فردیناند

(Ferdinand)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش‌های گوساله‌‌ای خوش‌قلب برای پایان ‌دادن به مبارزه و کشتار گاوها

سال: 2017
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فردیناند در میان گوساله‌ها احساس تنهایی می‌کند، بازی‌های مبارزه‌طلبانه‌ی آن‌ها را دوست ندارد و به‌خاطر روحیه‌ی لطیفش تحقیر می‌شود. او دوست ندارد از پدرش جدا شود ولی این اتفاق برایش می‌افتد. بهترین دوست فردیناند نیناست، دختربچه‌ای که به او و علایقش احترام می‌گذارد. نینا هم تنها با پدر و سگ‌شان زندگی می‌کند. احساس تنهایی و تک‌افتادگی فردیناند، جدا شدن او از پدرش، و دوستی با نینا، همگی موضوعات همذات‌پندارانه و معناداری در دنیای کودکان‌اند.
  فردیناند به دنبال رؤیای خودش است و می‌خواهد بقیه‌ی گوساله‌ها هم دنبال رؤیای خودشان باشند. او از رقابت و مبارزه بیزار است و باور دارد تنفر از همدیگر باعث نابودی همه می‌شود و آن‌ها خودشان باید هوای هم را داشته باشند. حتی در میدان هم، وقتی گاوباز به روی او شمشیر می‌کشد، به حالت دوستانه می‌نشیند. او موقع فرار از طویله، وقتی شاخ گاومیش‌ها را به دیوار می‌بیند و می‌فهمد پایان مبارزه مرگ است، بر می‌گردد تا همه را آگاه کند و با هم فرار کنند. او خودش را برای فرار دوستانش فدا می‌کند اما تسلیم نمی‌شود. شخصیت فردیناند کلیشه‌های مربوط به جنسیت را می‌شکند؛ او به کارهایی می‌پردازد که به‌ عنوان کارهای زنانه شناخته می‌شوند: می‌رقصد، باغبانی می‌کند و وقتش را با خانواده می‌گذراند. نینا دوست حمایتگر و خوبی برای فردیناند است و او را همان‌طور که هست می‌پذیرد. خیلی از شخصیت‌های مرد فیلم که رفتارهای پرخاشگرانه و تهاجمی دارند، با کمک فردیناند یاد می‌گیرند که پرخاشگری و مبارزه تنها انتخاب‌شان نیست و می‌توانند جور دیگری باشند.
  بز ماده‌ای سینه‌ی ستبر فردیناند را ستایش می‌کند و سرش را روی آن می‌گذارد. گوساله‌ای نگران است اگر انتخاب نشود، به او زن نمی‌دهند و فردیناند فوراً آن را رد می‌کند. بز ماده چند بار فردیناند را «جاست فرند» خود معرفی می‌کند.
  لحن لاتی، عشوه‌ی اسب‌ها و بز ماده در نسخه‌ی دوبله فراوان به کار رفته است. برخی عبارت‌های بی‌ادبانه با توجه به فضا بازسازی یا عادی‌سازی شده‌اند: چه علفی می‌خوری؟ مگه این‌جا طویله‌ست؟ همه چیزشان ریخت. اسب‌ها گاوها را شخمی صدا می‌کنند. چند مورد هم حیوانات به‌خاطر ظاهرشان مسخره می‌شوند: خیکی، استخوانی، پدر و مادرش گودزیلا بوده‌اند.
  کودکان با کتاب «داستان فردیناند» که در فارسی با نام «اما فردیناند این کار را نکرد»، اثر مونرو لیف آشنا می‌شوند.
  در فیلم به مراسم گاوبازی، چگونگی مراقبت و رفتار با حیوانات در این مراسم و نیز با جشنواره‌ی گل و گیاه در اسپانیا به ‌صورت مختصر پرداخته می‌شود.
