فرکانس

(Frequency )

بررس متن: فاطمه علی زاده

15+ 15 تا 15 با همراهی والدین

فیلمی علمی‌تخیلی درباره‌ی تلاش‌های پسری برای نجات پدرش از مرگ، پس از دریافت فرکانسی رادیویی سی سال پس از مرگش

سال انتشار: 2000

فرکانس

(Frequency )
15+
15 تا 15 با همراهی والدین

فیلمی علمی‌تخیلی درباره‌ی تلاش‌های پسری برای نجات پدرش از مرگ، پس از دریافت فرکانسی رادیویی سی سال پس از مرگش

سال انتشار: 2000

بررس متن: فاطمه علیزاده

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
احساس اندوه دائمی جان بابت از دست دادن پدرش و این‌که به‌ اندازه‌ی کافی با او وقت نگذرانده، حمایت‌های مادر جان از او و رابطه‌ی گرم میان آن‌ها، دوستی عمیق میان جان، فرانک و رفقایشان، ناراحتی همسر جان از بی‌توجهی‌های او و ترک خانه و حمایت‌های دوست پدر جان از او در محل کار و هنگام عبور از مراحل دشوار زندگی‌اش، همگی موضوعاتی‌ هستند که می‌توانند برای نوجوان معنادار و قابل ارتباط باشند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
جان و فرانک شغل‌های حساسی دارند که به زندگی انسان‌ها مربوط می‌شوند و آن‌ها نیز از هیچ ‌گونه فداکاری در این مشاغل، دریغ نمی‌کنند و وقت زیادی را به آن اختصاص می‌دهند. اما پس از مدتی متوجه می‌شوند که برای خانواده‌هایشان نیز باید وقت بیشتری بگذارند وگرنه ممکن است در آینده‌ای نامعلوم حسرت آن لحظات را بخورند. جان متوجه می‌شود که هر تغییر کوچکی در حال یا گذشته می‌تواند بخش بزرگی از زندگی ما را تحت‌تأثیر قرار دهد و باید قدم‌هایش را حساب‌‌شده بردارد. در ابتدای فیلم می‌بینیم که جان به‌خاطر اندوه فراوانش زیاد سیگار می‌کشد و از مشروبات الکلی استفاده می‌کند اما پس ‌از این‌که می‌بیند پدرش به همین دلیل دچار سرطان ریه می‌شود، خودش و او را از سیگار دور می‌کند و هر دو به ورزش روی می‌آورند. دوستان و همسران جان و فرانک افرادی همدل و مهربان‌اند و سعی می‌کنند تا جای ممکن شرایط آن‌ها را درک کنند و همراهی‌شان کنند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
داستان با موضوع جنایی و تخیلی‌ای که دارد، پر از صحنه‌های خشن تعقیب و گریز و در خطر قرار گرفتن شخصیت‌های داستان و جزئیات قتل‌های زنجیره‌ای و عکس‌های ناراحت‌کننده‌ای است که از آن‌ها نشان داده می‌شود؛ از جمله واژگونی یک دستگاه کانتینر و انفجاری مهیب، گرفتار شدن چند کارگر در فاضلاب و تلاش فرانک برای نجات آن‌ها، کشته شدن فرانک طی یک سانحه‌ی آتش‌سوزی، نشان دادن عکس‌های دلخراش از مقتولین یک قاتل زنجیره‌ای که فقط پرستاران زن را می‌کشد و درگیری میان فرانک و جان با قاتل، و شلیک گلوله‌ای که باعث مرگ او می‌شود.
گفتار نامناسب
جان برای مقابله با غم و اندوهش مدام مشروبات الکلی مصرف می‌کند و در مواقع عصبانیت سیگار می‌کشد. پدرش نیز به ‌صورت پیوسته سیگار می‌کشد و همین موضوع باعث مبتلا شدنش به سرطان ریه می‌شود. البته در دوبله‌ی فیلم بخش زیادی از صحنه‌هایی که در آن شخصیت‌ها مشروب می‌نوشند، حذف ‌شده‌اند.
محتوای بزرگسالانه
در طول فیلم از کلمات و عباراتی مانند حرامزاده، لعنتی و ناسزاهایی که بار جنسی دارند استفاده می‌شود که در نسخه‌ی دوبله حذف ‌شده‌اند.
آنچه والدین باید بدانند

