فصل شکار

(Open Season)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی یک خرس و زندگی راحت او در کنار جنگلبان، درک مسئولیتش نسبت به سایر حیوانات و تصمیم به ترک زندگی همراه با آسایش

سال: 2006
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مراقبت بت از بوگ، رابطه‌ی دوستانه‌ی آن‌ها، میل بوگ به برگشتن و ماندن کنار بت و نیز رابطه‌ی دوستانه‌ی او با الیوت در دنیای کودکان معنادار است.
  بوگ خرس دوست‌داشتنی و بامزه‌ای است که ظاهراً به‌جز خودش و زندگی راحتش به چیز دیگری اهمیت نمی‌دهد. اما وقتی الیوت و حیوانات جنگل را در موقعیت‌های خطرناک می‌بیند، نمی‌تواند نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت باشد و احساس مسئولیت می‌کند. او در دوستی وفادار است و نسبت به آن‌ها مهربان است. الیوت در گفتار اغراق می‌کند، اما در رفتارش صداقت دارد و در اعتراف به اشتباهاتش شجاع است.
  در صحنه‌هایی اشارات بزرگسالانه دیده می‌شود: رفتار شبیه به افراد مست در بوگ بعد از خوردن شکلات و تنقلات شیرین، استفاده‌ی بوگ از عبارت: «پسره عاشقه» بعد از توجه الیوت به یک آهوی ماده، استفاده از لباس زیر به عنوان کِش جهت پرتاب.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشن و نیز از گفتار بزرگسالانه بسیار استفاده شده که بخش عمده‌ی آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: روش رو کم می‌کنم، چاکر آقا خرسه، اگه واسه‌ی ما شاخ نمی‌شدی ما هم شاخت رو نمی‌شکوندیم، ترکوندیم، من رو سنه نه، چه مرگته، من شبیه احمق‌هام، گردن شلنگی، دماغ کلنگی، یه مشت حیوون نفهم، روانی لندهور، شرت رو کم کن، با این هیکل عروسک بازی می‌کنی، حال من رو به هم می‌زنی، فرار کن حیوون ما رو فروختن، پدرت رو در میارم، پات رو از زندگی من بکش بیرون، خفه، گنده‌بک، خرفت، یه بار دیگه از این غلطا بکنی می‌شینم روت و لهت می‌کنم، خفه‌شو، خیکی، یابو، سوسول نازک نارنجی، چه غلطا، دعوا سر شوهره، مسخره، دست و پا چلفتی، خاک بر سرت خرس گنده، پدر سوخته، خل نشین، من رو باش دارم با یه زن و مرد خرافاتی فک می‌زنم، بلا نسبت مگه قاطریم، تمرگیده، پدر من رو درآوردید، بدبخت شوهر نداری حسودیت می‌شه.
  کودکان با موضوع فصل آزاد برای شکار آشنا می‌شوند؛ به این معنا که شکار در دیگر فصل‌ها به دلیل حفظ بقا و نسل حیوانات ممنوع است.
