فصل شکار ۲

(Open Season 2 )

بررس متن: فریبا قاصدی

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی تردید چند حیوان در تصمیم‌گیری و مقاومت آنها در برابر اجبار، تغییر نگرش و شرایطشان و توانمند شدن آنها در تصمیم‌گیری درست

سال انتشار: 2009

فصل شکار ۲

(Open Season 2 )
8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی تردید چند حیوان در تصمیم‌گیری و مقاومت آنها در برابر اجبار، تغییر نگرش و شرایطشان و توانمند شدن آنها در تصمیم‌گیری درست

سال انتشار: 2009

بررس متن: فریبا قاصدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
موضوع تردید در انتخاب و دوستی و ارتباط بین شخصیت‌ها می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
جیزل آهویی عاقل و دانا با رفتاری موقر و سنجیده است که زود تصمیم نمی‌گیرد و با دقت همه چیز را بررسی می‌کند. بوگ خرس مهربانی است که از کوره در نمی‌رود و در دوستی وفادار و استوار است. الیوت گوزن ساده‌دل و مهربانی است که عجول است و در انتخاب‌هایش تردید می‌کند، اما خطاهایش را به‌ راحتی می‌پذیرد و جبران می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در فیلم صحنه‌هایی همراه با خشونت و ترس وجود دارد: رفتار خشن و ابزاری با خرگوش‌ها؛ مثلاً خرگوش‌ها را به سمت هم پرت می‌کنند یا برای پاک کردن چیزی از آنها استفاده می‌کنند، افتادن الیوت از بالای درخت، سوار ماشین کردن اجباری سگی توسط صاحب قبلی، رفتار خشن فی‌فی با یک خرگوش، زورگویی فی‌فی در جمع حیوانات خانگی و فشار آوردن به سوسیس، سوختن موهای سر فی‌فی با اتصال برق، عصبانیت جیزل از الیوت بابت به هم خوردن مراسم عروسی‌اش، سیلی زدن سوسیس به الیوت، هیولایی بودن چهره‌ی زنی با آرایش غلیظ، سیلی زدن الیوت به سوسیس، رفتار خشن نگهبان در ورودی با یکی از خانم‌های مسن، انفجار پمپ بنزین در اثر بی‌احتیاطی راننده، خرابکاری و تخریب پارک.
گفتار نامناسب
از کلمات و عبارات توهین‌آمیز، تمسخرآمیز و لاتی بسیاری استفاده شده که عموم آنها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: وراجی نکن، لال شو دیگه مونگول، چلفتی، من شاخ دنیا را شکوندم البته با جفتک، مخلص کلوم، من یه احمقم، دیوونه، به جهنم، ترسوهای بزدل بی‌وجود بی‌خاصیت، عوضی، کله‌پوک، خرفت، خنگ، دمت گرم این دفعه رو به خاطر ما لوطی‌گری کن، گندت بزنن، احمق از سر راهم برو کنار، بزنم لهت کنم، درد و بلات بخوره تو سرم، خر تو جلدت رفته، خیکی، دمت گرم، ابله، اون از وحشی‌خونه اومده، من نمی‌تونم تو خنگ رو تحمل کنم، مغز فندقی، شکل مشنگا شدی، واسه اینکه عشقم کشید، ایکبیری، بو گندو، کودن، مسخره، سگ ماهی بی‌خاصیت، مواظب حرف زدنت باش وحشی، خر که نیستم، کله قارچی سفید سوسول، ای زن ذلیل بدبخت، خاک به سرم، می‌ریم با هم یه فالوده می‌زنیم تو رگ، عینهو سر خر. همچنین، جملاتی به کار رفته که اشارات جنسی یا بزرگسالانه دارند یا به کلیشه‌های بزرگ‌ترها در مورد عشق و ازدواج مربوط می‌شوند: شاید سر و زبون نداشته باشه ولی اگه من بودم واسه این همه عضله دلم غش می‌رفت، حالا جلوی من رفتین تو کار هم، هی شیکا عشوه نیا برای ریکا، کجاست آن عروس خوشبخت که زندگی خود را با این نره گوزن آغاز کند، از امروز دفتر مجردی بسته می‌شه و فصل جدیدی شروع می‌شه با جیزل عمرم و نفسم و حیاتم، ستاره‌ی آزادی من به دره سقوط می‌کنه، راستی جیزل وقتش رسیده که واسه خودت یه شوهر درست و حسابی پیدا کنی، من مرد رویاهام رو انتخاب کردم، جیزل و الیوت تصمیم گرفتن که سرنوشتشون رو الی الابد به هم گره بزنند، یعنی حاضری زنش بشی پاره‌ی تنش بشی، حاضری این سیاه‌بخت رو به عنوان زنت قبول کنی، ما شریک زندگی هم هستیم، خوشحالم که همه چیز بین من و الیوت تموم شده، شما برای هم ساخته شدید، به هیچ‌ کس احتیاج ندارم به‌ خصوص زن جماعت، این کار شگون نداره، من زن و بچه دارم هفت سر عائله دارم کی می‌خواد خرج اون بدبخت‌ها رو بده. عموم از این عبارات نیز در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند.
محتوای بزرگسالانه
بخش زیادی از گفت‌وگوها و مناسبات بین شخصیت‌ها به شروع فصلی جدید در زندگی و روابط زناشویی و بزرگسالانه مربوط است. ابراز احساسات بین زوج‌ها و آرایش و مرتب کردن جیزل توسط راسوها نیز از نمونه‌های موارد بزرگسالانه‌ی فیلم‌اند.
آنچه والدین باید بدانند