داستان این فیلم سینمایی درباره‌ی پدری آتش‌نشان به نام فرانک و پسر پلیسش، جان است که پس از سی سال که از مرگ فرانک گذشته، شبی به‌‌طور اتفاقی می‌توانند از طریق یک فرکانس رادیویی با هم صحبت کنند و جان تلاش می‌کند تا با آگاه کردن پدرش، او را از مرگ نجات دهد. در ادامه جان می‌فهمد که با هر تغییر در گذشته، زمان حال او نیز دچار تغییر می‌شود و کسی یا موقعیتی را از دست می‌دهد و باید سعی کند تا کاری را انجام دهد که کمترین خسارت ممکن را در پی داشته باشد. در طول فیلم شخصیت‌های داستان با همدلی، هم‌فکری و همکاری یکدیگر، مشکلات را از پیش رو برمی‌دارند و برای نجات جان انسان‌های دیگر، فداکارانه از خود گذشتگی می‌کنند. فیلم بر کیفیت روابط میان فرانک و جان با اعضای خانواده‌شان تأکید دارد؛ از جمله این‌که با وجود فداکارهایشان در شغلی که دارند، نیاز است به افراد خانواده‌ی خود نیز توجه کنند و وقت کافی برای آن‌ها بگذارند. آن‌ها یاد می‌گیرند که باید مراقب تصمیمات‌شان باشند، زیرا هر تصمیم کوچکی می‌تواند بر زندگی آینده‌ی خودشان و دیگران تأثیری بزرگ بگذارد. داستان با موضوع جنایی و تخیلی‌ای که دارد، پر از صحنه‌های خشن تعقیب و گریز و در خطر قرار گرفتن شخصیت‌های داستان و جزئیات قتل‌های زنجیره‌ای و عکس‌های ناراحت‌کننده‌ای است که از آن‌ها نشان داده می‌شود. کشته شدن فرانک و همسرش در گذشته به دست یک قاتل زنجیره‌ای نیز می‌تواند برای کوچک‌ترها خیلی ترسناک باشد. در طول فیلم، جان و فرانک به صورت بی‌رویه از مشروبات الکلی و سیگار استفاده می‌کنند؛ البته بخش‌های زیادی از این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف ‌شده‌اند. تماشای این فیلم برای افراد بزرگ‌تر از ۱۵ سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی مرد آتش‌نشان و شجاعی به نام فرانک است که در یک سانحه‌ی آتش‌سوزی جانش را از دست می‌دهد. سی سال بعد، جان، پسر پلیس او که هنوز از مرگ پدرش افسرده است، در خانه‌ی کودکی‌اش دستگاه رادیویی قدیمی او را پیدا می‌کند و از طریق یک فرکانس می‌تواند با پدرش در شب قبل از مرگش صحبت کند. او از این موقعیت استفاده می‌کند و با نشان دادن راه فرار به پدرش کمک می‌کند تا از آن حادثه جان سالم به در ببرد. اما متوجه می‌شود که با این تغییری که در گذشته داده، مادرش توسط یک قاتل زنجیره‌ای که فقط پرستاران زن را هدف می‌گیرد، کشته می‌شود و همسرش نیز دیگر او را نمی‌شناسد. جان تلاش می‌کند با توجه به پرونده‌ها و شواهدی که توسط پلیس در طول سال‌های گذشته از قاتل جمع‌آوری ‌شده، به فرانک کمک ‌کند تا قاتل را پیدا کند و جلوی کشتارهای او را بگیرد. در انتهای داستان با همکاری جان و فرانک، قاتل کشته می‌شود و نمی‌تواند هیچ ‌کدام از آن پرستارها، از جمله مادر جان را بکشد و خانواده‌ی فرانک نیز می‌توانند به زندگی طبیعی‌شان در کنار هم ادامه دهند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظرتان رابطه‌ی جان و پدرش چگونه بود؟ چرا جان تلاش می‌کرد به پدرش کمک کند؟ اگر شما قدرت تغییر چیزی در گذشته را داشتید، دوست داشتید چه چیزی را تغییر دهید؟ آیا حاضرید به قیمت از دست دادن بعضی از داشته‌هایتان در زمان حال، آن‌ها را به دست آورید؟ به نظر شما چقدر این موضوع از نظر علمی امکان‌پذیر است که دو نفر به فاصله‌ی سی سال بتوانند از طریق امواج رادیویی با هم صحبت کنند؟ فکر می‌کنید در آینده این امکان به وجود آید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 118
سال انتشار 2000