فرن‌گالی ۲: نجات جادویی

(FernGully 2: The Magical Rescue)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی در مورد دو پری جادویی و تلاش آن‌ها برای نجات حیوانات و محیط زیست

سال: 1998
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حیوانات مختلف جنگل با هم دوست‌اند. بچه‌های حیوانات از والدین‌شان جدا شده‌اند و احساس دلتنگی می‌کنند که برای کودکان معنادار و همذات‌پندارانه است. اغلب شخصیت‌های کودک در فیلم یا تک‌والدند یا والدینی ندارند.
  حیوانات جنگل برای حفاظت از محیط زیست‌شان و نجات یکدیگر به هم روحیه می‌دهند و همکاری می‌کنند. دختر کوچولو هم برای نجات آن‌ها خود را به خطر می‌اندازد و از کمک پدربزرگش استفاده می‌کند. حضور دختر کوچولو در موقعیت‌های پرخطر و تلاش فعالانه برای نجات حیوانات، کلیشه‌های جنسیتی را زیر سؤال می‌برد.
  پری‌های جنگلی لباس‌های ابتدایی به تن دارند و بدن‌هایی با انحناهای اغراق‌آمیز دارند. لباس پری دختر باز است و در نسخه‌ی دوبله در اغلب صحنه‌ها پوشانده شده یا از قاب بیرون است؛ پری پسر هم از بالاتنه برهنه است. این دو پری با هم دوست‌اند اما در نسخه‌ی دوبله، خواهر و برادر معرفی می‌شوند.
  شکارچی‌ها عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر به‌دردنخور، بی‌مصرف، بی‌دست‌وپا، نفله و لعنتی به کار می‌برند که به نظر می‌رسد در دوبله اضافه شده‌اند.
  در فیلم، احترام به طبیعت، محیط زیست، جنگل و جانوران مورد تأکید قرار می‌گیرد.
  شکارچی‌ها سگ‌های وحشی‌شان را به دنبال حیوانات می‌فرستند، بچه‌های حیوانات را از خانواده‌شان جدا می‌کنند، آن‌ها را با تور و کیسه می‌گیرند و در قفس‌های کوچک زندانی می‌کنند. سگ‌ها در صحنه‌های متعدد با نمایش دندان‌های تیزشان حیوانات را می‌ترسانند. شکارچی‌ها باعث آتش‌سوزی جنگل می‌شوند. حوادث متعددی در فیلم اتفاق می‌افتد، شخصیت‌ها به در و دیوار می‌خورند، از بلندی می‌افتند، در خطر قرار می‌گیرند یا دچار برق‌گرفتگی می‌شوند. در یک صحنه، دختر کوچولو از لبه‌ی دره سقوط می‌کند؛ ابتدا خفاش و سپس پدربزرگش با یک تور هردوشان را می‌گیرد. در صحنه‌ی دیگری نیز، یکی از شخصیت‌ها با قفس به درون آب می‌افتد و پس از آن‌که همه از نجاتش ناامید می‌شوند، بیرون از آب سروکله‌اش پیدا می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فرن‌گالی ۲: نجات جادویی یک انیمیشن دوبعدی است که در ادامه‌ی قسمت اول ساخته شده است. در این قسمت، شکارچی‌ها به جنگل می‌آیند و بچه‌های حیوانات را می‌گیرند و با خود به شهر می‌برند. کریستا و پیپس، پری‌های محافظ جنگل، به همراه دوستان‌شان آن‌ها را تا شهر تعقیب می‌کنند تا حیوانات را نجات دهند. آن‌ها با دختر کوچولویی دوست می‌شوند که به محیط زیست و حیوانات علاقه دارد. دختر کوچولو خودش را به خطر می‌اندازد و به کمک پدربزرگش نقشه‌های شکارچی‌ها را خنثی می‌کند. اهمیت محیط زیست و مهربانی با حیوانات موضوع پررنگ و مورد تأکید فیلم است. در فیلم، آوازهای متعددی هم وجود دارد که در نسخه‌ی دوبله به ترجمه‌ی برخی فرازهای آن‌ها اکتفا شده است.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی هم دارد. ورود شکارچی‌ها به محدوده‌ی زندگی حیوانات همراه با سگ‌های خشن و ترسناک، گرفتن و زندانی کردن بچه‌های حیوانات در قفس‌های کوچک و جدا کردن آن‌ها از خانه و والدین‌شان ممکن است برای کودکان مضطرب‌کننده باشد. شخصیت‌ها در صحنه‌های متعدد دچار حادثه می‌شوند و به خطر می‌افتند. در یک صحنه، حتی به نظر می‌رسد یکی از حیوانات برای همیشه از بین رفته است اما پس از چند لحظه معلوم می‌شود زنده است. شکارچی‌ها عبارت‌های توهین‌آمیزی به کار می‌برند که ظاهراً در دوبله اضافه شده‌اند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موارد خشن و ترسناک آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دو پری جادویی، به نام‌های کریستا و پیپس، در حال رقابت برای نمایش قدرت جادویی‌شان در پرورش درختان و گیاهان‌اند که ناگهان متوجه هجوم شکارچی‌ها به جنگل می‌شوند. شکارچی‌ها بچه‌های حیوانات را می‌گیرند و به شهر می‌برند و باعث آتش‌سوزی جنگل می‌شوند. پیپس به همراه دوستان حشره‌سوارش به سوی شهر راه می‌افتد و بَتی خفاش را راضی می‌کند تا راهنمایشان باشد. در شهر، بازی‌ها و جذابیت‌های شهربازی بچه‌ها را از پیگیری مأموریت‌شان غافل می‌کند اما بتی مخفیگاه شکارچی‌ها را شناسایی می‌کند و به همراه بچه‌ها و دختر کوچولو آن‌ها را تعقیب می‌کند. سرانجام، کریستا هم به کمک‌شان می‌آید و به کمک نیروهای جادویی‌شان شکارچی‌ها را متوقف می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان ما بدون محیط زیست می‌توانیم به زندگی خود ادامه دهیم؟ این درست است که انسان‌ها خودشان را جدا از محیط زیست بدانند؟
  می‌دانید حیوانات برای چه آزمایش‌هایی استفاده می‌شوند؟ فکر می‌کنید انسان‌ها حق دارند از حیوانات در آزمایش‌هایشان استفاده کنند؟
  به نظر شما منظور از این جمله که فکر کردن و انجام دادن دو چیز متفاوت است، چیست؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۷۲
  سال انتشار ۱۹۹۸