودکان را از فرزندشان بالا ببرد و آن‌ها را از پیشرفت‌های اندک فرزندشان ناامید کند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۳ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  مردی به نام فارست گامپ روی نیمکتی در ایستگاه اتوبوس نشسته و داستان زندگی‌اش را برای افراد غریبه‌ای که کنارش می‌نشینند تعریف می‌کند. او پسربچه‌ای با بهره‌ی هوشی پایین‌تر از نرمال بوده و مشکلاتی در پاهایش داشته که باید با آتل فلزی راه می‌رفته است. فارست مادری مهربان دارد که تلاش می‌کند او را در مدرسه‌ی معمولی ثبت‌نام کنند ولی همیشه مورد اذیت و آزار بچه‌های دیگر قرار می‌گیرد. او تنها یک دوست دارد که دختری به نام جنی است. یک روز که او و جنی در حال رفتن به مدرسه هستند، چند پسر قلدر فارست را دنبال می‌کنند. جنی به او می‌گوید بدو. فارست با تمام قوا شروع به دویدن می‌کند و داربست فلزی پاهایش می‌شکند. او از آن لحظه به بعد متوجه می‌شود استعدادی بی‌نظیر در دویدن دارد. فارست با همین استعداد وارد دانشگاه می‌شود و بعد هم به ارتش آمریکا می‌پیوندد و برای جنگ به ویتنام می‌رود. مادر فارست بعد از جنگ می‌میرد. او با جنی ازدواج می‌کند ولی جنی هم یک روز،‌ ناگهان او را ترک می‌کند. فارست به دنبال برآوردن آرزوی دوست دوران جنگش می‌رود و تجارت صید میگو را راه‌اندازی می‌کند. سال‌ها بعد، جنی به او نامه می‌نویسد و از او می‌خواهد به خانه‌اش برود. فارست در خانه‌ی جنی متوجه می‌شود او پسری به نام فارست دارد که بچه‌ی او هم هست.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چطور می‌شد فهمید فارست از نظر ذهنی کم‌توان است؟ این ویژگی در چه موقعیت‌هایی خود را نشان می‌داد؟
  شما تابه‌حال با افرادی که کم‌توانی ذهنی دارند ارتباط داشته‌اید؟ فکر می‌کنید می‌توانید با آن‌ها دوست باشید؟ درباره‌ی توانمندی ذهنی خودتان چه فکر می‌کنید؟ به نظرتان توانمندی ذهنی یا همان هوش چقدر در زندگی اهمیت دارد؟
  به نظر شما بچه‌های کم‌توان ذهنی می‌توانند در مدارس معمولی درس بخوانند؟ چرا معمولا آن‌ها را از بچه‌های عادی جدا می‌کنند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان رابرت زمکیس Robert Zemeckis
  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۴۲
  کشور سازنده آمریکا
  استادیو Paramount Pictures، The Steve Tisch Company، Wendy Finerman Productions
  جایزه ها Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films، Amanda Awards، Czech Lions، Golden Globes، Golden Rooster Awards، MovieGuide Awards، National Board of Review Awards، Academy Awards
  بازیگران تام هنکس، رابین رایت، گری سینیس
  سال انتشار ۱۹۹۴