  در این فیلم صحنه‌های خشن، ترسناک و غم‌انگیز متعددی وجود دارد: بسته بودن دست و پای یک گوزن با یک شاخ شکسته روی کاپوت جلوی ماشین یک شکارچی، رفتار خشن شون با گوزن و ترس الیوت از او، رفتار خشن بوگ با الیوت، جدایی غم‌انگیز بت از بوگ، عصبانیت بوگ از دست الیوت و رها کردن او از بالای پرتگاه، پرت شدن بوگ از پرتگاه، خواب ترسناک شون و جابه‌جایی انسان‌ها و حیوان‌ها و بهره‌کشی انسان‌ها از حیوانات، فرو ریختن سد و جاری شدن سیل، از دست رفتن عروسک محبوب بوگ در سیل، شلیک شون به سمت بوگ و الیوت در گیرودار سیل، پرت شدن از آبشار، بدحالی حیوانات بعد از سیل، تنهایی بوگ در جنگل و پراکنده شدن حیوانات با غم و اندوه و ترس از شکار شدن، نگرانی بت از تنهایی بوگ در جنگل، مواجهه‌ی بوگ در یک خانه‌ی جنگلی با انواع آثار شکار و سرهای خشک شده‌ی حیوانات روی در و دیوار، ترس شدید بوگ از شکارچی، تهدید بوگ توسط شکارچی، ورود شکارچی‌ها با ماشین به جنگل و ترس و وحشت حیوانات، درگیری بوگ با شون و خشم بوگ به خاطر صدمه دیدن الیوت، جدایی غم‌انگیز بوگ و بت.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فصل شکار یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است. داستان درباره‌ی یک خرس گریزلی به نام بوگ است که با جنگلبان مهربانی به نام بت زندگی می‌کند و زندگی در جنگل را تجربه نکرده است. بعد از مشکلاتی که بوگ برای اهالی شهر پیش می‌آورد، بت او را به جنگل می‌برد تا در دنیایی که به آن تعلق دارد آزاد باشد. ولی بوگ زندگی در شهر و در کنار انسان‌ها را دوست دارد و همه‌ی تلاش‌اش را برای بازگشت به خانه‌ی بت می‌کند. اما در هیاهوی پیدا کردن راه بازگشت به خانه متوجه می‌شود که به‌جز آسایش، در زندگی چیزهای دیگری هم برایش اهمیت دارد؛ مثل حمایت از دوستش الیوت، کمک به حیواناتی که از هجوم شکارچی‌ها در هراسند و احساس مسئولیت نسبت به آن‌ها. بوگ بین زندگی در جنگل یا زندگی در گاراژ کنار کلبه‌ی بت، ترجیح می‌دهد در جنگل بماند؛ با وجود این‌که بت را بسیار دوست دارد. فیلم با نشان دادن تفاوت زندگی حیوانی وحشی در جنگل و شهر و تفاوت نگرش انسان‌ها به زندگی حیوانات و رفتار با آن‌ها، کودکان را نسبت به حیوانات و نیز نسبت به موضوع شکار و تأثیر آن در زندگی حیوانات حساس و متوجه می‌کند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ مانند جدایی غم‌انگیز بت از بوگ، رفتار خشن شون با گوزن و ترس الیوت از او، عصبانیت بوگ از دست الیوت و رها کردن او از بالای پرتگاه، پرت شدن بوگ از پرتگاه، خواب ترسناک شون و بهره‌کشی انسان‌ها از حیوانات. در نسخه‌ی دوبله‌ی فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و همراه با تمسخر و نیز از عبارات تند و خشن متعددی استفاده شده و بخش زیادی از گفتگوها نیز با لحن و ادبیات کوچه‌بازاری و غیرکودکانه است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز در مورد پیام و داستان فیلم برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  بوگ خرس گریزلی بامزه‌ای است که به زندگی با بت، جنگلبان مهربان منطقه‌ در فضایی کاملاً شهری خو گرفته و لذت می‌برد. او مثل یک حیوان خانگی آموزش دیده که در سبد مخصوصش بخوابد، از توالت فرنگی استفاده کند، تلویزیون ‌ببیند و عاشق بیسکویت ماهی است. بوگ پس از آشنایی با الیوت گوزن با نحوه‌ی زندگی در جنگل و در کنار حیوانات دیگر روبه‌رو می‌شود. جنگل دنیایی است که بوگ به آن تعلق دارد و می‌تواند زندگی واقعی خود را در آن ادامه بدهد. اما برای بوگ خیلی سخت است که با شرایطی که ناگهان در آن قرار گرفته خود را سازگار کند و تلاش می‌کند تا راهی برای برگشت نزد بت پیدا کند. در این گیر و دار، فصل شکار آغاز می‌شود و بوگ به همراه تعدادی از حیوانات جنگل مجبور به حفظ جان خود در برابر شکارچی‌ها می‌شوند. این اتفاق مسیر انس بوگ با جنگل و مقتضیات زندگی در آن را آسان‌تر می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا بوگ نمی‌خواست در جنگل زندگی کند؟ چه تفاوت‌هایی بین زندگی در جنگل و در خانه برای حیوانات مهم است؟
  اگر بت، بوگ را به جنگل نمی‌برد ممکن بود چه اتفاقی بیفتد؟ بت از چه چیزی پیشگیری می‌کرد؟
  به نظر شما داشتن فصلی برای شکار حیوانات کار درستی است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  سال انتشار ۲۰۰۶