فصل شکار ۴

(Open Season: Scared Silly)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی فراز و نشیب‌های رابطه‌ی دوستانه‌ی یک خرس و دوستش گوزن و تاثیر این رابطه در مواجه‌شدن خرس با ترس‌هایش

سال: 2015
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ترس‌های بوگ و مواجه شدن بوگ با آنها و نیز دوستی و ارتباط با الیوت و دیگران و فراز و نشیب‌های روابط دوستانه‌ی آنها از موضوعات معنادار در دنیای کودکان است.
  الیوت بسیار خیالباف است و تخیلاتش معمولاً منجر به ماجراهایی می‌شود که نتایج مفیدی به همراه دارد و آسیبی برای کسی ندارد. بوگ با وجود اینکه بسیار زودباور است و بر اساس باورهایش رفتار می‌کند، ولی هرجا دوستانش را در معرض خطر می‌بیند، با تسلط بر خود و اوضاع به کمک آنها می‌شتابد. جیزل بسیار داناست و بر اساس منطق نتیجه‌گیری می‌کند و احساساتش را در کنار عقل و منطق قرار می‌دهد و یکی را بر دیگری اولویت نمی‌دهد.
  بوگ برای به دام انداختن گرگینه‌ی جنگل، با ظاهری زنانه و به عنوان گرگینه‌ی ماده آرایش می‌شود‌ یا رفتارهایی آموزش می‌بیند تا گرگینه‌ی نر را جذب کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و بزرگسالانه‌ی زیادی استفاده شده که بخشی از آنها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: گرگینه‌ی گولاخ گردن شیلنگی، جوجه گوزن، اراجیف، گوش کوسه‌ای مونگول، فقط یه احمق تمام عیار می‌تونه یه همچین داستان احمقانه‌ای رو راجع به گرگینه‌ باور کنه، گرگینه‌ی گولاخ گردن کلفت، خالی‌بندی، بابا فلش بکت تو حلقم لامصب، چقدر خنگی، الیوت سرش بره قفل و بست زیپ دهنش نمی‌ره، تو از این می‌ترسی که جفتت رو پیدا نکنی، نامرد، تو رو جدت این کار رو نکن، خرشانس، خاک به خلم، چه غلطی می‌کنه، دمت گرم، پشندی بدم بزنی به بدن روشن شی، اراجیف، ایکبیری، امیدوارم بری زیر کامیون، شل‌مغز، بازم یه گند دیگه از جانب تو و اون رقصای جلف و دامبولی و مسخره‌ت، بو گندو، آخه کی گفته این مونگول می‌تونه کاری بکنه، الدنگ، خنگای نادون کله پوک، حالم رو به هم زدین، این چه مرگشه، نه خسته، دهنتون رو ببندین، مخ تعطیلا، خوش باشید نابغه‌ها، شاسگول، شکارچی‌های دیوونه، گامبو، خودخواه، از این مژه‌های مسخره متنفرم، مبارزه‌ی یه مرد واقعی با یه کوفته قلقلی، حق با توئه کچل، روت رو کم کن. همچنین رفتارهای تحقیرآمیز و بی‌ادبانه‌ی زیادی دیده می‌شود: استفاده از خرگوش‌ها به جای دستمال و تمیز کردن بینی با آنها یا خوردن فضله‌ی سنجاب توسط الیوت و شان.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشن متعددی دارد: شروع با صحنه‌ای تاریک همراه با رعد و برق و چهره‌ی گرگی ترسناک، ترس زیاد بوگ از توصیف‌های الیوت راجع به گرگینه، تصمیم بوگ به ترک جنگل از ترس گرگینه، تغییر چهره‌ی بت به یک گرگینه‌ی ترسناک در کابوسی که بوگ می‌بیند، ترس بوگ از رفتن به دره‌ی مرگ خرس‌ها، رو‌به‌رو شدن بوگ در دره‌ی مرگ خرس با سایه‌های ترسناک و اسکلت و موجودی عجیب با ظاهری ترسناک، سقوط گوزن آسیب‌ دیده از ارتفاع، توصیف ترسناک شان از گرگینه و خطرات آن برای اعضای شورا، قرار گرفتن هواپیما در وضعیت سقوط، سُر خوردن جیزل به سمت دره‌ی گدازه‌ها، شلیک شان به سمت بوگ و دوستانش، مسیر ریل پرخطر و دلهره‌آور در معدن، پرتاب شدن بوگ و دوستانش از معدن به سمت جنگل، حمله‌ی شکارچی‌ها با ظاهری گرگینه‌ای به الیوت، خشمگین شدن بوگ در برابر شکارچی‌ها حین شکار الیوت، مبارزه‌ی شان و بوگ، حمله‌ی گرگینه‌ی واقعی به بوگ و الیوت.