فصل شکار ۳

(Open Season 3 )

بررس متن: فریبا قاصدی

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی خرسی تنها و نیازش به همنشینی با یک همراه و همنوع، پیدا کردن یک خرس ماده و برطرف شدن احساس تنهایی‌اش در کنار او

سال انتشار: 2010

فصل شکار ۳

(Open Season 3 )
8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی خرسی تنها و نیازش به همنشینی با یک همراه و همنوع، پیدا کردن یک خرس ماده و برطرف شدن احساس تنهایی‌اش در کنار او

سال انتشار: 2010

بررس متن: فریبا قاصدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
برقراری ارتباط، دوستی و قرار گرفتن در جمع دوستان و نیز احساس تنهایی از موضوعاتی است که در دنیای کودکان قابل ارتباط است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
بوگ دوستی همراه، بی‌غل و غش و مهربان است که حتی وقتی به خواسته‌هایش می‌رسد، نمی‌تواند دوستانش را نادیده بگیرد. اورسا خرسی جدی، پرکار و دقیق است که آرزوهای بزرگی دارد اما نمی‌تواند احساسات خرس مورد علاقه‌اش را نادیده بگیرد. الیوت دوست و پدر و همسر مهربانی است که خیلی زود اشتباهاتش را می‌پذیرد و سعی در جبران دارد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در این فیلم صحنه‌های خشن، ترسناک و غم‌انگیز زیادی وجود دارد؛ مانند پرت کردن خرگوش‌ها حین بازی مثل ابزار، مجبور کردن خرگوش به ماندن و ترس او از بوگ، غمگین بودن بوگ از تنهایی و بی‌دوست بودن، عصبانیت خرس ماده از دست خرس نر در سیرک، رفتار بی‌تفاوت خرس سیرک با درد کشیدن شتر، افتادن کندوی زنبورها روی سر الیوت، پرت کردن اورسا و ناراحت کردن او، غم زیاد شتر از نیامدن دوگ و تنها ماندنش، عصبانیت دوگ از انتظار بی‌حد و حساب حیواناتی که او را با بوگ اشتباه گرفته‌اند، رعد و برق شدید در جنگل، افتادن بوگ از بالای طناب در سیرک، رانندگی ماشین توسط حیوانات خانگی و پرت شدن و به زمین خوردن و ضربه خوردن ماشین و حیوانات، ترس دوگ از صداهای جنگل.
گفتار نامناسب
از دروغ و نیز از عبارات توهین‌آمیز و خشن زیاد استفاده شده: ای بی‌معرفت، تازگی‌ها چقدر ننر شده، برو دیگه برنگردی، وامونده، تو خپل و گامبالو و بی‌خاصیتی، فکر نکن چون زنی چیزی بهت نمی‌گم، هالو، چرا مثل چغندر وایستادین، چه نقشه‌ی مسخره‌ای، چه خط‌های زشتی روی بدنت داری. عبارات و جملات بزرگسالانه هم زیاد به کار رفته: خر ما از کرّگی دم نداشت، هلو، دوزاریت نیفتاد، این همون شتریه که در خونه‌ی همه می‌خوابه، عجب چیز خوفیه، فالگوش وایستاده، خرس فهم شدی داداش، قول خرسونه، باید بترکونیم، چقدر من بدبختم، طرف قاطی می‌زنه چپر چلاق‌مون می‌کنه، اینا بدجوری رو اعصابن، خجالت نمی‌کشی، برای چی به من گیر می‌دید، خرت از پل گذشت. بخش عمده‌ی این جملات در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند.
محتوای بزرگسالانه
در صحنه‌هایی اشارات عاشقانه و جنسی دیده می‌شود: توجه بوگ به خرس ماده‌ی سیرک، به وجد آمدن بوگ از دیدن اورسا، رقص اورسا و توجه بوگ به او، تلاش بوگ برای جلب توجه اورسا، رقص آن‌ها با هم، نگاه مبهوت و عاشقانه‌ی بوگ به اورسا، ازدواج آن‌ها و رفتن اورسا به محل زندگی بوگ. این‌که بوگ با پیدا کردن جفت، دیگر احساس تنهایی نمی‌کند، راه‌حلی بزرگسالانه برای غلبه بر احساس تنهایی است.
آنچه والدین باید بدانند