فصل شکار ۲ یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که در ادامه‌ی قسمت اول آن ساخته شده است. داستان درباره‌ی گوزنی به نام الیوت است که علاقه‌ی زیادی به آهویی به نام جیزل دارد. ولی درست در روز عروسی شاخ‌هایش می‌شکند، اعتمادبه‌نفسش را از دست می‌دهد و در شریک شدن زندگی‌اش با جیزل دودل می‌شود. از طرفی سگی خانگی به نام سوسیس با اینکه زندگی قبلی‌اش را دوست داشته، از آزادی فعلی‌اش خیلی خوشحال است و بین رفتن با صاحبش یا ماندن در جنگل قادر به انتخاب نیست. اما اجبار را دوست ندارد و در برابر آن مقاومت می‌کند. هم سوسیس و هم الیوت وقتی می‌توانند تصمیم درستی بگیرند که با احساس درونی خودشان صادق‌اند و در فشار قرار ندارند. داستان فیلم درباره‌ی تردید در انتخاب است، هنگامی ‌که به دو راهی در زندگی می‌رسیم و اولویت‌هایمان دچار تغییر می‌شوند. در فیلم بر اهمیت دوستی، صداقت و آزادی عمل تاکید شده و خشونت و آزار حیوانات نکوهش شده است. در این فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی وجود دارد؛ مانند رفتارهای خشن متعددی از جنس سیلی زدن و زورگویی، هیولایی بودن چهره‌ی زنی با آرایش غلیظ، انفجار و تخریب. در نسخه‌ی دوبله‌ی فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و همراه با تمسخر و نیز از عبارات تند و خشن متعددی استفاده شده و بخش زیادی از گفت‌وگوها نیز با لحن و ادبیات کوچه‌بازاری و غیرکودکانه است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفت‌وگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز در مورد پیام و داستان فیلم برایشان فراهم شود.

چکیده داستان

گوزنی به نام الیوت در روز عروسی با شکسته شدن شاخ‌هایش اعتماد‌به‌نفسش را از دست می‌دهد و این تغییر ظاهری او را دچار تردید می‌کند. در این گیر و دار، سوسیس که سگ خانگی بوده و الان در جنگل زندگی می‌کند، با صاحب قبلی‌اش روبه‌رو می‌شود و در دوراهی ماندن در جنگل یا بازگشت به خانه، قادر به تصمیم‌گیری نیست، اما صاحبش فوراً او را سوار ماشین می‌کند. این اتفاق بهانه‌ای می‌شود که الیوت مراسم عروسی را به هم بزند و از همه بخواهد که فکری برای نجات سوسیس بکنند. آنها حوادث زیادی را برای نجات سوسیس پشت ‌سر می‌گذارند و اختلاف‌ الیوت با دیگران باعث می‌شود که در این مسیر کمی از هم فاصله بگیرند، اما سرانجام به کمک هم او را نجات می‌دهند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما می‌توان با یک حیوان خانگی مثل یک شیء رفتار کرد؟ مثلاً مثل عروسک لباس تنش کنیم با روبان به بدنش ببندیم؟ فکر می‌کنید خشونت به محل زندگی افراد مربوط می‌شود یا به روش زندگی‌شان ربط دارد؟ به نظر شما فی‌فی خشن‌تر است یا بوگ؟ اجبار هم نوعی خشونت حساب می‌شود؟ شما اگر مجبور به کاری شوید که دوست ندارید، چه ‌کار می‌کنید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 76
سال انتشار 2009