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فصل شکار انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی است که در ادامه‌ی سه قسمت قبل ساخته شده است. قدرت تخیل گوزنی به نام الیوت، وقتی در کنار زودباوری خرسی به نام بوگ قرار می‌گیرد، باعث به وجود آمدن داستان پرماجرایی می‌شود. بوگ به خاطر ترس زیاد، از روبه‌رو شدن با هر جا و هر چیز ناشناخته‌ای طفره می‌رود و همین اجتناب، شناخت را برای او سخت‌تر می‌کند. تا اینکه دوستانش را در خطر می‌بیند و پا در میدان خطر می‌گذارد و از روبه‌رو شدن با ترس‌هایش تا مبارزه با آنها شجاعت نشان می‌دهد و فداکاری می‌کند و بالاخره موفق می‌شود با ترس‌هایش مواجه شود. فیلم نشان می‌دهد گاهی اوقات، بیشتر از تخیلات خود‌ساخته دچار هراس می‌شویم تا واقعیتی ناشناخته که هنوز با آن رودررو نشده‌ایم. همچنین، بر اهمیت دوستی، صداقت، حفظ حیات‌وحش و احترام به حقوق حیوانات تاکید می‌کند و خشونت با حیوانات و ترس بی‌جا را نکوهش می‌کند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ مانند کابوس بوگ و تغییر چهره‌ی بت به یک گرگینه‌ی ترسناک، جدایی غم‌انگیز بت از بوگ، رفتار خشن شکارچی با گوزن و ترس گوزن از او، عصبانیت بوگ از دست الیوت و رها کردن او از بالای پرتگاه، و بهره‌کشی انسان‌ها از حیوانات. در نسخه‌ی دوبله‌ی فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و همراه با تمسخر و نیز از عبارات تند و خشن متعددی استفاده شده و بخش زیادی از گفت‌وگوها نیز با لحن و ادبیات کوچه‌بازاری و غیرکودکانه است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفت‌وگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز در مورد پیام و داستان فیلم برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  بوگ یک خرس بامزه‌ی گریزلی است. او خیلی زودباور است؛ تا جایی که از تخیلات خود‌ساخته‌ی گوزنی به نام الیوت دچار ترس و اضطراب می‌شود و می‌خواهد در خانه پنهان شود. الیوت که وضع را این‌طور می‌بیند، سعی می‌کند با قرار دادن بوگ در عمل انجام شده، او را با ترس‌هایش روبه‌رو کند تا بوگ بتواند بر ترسش غلبه کند. اما طرح و نقشه‌های الیوت با سرک کشیدن‌های شکارچی به جنگل، اوضاع را به گونه‌ای پیش می‌برد که همه باور می‌کنند موجود تخیلی الیوت واقعا وجود دارد. اینجاست که شکارچی بهانه‌ای پیدا می‌کند تا دوباره به سراغ اسلحه‌ی شکاری‌اش برود و فصل شکار را از سر بگیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از شخصیت‌های این فیلم را بیشتر دوست دارید؟ چه ویژگی‌هایی در آن شخصیت برای شما جذابیت دارد؟
  به نظر شما چرا با اینکه بوگ برای زندگی شهری حسرت می‌خورد، با کلانتر به شهر برنگشت؟
  به نظرتان ترسیدن و ترسو بودن با هم فرق دارد؟ شما از چه چیزهایی می‌ترسید؟ شجاع بودن به معنی اصلاً نترسیدن است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۵
  سال انتشار ۲۰۱۵