فصل شکار ۳ یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که در ادامه‌ی فصل شکار ۱ و ۲ ساخته شده است. داستان به تنهایی یک خرس گریزلی به نام بوگ و نیازش به همراهی می‌پردازد. بوگ با مهربانی به دوستانش کمک می‌کند و از آن‌ها هم انتظار دارد تا زمانی را برای گذراندن با او اختصاص دهند. اما دوستان جنگلی بوگ سرگرم خانه و خانواده‌هایشان هستند و متوجه نیازهای بوگ نمی‌شوند. بوگ که خیلی احساس تنهایی می‌کند، از دیدن خرس‌هایی که همنوعش هستند به وجد می‌آید و سعی می‌کند به آن‌ها ملحق شود و همه‌ی تلاشش را برای نشان دادن شایستگی‌هایش به ‌کار می‌گیرد. او بالاخره موفق می‌شود دل اورسا، ماده خرس سیرک را به دست آورد و اعضای سیرک و دوستانش را شگفت‌زده می‌کند. حالا بوگ هم جنگل را دوست دارد و هم اورسا را و هر یک بدون دیگری برای او بی‌معناست. داستان این فیلم بر نیاز همه‌ی موجودات به یک همراه که بهتر است همنوع نیز باشد تأکید می‌کند و بر اهمیت توجه به نیازهای دوستان، راستگویی و صداقت در رابطه با آن‌ها، قدردانی از محبت دوستان و اطرافیان تمرکز می‌کند و رفتارهای تند و خشن، تنبلی و بی‌توجهی به اطرافیان را نکوهش می‌کند. در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ مانند پرت کردن خرگوش‌ها حین بازی مثل ابزار، مجبور کردن خرگوش به ماندن و ترس او از بوگ، یا غمگین بودن بوگ از تنهایی و بی‌دوست بودن. در نسخه‌ی دوبله‌ی فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و همراه با تمسخر و نیز از عبارات تند و خشن متعددی استفاده شده و بخش زیادی از گفتگوها نیز با لحن و ادبیات کوچه‌بازاری و غیرکودکانه است. این‌که بوگ با پیدا کردن اورسا دیگر احساس تنهایی نمی‌کند، راه‌حلی غیرکودکانه برای پر کردن احساس تنهایی است و می‌تواند این پیام را به کودکان القا کند که برای تنها نبودن باید به دنبال جفت یا ازدواج بود؛ راه‌حلی که در دنیای کودکان بی‌معناست. همچنین، در فیلم تصویری کلیشه‌ای از عقل کل بودن جنس ماده و عجول بودن و حماقت جنس نر دیده می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز در مورد پیام و داستان فیلم برایشان فراهم شود.

چکیده داستان

بوگ یک خرس گریزلی است که در این قسمت ساکن جنگل شده و دوست دارد در فصل بهار به یک گردش دسته‌جمعی برود. ولی به هر کدام از دوستانش که پیشنهاد می‌دهد، بهانه‌ای می‌آورند و ترجیح می‌دهند به امورات روزمره‌ی زندگی بپردازند. بوگ احساس تنهایی می‌کند و در گشت‌وگذارش، با یک گروه سیرک دوره‌گرد مواجه می‌شود. از قضا در سیرک هم خرسی ناراضی هست که علاقه‌ای به زندگی در سیرک و فعالیت‌های آن ندارد. دو خرس تصمیم می‌گیرند زندگی یکدیگر را تجربه کنند و با هم جابه‌جا می‌شوند. بوگ از ماده خرسی که در سیرک می‌بیند خوشش می‌آید و تمام تلاش خود را برای جلب توجه و رضایت او به کار می‌بندد و خرس ماده هم کم‌‌کم به بوگ علاقه‌مند می‌شود.

فرصت‌هایی برای گفتگو

آیا همه‌ی موجودات برای زندگی بهتر نیاز به همنوعان‌شان دارند و از بودن در کنار آن‌ها احساس بهتری دارند یا فقط انسان چنین نیازی را حس می‌کند؟ به نظر شما دوستی برای کدام‌ یک از شخصیت‌های داستان مهم‌تر است؟ از روی چه شواهدی این نتیجه‌گیری را می‌کنید؟ به نظرتان راه‌حل بوگ برای تنها نبودن راه‌حلی کودکانه است؟ بچه‌ها برای تنها نبودن چه راه‌هایی دارند؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 74
سال انتشار 2010