  گوساله‌ها هیچ کدام مادر ندارند، پدران‌شان را هم برای مبارزه می‌برند و هرگز برنمی‌گردند، پدر فردیناند هم همین‌طور. گاومیش‌ها شاخ‌های تیزی دارند، برای نشان‌دادن برتری‌شان با هم مبارزه می‌کنند. دستگاه قصابی گاوها با دنده‌های تیز یک بار نشان داده می‌شود اما گاوها موفق می‌شوند به کمک یکدیگر از آن نجات پیدا کنند. در میدان مبارزه، فردیناند را چند بار با نیزه می‌ترسانند و یک بار آن را به بدنش فرو می‌کنند. فردیناند گاوباز را به بیرون از میدان پرتاب می‌کند، هر چند، چند لحظه بعد صحیح و سالم دوباره وارد میدان می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن فردیناند یک انیمیشن کامپیوتری و برگرفته از کتاب داستان فردیناند، اثر مونرو لیف است. فردیناند، گوساله‌ای خوش‌قلب و مهربان، درکاسا دل‌تورو به دنیا آمده؛ طویله‌ای که گاومیش‌ها را برای مبارزه در میدان گاوبازی پرورش می‌دهند. اما او از مبارزه بیزار است، رؤیایی دارد و برای دست ‌یافتن به رؤیایش از پا نمی‌نشیند. وقتی پدرش را برای مبارزه می‌برند، از کاسا دل‌تورو فرار می‌کند. خانواده‌ی نینا، دختربچه‌ای که تنها با پدر و سگ‌شان زندگی می‌کند، او را پیدا می‌کنند. فردیناند ظاهراً به رؤیایش رسیده اما حضور اشتباه او در شهر و هیکل درشت و ترسناکش باعث می‌شود برخلاف میلش، به کاسا دل‌تورو باز گردانده شود. او ابتدا تسلیم می‌شود اما وقتی برای مبارزه انتخاب می‌شود، دوباره تصمیم به فرار می‌گیرد. او هنگام فرار مصمم می‌شود بقیه‌ی گاوها را هم از سرانجام مبارزه آگاه کند تا همگی با هم فرار کنند. فردیناند حتی در میدان هم تن به مبارزه نمی‌دهد و با رفتار مسالمت‌آمیزش موفق می‌شود نظر تماشاگران را جلب کرده و از مرگ به دست گاوباز نجات پیدا کند. فیلم بر این نکته تأکید می‌کند که جنگیدن و خشونت‌ورزی به معنای قوی بودن نیست، برای پیروزی لازم نیست بجنگیم و می‌توانیم با اصرار بر کار درست، به موفقیت برسیم.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناکی دارد؛ برای مثال گوساله‌ها هیچ کدام مادر ندارند، پدران‌شان را هم برای مبارزه می‌برند و هرگز برنمی‌گردند؛ اتفاقی که برای پدر فردیناند هم افتاده است. جداکردن اجباری فردیناند از بهترین دوستش نیز می‌تواند برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد، به‌ویژه وقتی دوباره او را به جایی باز می‌گردانند که از آن‌جا گریخته بود. در میدان مبارزه، فردیناند را چند بار با نیزه می‌ترسانند و یک بار نیزه را به بدنش فرو می‌کنند. همچنین، فیلم سرشار از شوخی‌ها و طعنه‌های زبانی است که با توجه به فضای فیلم عادی به نظر می‌رسند و ممکن است توسط کودکان کوچک‌تر تقلید شوند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات ترسناک یا شوخی‌های زبانی فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  فردیناند گاو خوش‌قلب و مهربانی است که از مبارزه بیزار است. وقتی پدرش را برای مبارزه می‌برند و تا شب باز نمی‌گردد، از طویله‌ی کاسا دل‌تورو فرار می‌کند. خانواده‌ای او را پیدا می‌کنند که با او مهربان‌اند. در مزرعه‌ی آن‌ها، فردیناند می‌تواند آزادانه بازی کند و در میان گل‌ها راه برود. حضور او در شهر و هیکل بزرگ و ترسناکش باعث می‌شود با گاو وحشی اشتباه گرفته شده و به کاسا دل‌تورو باز گردانده شود. او دوباره تلاش می‌کند همراه گاوهای دیگر از آن‌جا فرار کند. فداکاری او برای دوستانش باعث می‌شود به میدان مبارزه منتقل شود اما همچنان تن به مبارزه نمی‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا فردیناند تنهایی فرار نکرد؟ چه چیزی باعث شد تصمیم بگیرد بقیه‌ی گاوها را هم فراری بدهد؟
  برگشتن به کاسا دل‌تورو برای فردیناند چه درس‌ها یا دستاوردهایی داشت؟ آیا اگر همیشه پیش نینا مانده بود، می‌توانست آن‌ها را به دست بیاورد؟
  چه قسمت‌هایی از فیلم برایتان ناراحت‌کننده یا ترسناک بود؟ به نظرتان فیلم بدون این صحنه‌ها یا موضوعات ترسناک باز هم جالب بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۱۰۸
  سال انتشار ۲۰۱۷